Statistické okénko ze světa těch nejvyšších hor

Statistické okénko ze světa těch nejvyšších hor

Pomalu, ale jistě nám začíná vrcholit horolezecká sezóna na osmitisícovkách a tak mě napadlo, že někteří z vás by mohli ocenit několik souhrnných statistik, které můžeme také nazvat jako zajímavosti, protože ty údaje jsou někdy dech beroucí.

Pouze čtyřem desítkám horolezců se povedlo stanout na vrcholech K2 a Everestu, aniž by k tomu použili umělý kyslík. Jsou mezi nimi takoví pánové jako Messner, Loretan, Bolotov, Urubko nebo Kammerlander.

Pokud bychom si vzali na paškál množství horolezců, kteří bez použití umělého kyslíku, stáli na třech nejvyšších horách naší planety (kromě Everestu a K2 připočítána Kančendženga), tak se výše zmíněný počet sníží na polovinu. Nejrychleji na tyto tři hory vystoupil Ital Silvio Mondineli, za 3 roky a 64 dní.

Mezi držiteli Koruny Himaláje je pouze jedenáct horolezců, kteří aspoň jeden z výstupů provedli novou cestou. Této statistice samozřejmě kraluje Jerzy Kukuczka, který hned na devět vrcholů ze čtrnácti vystoupil novou cestou. Druhý je Reinhold Messner se sedmi prvovýstupy a pomyslnou třetí příčku drží Denis Urubko se čtyřmi prvovýstupy.

Nepálec Šerpa Phurba Tashi je absolutním rekordmanem v počtu výstupů na osmitisícovku. Ve svých 42 letech jich stihl už 30! Z toho 21 x Mount Everest, 5x Cho Oyu, 3 x Manaslu a 1 x Shishapangma.

Druhým v počtech výstupů na osmitisícovky je Španěl Juanito Oiarzabal (57). Celkem se jedná o 25 úspěšných výstupů (Cho Oyu dokonce 4x). Poslední z nich byl v roce 2011 na Lhotse. O Juanitovi ještě pravděpodobně uslyšíme, protože v roce 2009 vyhlásil útok na to, aby se stal prvním člověkem, který vystoupí na všechny osmitisícovky aspoň dvakrát. Jestliže má tento svůj úkol splnit, musí znovu vystoupit na Shishapangmu, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri a Manaslu.

Josef Rakoncaj byl prvním horolezcem, který vylezl na vrchol K2 dvakrát a nepoužil při tom umělý kyslík (1983 – severní hřeben, 1986 – jihovýchodní hřeben neboli Abruziho pilíř).

O tom, že Pákistánské „osmičky“ jsou extra obtížné, svědčí také to, že ani ne 50 horolezců vystoupilo na všechny (Gasherbrum I a II, Broad Peak, Nanga Parbat, K2).

Dalším údajem je smutná skutečnost, že každý 68. úspěšný výstup na osmitisícovku končí úmrtím. Jinak řečeno 1,5 % horolezců, kteří vystoupí na osmitisícovku, zemře.

Nejstarším člověkem, který stanul na osmitisícovce je Japonec Yuichiro Miura. V letošním roce (2013) stanul na Mount Everestu, a to ve věku 81 let. Překonal tak pět let starý výkon Nepálce Min Bahadura Sherchana, kterému se to tehdy povedlo ve věku 76 let. Nepálec je o více než rok mladší oproti Japonci a letos chtěl také vystoupit na Everest, jenže neúspěšně. Zní to zvláštně, ale tito dva horolezci spolu letos přímo soupeřili o titul nejstaršího muže jak na osmitisícovce, tak na Everestu.

Když už jsme u toho věku, tak nejstarší člověk, který se kdy postavil na vrchol K2 je Španěl Carlos Soria. Ten má v občance datum narození 1. 4. 1949 a úspěch na K2 se mu povedl v roce 2004, takže měl 65 let. Dalé Carlos drží věkové rekordy na Broad Peaku, Makalu, Gasherbrumu I a Manaslu. Současně je jediným člověkem, který stál na devíti osmitisícovkách ve věku nad 60 let.

S využitím 8000ers.com a explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: