Šumava vás (ne)nechá odpočívat!

Šumava vás (ne)nechá odpočívat!

Minulý rok jsem se poprvé dostal na Šumavu a ta mě nadchla natolik, že jsem se zapřísáhl, že mimo ježdění po světě budu alespoň jednou ročně navštěvovat nějaké nové místo také u nás.

Vynechám základní informace o Šumavě, protože si je každý může najít na Wikipedii apod. A to, že je Šumava naším největším národním parkem ví asi většina z vás.

Na co jsem se chtěl spíše zaměřit, jsou aktivity, které se na Šumavě dají provozovat, respektive místa, která můžete navštívit. Já jsem Šumavu pojal cykloturisticky a podobně bych vám ji chtěl popsat i v tomto článku s nějakým tím bonusem.

Cyklistické nebe, které dá někdy pořádně zabrat

Celkově ten popis vezmu trochu obecněji. Nejsem žádný odborník na Šumavu a tak vám prostě řeknu, jak se mi tento kraj dostal do hlavy s ohledem na cyklistiku. V prvé řadě je třeba říct, že se jedná o učiněný ráj pro cyklisty. Cyklostezky vedou téměř všude a jejich kvalita není výjimkou, ale pravidlem. Často je to trochu v rozporu s turistikou, a to jsem slyšel z více stran, protože stezky pro turisty a cyklisty jsou mnohdy spojeny a je jasné, že klasickým vyznavačům turistiky (teď nemyslím paničky ve střevíčkách a rodiny s kočárky) není příliš po chuti, když musí šlapat po asfaltu, ale zpět k cyklistice. Za návštěvu stojí mimo jiné třeba jezero Laka, Prášilské jezero, Nýrská přehrada, okruh kolem Lipna, Čertova stěna, pramen Vltavy atd.

Další věc, která mi utkvěla v paměti, je kopcovitý profil. Je třeba být připraven/a na to, že Šumava je kopcovitá a v místech, kde jsem se pohyboval já, nebyla žádná rovina (neberte mě doslova). Za den třeba ujedete jen 80 kilometrů, ale nabyl jsem dojmu, že je to 40 kiláků do kopce a čtyřicet z kopce.

Místní borci možná nebudou s mým výčtem souhlasit, protože Šumavu mají projetou skrz na skrz a ta jejich tajná místečka jsou stokrát lepší než jakákoliv, která může běžný turista v průvodcích najít. Jenže přesně taková místa by měla náhodným turistům zůstat skryta, aby zůstala jedinečná (já to tak mám zase v Beskydech Usmívající se), ale to už je trochu filozofování. Pojďme radši na turistiku.

Turistika je na Šumavě hodně pestrá

Jelikož nám při návštěvě Šumavy počasí zrovna nepřálo, strávili jsme mnohem více času s pohorkami na nohou než v sedle kola. Celkový dojem z unikátní přírody místy trochu kazí měsíční krajina, která je způsobena kůrovcem. Už z úvodu však můžete poznat, že mi kůrovec ani počasí dojem ze Šumavy nezkazili. Vyhlídky, ledovcová jezera a rašeliniště (slatě) mě úplně uspokojily. Tady bych doporučil výšlap na Boubín (i když prales mě moc nenadchl), jezero Laka a pramen Vltavy (jsou dostupné samozřejmě i turisticky), nejvyšší vrchol české části Šumavy – Plechý (už kvůli tomu pocitu Smějící se), Černé jezero a vodopád Bílá strž nebo Modravské slatě. Zajímavou variantou poznávání šumavské přírody mohou být také nouzová nocoviště, o kterých jsme vám nedávno také referovali.

A co dál na Šumavě?

Co si budeme povídat, Šumava patří mezi nejnavštěvovanější místa v České republice, ale naštěstí je tak rozlehlá, že se to množství lidí celkem ztratí. Tam, kde jsou turisté, je i prostor pro provozování mnoha dalších aktivit, a proto vznikla například stezka korunami stromů, akvaparky u Lipna, lanová centra, rozhledny, lezecká stěna v Sušicích a mnoho dalších adrenalinových aktivit.

Pokud jste se shlédli v navržených aktivitách a šumavské přírodě, tak vám možná přijde vhod následující slevová akce na ubytování v městečku Vimperk, které leží v CHKO Šumava. Případně si vyberte z další nabídky slev na pobyty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: