Sněžnice TSL jsou sázkou na jistotu

Sněžnice TSL jsou sázkou na jistotu

V málokterém oboru je tak výrazná dominance jednoho výrobce. Ve světě sněžnic vládne francouzská firma TSL. Může to znít nabubřele, ale několik důvodů pro toto tvrzení se dočtete v tomto článku. Nejlépe se ovšem o kvalitě sněžnic vyráběných v Annecy ve francouzských Alpách přesvědčíte „na vlastní nohy“.

Příběh značky TSL začal přirozeně na sněžnicích. I když je dnes turistika na sněžnicích globální aktivitou, mekkou sněžnic je Francie. Jeden z místních guidů Philippe Gallay, který provázel lidi na sněžnicích, převzal výrobu sněžnic (francouzsky raquettes), od jednoho starého pána, který už nechtěl pokračovat dál. Tak vznikla značka TSL a během tří desetiletí vyrostla do obřích rozměrů. Proč?

Vlastní továrna na výrobu plastů

Philippe Gallay je srdcař, který sněžnice miluje a stále hledá nějaká vylepšení. Protože dokázal vybudovat továrnu na výrobu plastů, může s takovým zázemím dosyta experimentovat. Plasty jsou základním materiálem sněžnic TSL a Francouzi dovedou vyrobit odlitky libovolných tvarů. Kovové jsou jen hřídele, šrouby, opěrky, hroty atp. 

Veškerá výroba komponentů i plastů probíhá ve Francii, ve vlastních továrnách. Majitel firmy nedrží ředitelský post, ale pracuje ve vývojovém oddělení. Je to prostě horal, kterého baví vymýšlet inovace. Hlavně díky jeho invenci má TSL v konstrukcích sněžnic řadu patentů.

Jak se vyznat v kolekci TSL

Na první pohled je to složité, ale ve skutečnosti je to jednoduchá matematika, 4 x 4 x 3. To znamená kombinace 4 druhů rámů a 4 druhů vázání, k tomu ještě 2 až 3 varianty velikosti. Takže pro pochopení stačí vysvětlit letem světem 8 pojmů.

Rámy sněžnic TSL

  • Highlander – nejnáročnější terén, Alpy, prudké kopce, zmrzlý terén. Rocker – zvedlá špička a patka, na okrajích jsou kovové zuby, které se zaříznou do zmrzlého sněhu. Velikosti S, M, L.
Sněžnice TSL HIGHLANDER ORIGINAL jsou postavené na propracovaném rámu do náročného terénu.
Sněžnice TSL HIGHLANDER ORIGINAL jsou postavené na propracovaném rámu do náročného terénu.
  • Grip – up&down systém s „propadávací patou“ pro pohodlnější sestup, v délkách 418 a 438, méně náročný terén. Rám Grip zvládne díky 3D konstrukci spolehlivě pohyb po zledovatělé krustě i po prašanu.
Sněžnice TSL 418 UPDOWN GRIP pro pohodlný výstup i sestup.
Sněžnice TSL 418 UPDOWN GRIP pro pohodlný výstup i sestup.
  • Hyperflex  – nejergonomičtější pohyb, nejkomfortnější sněžnice (Symbioz), přechod hor s batohem nepříliš náročným terénem, patentovaný tvar a mimořádná flexibilita. Velikosti S, M, L.
Sněžnice TSL HYPERFLEX ELITE pro náročné uživatele na dlouhé přechody hor.
Sněžnice TSL HYPERFLEX ELITE pro náročné uživatele na dlouhé přechody hor.
  • Composite – 3D konstrukce, na povrchu zabírají hroty, pak prolisy a poté obvod rámu. Univerzální, jednoduché řešení. Velikost305/325.
Sněžnice TSL 305/325 jsou univerzální sněžnice pro začínající nebo mírně pokročilé turisty.
Sněžnice TSL 305/325 jsou univerzální sněžnice pro začínající nebo mírně pokročilé turisty.

Druhy vázání TSL

Na sněžnicích TSL se používají 4 druhy vázání, které jsou spojeny v otočném kloubu s rámem. Pohorky nebo snowboardové boty se upínají do nastavitelné čelisti ve špičce a stahovací ráčnou přes kotník, podobně jako u vázání pro snowboard. Podle názvu sněžnic vždy poznáte, s jakým vázáním jsou dodávány.

  • Adjust – rychlé stahování špičky díky BOA Fit System, dále vypolstrovaný kontakt ráčny s botou.
  • Elite – nejpevnější vázání díky stažení špičky excenterem (Memory Lock System), proto se hodí do nejtěžšího terénu.
  • Original – nastavitelná šířka čelisti na špičku boty, hroty a zuby proti skluzu, přednastavení obvodu ráčny přes kotník. Optimální pro pokročilé uživatele.
  • Access – jednoduchý, nezničitelný řemínkový systém, výhodou je nižší cena.

Deska vázání pod botou je velmi ohebná a kopíruje podešev boty při pohybu. Tahle vlastnost podstatně zvyšuje pohodlí. Výjimkou je pevná deska u systému up&down. Deska dovoluje snadný posuv pro přizpůsobení délce bot, stačí zmáčknout dvě pojistky a nastavit vázání na délku bot. Každé sněžnice mají opěrku paty pro výstup, většinou s gumovým tlumičem klapání (SSAS – Sound and Shock Absorbing System).

Co mají všechny sněžnice TSL společné?

Tvar, podobný přesýpacím hodinám. Důvodem je, aby si po došlapu pravá s levou sněžnicí nepřekážely a člověk nemusel jít moc zeširoka. Plasty jsou stejné u nejlevnějších sněžnic i top modelů. Součástí vázání jsou vždy přední hroty na špičce, podobně jako u maček. Každé sněžnice mají protiskluzové, kovové prvky na rámu z nerezové oceli – hroty, zuby nebo obojí. Bonusem je možnost připnutí vázání k rámu.

Garance opravy a kvalitního servisu

Šrouby místo nýtů umožňují opravy a výměnu náhradních dílů. Protože TSL vlastní výrobnu plastů, s náhradními díly není žádný problém. Ve Zlíně nabízíme pozáruční servis a máme skladem spoustu dílů, kterými lze nahradit ty poškozené nebo opotřebené.

Naše tipy, jak vybrat optimální sněžnice TSL pro konkrétní aktivitu

Snowboardista / splitboardista – těžký terén: Highlander Access

Sněžnice pro snowboard/splitboard – lehký terén: TSL 325 Access

Sněžnice pro turistu v nenáročném zvlněném terénu: TSL Symbioz Hyperflex Adjust

Sněžnice pro turistu (vyšší hmotnost, velký batoh) v nenáročném terénu: TSL 305 Original

Sněžnice pro horolezce v náročném terénu, prudké svahy (nástupy ke skále): TSL 438 UP&DOWN Grip

Sněžnice pro myslivce: TSL 227 Camo

Sněžnice pro děti a juniory: TSL Kidoo

Univerzální sázka na jistotu, skvělý poměr cena-výkon: TSL 325 ride

Tip pro půjčovny sněžnic: 305/325 elevation (levnější), symbioz hyperflex access (velmi pružné)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: