Špicberky – takový zimní čundr v Čechách?

Špicberky – takový zimní čundr v Čechách?

Přinášíme vám rozhovor s účastníkem expedice na Špicberky, jak jinak než o vybavení a tamních podmínkách. Snad ještě podotkneme že Špicberky jsou v mezinárodním slovníku známé také jako Svalbard, to jen pokud by někdo tápal v názvosloví.

Špicberky nebo také SvalbardTento příspěvek je přepisem korespondence mezi OV a účastníkem expedice Romanem L., věk 27 let, jedním z organizátorů a účastníků Expedice Špicberky 2001 – čundr z Čech přímo na sever.

z čundráckých zápisků:
„Březen až duben, čtyři lidé z toho jedna žena a Humpolák (www.humpolak.cz), zimní přechod na lyžích s veškerým materiálem. Pokud to alespoň trochu půjde, budou na Humpoláka posílány informace přímo ze Špicberků. V horším případě se o tomto čundru (slovo expedice nemám moc rád) dozvíte více v Humpolákovi koncem dubna..“

Jak dlouho expedice (čundr) trvala a jaký byl cíl?
3 týdny, cíl byl sportovně – poznávací 

Jaké to nakonec bylo v porovnání a tím co jste plánovali?
V podstatě se nám všechny plány a předpoklady splnily. 

S jakými klimatickými podmínkami jste se museli vyrovnávat?
Sever se vším všudy, především suchým mrazem. Při příjezdu mráz násobený silným větrem až po „jarní“ sluníčko přes den a noční tuhý mráz při odjezdu.

Co navigace, mapové podklady, GPS?
Používali jsme mapu od Norského polárního institutu 1:200 000 a měli jsme s sebou busolu pro případ mlhy.

Teď trochu detailněji k vybavení.
Na otázku vybavení není jednoduché odpovědět, protože např. já s Rendou zastáváme různé názory na vybavení. Renda je „klasická stará škola“, používá letitou praxí osvědčené, dnes by mnozí řekli zastaralé, vybavení. Já sice takovéto vybavení ctím, ale snažím se používat nové „moderní“ věci, které si ale pečlivě vybírám, mimo jiné také především podle ceny, zdaleka nepoužívám to nejmodernější co na trhu existuje. V podstatě by se dalo říci, že na Špicberky stačí stejné vybavení jako na zimní čundr do hor v Čechách, jen je třeba vše několikrát důkladně ověřit, aby nic neselhalo.

Co se osvědčilo:
OBLEČENÍ
dvojitá čepice (např. čelenka + pletený kulich), kukla, brýle proti slunci jsou dobré spíše proti větru, spodní prádlo co odvádí vlhkost (pot) od těla, nejlépe mít na celé ploše těla
POHYB
druhá vrstva po spodním prádle: bavlněná trička a mikiny + tepláky či kamaše a šusťáky s podšívkou pro ty co se málo potí, plyš jako rozpínací rolák + kamaše a fleece pro ty se potí více, vlněné ponožky, podkolenky či speciální „trekové“ ponožky, každopádně několikery, pokud je dostanete do bot třetí vrstva: fleecové rozpínací bundy ke krku, vnější vrstva: obyčejné šusťákové bundy nebo lehké bundy s kapucí, membrána není důležitá
KLID
nutná péřová bunda přes zadek a s kapucí. Neustálý boj s vlhkostí!
OBUV
dvojitá bota (skelety nebo snowboardové)
RUKAVICE
prstové + palčáky (pletenina) + převlečné (šusťák)
LYŽE
běžky dostačující (pevné, celodřevěné) s kovovou hranou lepší, vázání typu Kandahar, vše nutno pečlivě vyzkoušet! (prudké výjezdy, sjezdy). Hůlky jsou lepší delší běžkařské, mohou být i teleskopické.
BOBY
dětské dostačující, uchycené pevným provázkem a karabinou k batohu (bederák)
uchycení materiálu gumicukem (batoh, igelit. zapínací taška apod., ideální udržet těžiště co možná nejníže kvůli převracení, nutno předem vyzkoušet)
STANY
nejlépe ve stanu nespat, chata má kamna, postel, stálé závětří, umožňuje rychlý start a má spoustu dalších výhod
určitě dvojité, samonosné, kopulovité, přelepené švy zbytečné, kolíky na ukotvení zbytečné – nutná velká oka k ukotvení pomocí lyží a hůlek, dobrá je zvýšená podlaha ve vnitřním stanu (celý stan se může částečně zasypat sněhem – izolace, kotvení), výborná je taková úprava zipů atd. tak, že můžete celý stan postavit, složit a obsluhovat v rukavicích, důležitá dobře odvětrávaná předsíň pro vaření, dostatečné odvětrání je důležité také z vnitřního stanu (dle počtu osob), aby pára namrzala až na vnitřní straně vnějšího stanu, je dobrá malá metlička na vymetání sněhu
OSTATNÍ MATERIÁL
kvalitní, pohodlný batoh na záda s bederákem (obsah cca 80 litrů), nezbytné nerozbitné termosky min. 1 l s uzávěrem, který se dá ovládat jen jednou rukou, vařiče spolehlivé, odzkoušené benzinové (petrolejové) min. 1ks na dvě osoby + záloha! Nepodcenit, vařič je velice důležitý, snad nejdůležitější, osvědčila se lehká pila z pevného, širokého plechu s velkými zuby na řezání sněhu, podložky na spaní venku – nejlépe 2× (nafukovací nebo tzv. samonafukovací + pěnová – vše co možná nejtlustší, spacáky – nejlépe péřové (kvalitní husí peří) mumie bez zipů, osvědčil se nám navíc ještě Žďárák, hodinky s budíkem a datumovkou, GPS není nutné, kompas nebo busola dobrá, mapa 1:200 000 – Nordenskioeld Land (Norsk Polarinstitutt Oslo 1983), mačky, cepín na klasický pochod nejsou nutné, repka dobrá pouze na přechody zálivů + ochrana proti medvědům (jídlo – stan), dalekohled je příjemný a udělá dobrou službu, víceúčelové příruční, skládací nářadí, kostky, diktafon s dvěma kazetami nahranými dobrou muzikou proti trudomyslnosti, lékárnička s klasickou náplní na cesty, dobré je nezapomenout na vitamíny (jedna tableta se všemi), navíc tableta s vitamínem C min. 500mg, Panthenol gel, krém proti slunci, lůj na rty + nos, kapky do očí, nějaké sádlo na mazání rukou.

Čím jste si svítili? A jaké jste měli zásoby energie pro světlo?
Na Špicberkách jsme byli v době, kdy je i v noci dostatek světla i ve stanu a v chatě, takže svícení nebylo potřeba.

Měli jste nějaké zdravotní problémy? Použili jste lékárničku?
Žádné zdravotní problémy jsme neměli. Snažíme se na cestách vždy dodržovat co nejvíce především hygienu při vaření jak jen to podmínky umožňují, abychom se vyhnuli problémům se zažíváním. Svou nenahraditelnou úlohu také zastával osvědčený doušek kořalky. Naštěstí jsme nikdo příliš neprochladnul atd. Zdravotním problémům a únavě jsme se snažili čelit vitamíny a dostatkem kvalitního spánku. Do těchto končin se vyplatí s dostatečným předstihem otužovat.

Více informací o expedici, další informace, naleznete na www.cml.cz/humpolak/spicberky.htm

Pokud vás zajímají přímo informace o Špicberkách/Svalbardu je zde www.svalbard.com a www.svalbard.net.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: