Jako ochranu před pronikavým a ostrým sluncem a nejen jím, by měl mít každý outdoorák v batohu a hlavně včas na očích kvalitní sluneční brýle. Ochrání vaše oči nejen před škodlivým ultrafialovým zářením …
Jako ochranu před pronikavým a ostrým sluncem a nejen jím, by měl mít každý outdoorák v batohu a hlavně včas na očích kvalitní sluneční brýle. Ochrání vaše oči nejen před škodlivým ultrafialovým zářením, ale i před nebezpečnou složkou infračerveného záření, usnadní vám orientaci při zhoršených podmínkách viditelnosti (mlha, sníh, difúzní světlo) a v neposlední řadě zabrání i pádu cizích předmětů do očí (led, sníh, prach, hmyz)
Slunečních brýlí existuje mnoho druhů, s různými úrovněmi ochrany. Abyste zvolili ty pravé, je třeba položit si několik otázek:
- při jakých aktivitách bych chtěl sluneční brýle používat – řízení, lezení, rybaření, lyžování … ? Každá činnost je něčím specifická a vyžaduje odpovídající brýle. Těžko najdete jedny univerzální tak, aby vám vždy dokonale vyhovovaly.
- kde se budete převážně pohybovat? (např. na vodě, na silnici, v lese, i ve vysokých nadmořských výškách?)
- a v neposlední řadě samozřejmě vaše finanční možnosti, kolik jste ochotni, můžete investovat?
Nosit ochranné brýle se doporučuje stále, byť pouze čiré, protože velké množství UV záření nás, zvláště ve vyšších polohách na horách, ohrožuje stále a to i při zamračené obloze a také nebezpečí mechanického poškození očí je tu víceméně trvalé. Nepoužíváním brýlí v silném světle si můžete způsobit dočasné a bolestivé poškození očí, tzv. sněžnou slepotu a pravděpodobně napomůžete do budoucna i ke vzniku šedého zákalu. U brýlí pro outdoor tedy požadujeme nejlépe nízkou hmotnost, velkou houževnatost a pružnost, musí být odolné proti poškrábání a to oboustranně, nesmí se zamlžovat a jakkoliv opticky zkreslovat. Celkově by měly být nerozbitné, odolné proti nárazu a roztříštění. Navíc by měly být pohodlné i při celodenním nošení!
Všichni výrobci nabízejí vždy několik modelů, lišící se nejenom zaměřením, vlastnostmi a cenou, ale také právě aktuální módou. Známé firmy jsou ale většinou zárukou, že jejich výrobky také splňují všechny jimi deklarované vlastnosti a splňují i náročné požadavky zkušebnami na kvalitní brýle kladené. Všechny u nás prodávané brýle by tedy měly projít státní zkušebnou v Hradci Králové, která vám garantuje, že výrobek splňuje základní požadavky na ochranné brýle. Brýle pro rychlostní sporty (lyžování, cyklistika, paragliding, biking ap.) jsou aerodynamicky tvarovány a umožňují tak lepší obtékání vzduchu. Brýle s celorámečky jsou pak většinou tužší a odolnější, mívají i vyměnitelné zorníky do různých světelných podmínek, ale jsou hůře skladné.
Upevnění brýlí k hlavě, helmě je velmi důležité a řešení jsou různá, například pomocí pružné pásky, pevného nastavitelného tkalounu, nebo jsou to stranice tvarovatelné pro individuální přizpůsobení, ty mívají i dvě části, pevnou a pružnou, závisí jen na tom čemu jste zvyklí a co vám nejlépe vyhovuje. Ne každá firma a každý model umožňuje i montáž dioptrických skel do svých rámečků, některé modely ale umožňují pod nimi nosit i běžné dioptrické brýle. Tento problém samozřejmě odpadá, používáte-li kontaktní čočky.
A nyní si proberme podrobněji několik hlavních ukazatelů při volbě slunečních brýlí:
Materiály zorníků
typ materiálu ovlivňuje výslednou jasnost, váhu, trvanlivost a cenu. Můžeme se setkat s těmito materiály:
sklo – všeobecně se dá říci, že zorníky ze skla zajišťují nejlepší optickou jasnost a odolnost proti poškrábání ze všech používaných materiálů. Na druhou stranu jsou ovšem těžší a mnohem dražší než ostatní druhy. Chcete-li snížit váhu a dostat se na přijatelnější cenu podívejte se po borosilikátu (speciální lehký typ skla) nebo minerálním sklu.
polykarbonát – polykarbonát není tak zcela opticky jasný a odolný proti poškrábání jako sklo, ale je více odolný vůči nárazům a více snese. Polykarbonátové zorníky jsou také velmi tenké a lehké, což je činí ideálními pro aktivní lidi kteří je používají při všech možných příležitostech. Připravte si však více peněz.
akryláty – akrylát je houževnatá, extrémně odolná plastová alternativa k polykarbonátu. Má ze všech uvedených nejmenší optickou jasnost a může způsobovat jistá zkreslení obrazu. Je ovšem ideálním materiálem pro sluneční brýle které používáte pouze několikrát do roka, nebo jako levná záloha.
Úpravy zorníků
Antireflexní úprava – zlepšuje propustnost pro světlo snížením odrazu od povrchu zorníků a obraz je díky tomu jasnější. Vhodné za zhoršených světelných podmínek.
Hydrofobní úprava – povrchová úprava materiálu zorníků aby voda neulpívala na povrchu a vzhledem ke svému povrchovému napětí tvoří nepřilnavé kapičky.
Úprava proti zamlžování (tzv. Anti-fog úprava) – zde nejde o samotnou úpravu zorníků, ale o celý systém detailů v provedení ochranných brýlí. Zvláště u brýlí, které chrání zrak při vysoké tělesné aktivitě a nepřízní počasí za nízké teploty, má tato úprava své přednosti. Jedná se většinou o úpravu vnitřního povrchu zorníku s větráním vnitřního prostoru brýlí a odvodem potu. Často se také používají dvojitý materiál zorníků.
Barva zorníků (zabarvení)
Zorníky slunečních brýlí se zabarvují tak, aby se zredukoval okolní jas. Typ zabarvení (barvy) má vliv na výsledné vlastnosti a naši rozlišovací schopnost. A to zejména, kolik viditelného světla pronikne až k vašim očím, jakým způsobem uvidíte ostatní barvy a nakonec vaši schopnost vnímat kontrasty. Mezi nejobvyklejší zabarvení patří:
hnědá, šedivá, zelená – jedná se o zabarvení barevně neutrální, brýle sníží okolní jas bez zkreslení barev. Hodí se všeobecně k omezení oslnivého světla a snížení namáhání očí při polo až zcela jasných podmínkách.
žlutá, zlatá, jantarová – poskytují méně ochrany proti okolnímu jasu, ale jsou výborné při nízkých úrovních okolního světla. Zajišťují výborné vnímaní hloubky a vzdálenosti, což je činí ideálními pro lyžování, snowboarding a ostatní sněžné sporty. Také zvyšují kontrast při obtížné viditelnosti nebo difúzním světle.
růžová – s těmito uvidíte svět mnohem jasněji. Ne nadarmo se říká, vidět něco růžovými brýlemi. Zajišťují výbornou viditelnost při slabém světle a také zvyšují kontrast, což je činí ideálními brýlemi pro lyžování a sněžné sporty při oblačných dnech. Zvyšují také viditelnost objektů proti modrému a zelenému pozadí, což se uplatní například při řízení čehokoliv v zalesněných oblastech.
zrcadlové – zrcadlová vrstva je reflexní vrstva aplikovaná na vnější plochu zorníků. Pomáhá omezit prudké světlo tím, že ho většinu odráží. Způsobuje také, že objekty se zdají být tmavší než ve skutečnosti jsou. Hodí se proto pro jasné světelné podmínky, například ve vysokohorských zasněžených oblastech.
Některé moderní brýle umožňují i výměnu skel. V závislosti na vašich aktivitách a podmínkách pak můžete vždy zvolit ten optimální optický systém, barvu.
Přenos světla
Sluneční brýle blokují část viditelného světla. Závisí na druhu brýlí, o jak velkou část se jedná. Vliv má zabarvení skel, jejich tloušťka, materiál ze kterého jsou vyrobeny a případná nanesená povrchová vrstva. Většina běžných slunečních brýlí propustí přibližně 15 až 25 % veškerého viditelného světla. Takové postačí pro vaše každodenní potřeby, při běžné rekreaci.
Ledovcové brýle (konstruované speciálně pro ochranu vašich očí před intenzívním světlem ve vyšších nadmořských výškách) propustí pouze 4 až 10 %. Většina ledovcových brýlí má také postranní krytky proti pronikání světla ze stran, to je velmi důležité. Protože propouštějí jen velmi málo světla, neměly by být používány při řízení nebo jiných rizikových aktivitách.
Fotochromatická skla se automaticky přizpůsobují na měnící se světelné podmínky a ochrání vás tak v širokém rozsahu světelných podmínek. Zvýší-li se okolní jas, skla ztmavnou (blokují více světla), a naopak zjasní se při slabším osvětlení.
Ochrana proti UV záření
Neviditelné ultrafialové paprsky (UV) mohou vážně poškodit vaše oči, což může v následku vést k vzniku očního zákalu, rakoviny nebo degenerativních onemocnění oka a očního svalu. Informace o ochraně proti UV záření by měla být k dohledání na visačce nebo přiloženém lístku při koupi brýlí, nezáleží kde brýle kupujete. Levné zabarvené sluneční brýle s velmi malou nebo žádnou ochranou proti UV záření mohou spíše více uškodit než pomoci, zvláště vybaví-li je prodejce i falšovanou visačkou. Zvláště děti jsou na UV záření citlivější neboť ještě nemají takovou přirozenou ochranu jako dospělí.
Polarizace
Polarizovaná skla obsahují speciální filtr který blokuje difúzní, odražené světlo (od sněhu, vody, skla). Zlepší se tím vnímavost barev, a získáte také čistější a jasnější pohled na okolí bez ohledu na to zda je jasno, nebo mlha. Jde o výbornou volbu pro lyžaře, řidiče a lidi kteří provozují vodní sporty. Pamatujte ale, že polarizovaná skla omezují kontrast mezi objekty, což může být na škodu při špatných světelných podmínkách, nebo rychlých sportech jako je lyžování a řízení.
Aby vám brýle dobře sedly
tvar skel – zde závisí na vašich osobních preferencích. Nejde přímo o užitné vlastnosti. Skla která jsou protažena do boků, chrání vaše oči také před pronikáním světla ze stran, zvyšují aerodynamické vlastnosti a zamezují větru ve vysoušení očí, což je činí ideálními např. při jízdě na kole.
materiál obrouček – u kovových obrouček se vám podaří dobře je přizpůsobit tvaru tváře a hlavy. Nylonové nejsou tak nastavitelné (pokud nemají vnitřní drát), ale jsou více odolné a ne tak drahé. Výrobci používají pro nylonové obroučky různé názvy, např. Grilamid, O Matter a Zytel. Existují také acetátové obroučky, které jsou vyrobeny z plastu, váhou a funkčně velmi podobné nylonu.
panty – na levnějších brýlích jsou panty přímo, nebo z větší části vylisované z materiálu obrouček. Cena je poté nižší, ale brýle jsou málo odolné. Obroučky vyšší kvality disponují odolnými nikl-stříbrnými panty které vydrží i větší namáhání. Existují také různé ”vychytávky” při kterých se významně zvýší pružnost a odolnost brýlí.
Výběr
je třeba si vybrat brýle které vám dokonale sednou. To znamená, že brýle budou dobře sedět na nose a za ušima, nebudou vás tlačit, padat apod. Platí, že váha brýlí by měla být rovnoměrně rozložena mezi váš nos a uši. Výběrem odlehčených obrouček se vyhnete možným otlakům v kontaktních místech. Pro ilustraci zde uvádíme několik firem které kvalitní ochranné brýle pro nejrůznější použití vyrábějí a jejichž značka je zárukou kvalitního výrobku, seznam samozřejmě není úplný. Jde zejména o firmy: Alpina, Axe, Bollé, Briko, Carrera, Cébé, Falcon, Julbo, Oakley, Scott, Smith, Solar, Swans, TicoSol, Uvex, Vuarnet a další.
je třeba si vybrat brýle které vám dokonale sednou. To znamená, že brýle budou dobře sedět na nose a za ušima, nebudou vás tlačit, padat apod. Platí, že váha brýlí by měla být rovnoměrně rozložena mezi váš nos a uši. Výběrem odlehčených obrouček se vyhnete možným otlakům v kontaktních místech. Pro ilustraci zde uvádíme několik firem které kvalitní ochranné brýle pro nejrůznější použití vyrábějí a jejichž značka je zárukou kvalitního výrobku, seznam samozřejmě není úplný. Jde zejména o firmy: Alpina, Axe, Bollé, Briko, Carrera, Cébé, Falcon, Julbo, Oakley, Scott, Smith, Solar, Swans, TicoSol, Uvex, Vuarnet a další.
Ja používam na outdoor WileyX, našiel som ich nahodou na nete a musím povedať, že sú úplne super za dobrú cenu.
🙂 WileyX 🙂 Supr!!!!!!
Za dobrou cenu ? To musel být vtip…a nebo možná reklama.
no nevim co se ti nelibi na cene super ted jsem akorat psal na jednu reakcii že je použivam a predtim jsem si ročne kupoval skla dvakrat až trikrat po čase poškrabane a neesteticke dva roky je mam wileyx a pouze jeden šrám na rámu to když jsem spadl do fjordu v Norsku o kamen tod vse . mohu doporucit a jeden momen cely den na oci bez otlaceni nosu jedenkrat zaivestuji a nemusim resit kde a jake si budu kupovat zadna reklama jak tvrdis ,kriterium je prax .
Používám výprodejní US vojenské SPECS (http://olive-drab.com/od_soldiers_gear_eyewear_specs.php), ve skutečnosti vypadají normálně, samozřejmě UV v černm sklu, poplohovatelné nožičky a cena do 300,- Kč. Takže se mlžete vycpat s čínskejma krámama amerických značek.
jedine seastriker skipper polarizovane cena v akci 6,99usd uz je pouzivam cca 17let samozrejme cca 2roky novy kus do auta na hory k mori na muskareni staci jenom jedny!!!
jedine seastriker skipper polarizovane cena v akci 6,99usd uz je pouzivam cca 17let samozrejme cca 2roky novy kus do auta na hory k mori na muskareni staci jenom jedny!!!
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
AKU Flyrock GTX
Vlétněte do nové sezóny s touto fast hikingovou raketou s nadpozemským komfortem
Forclaz stan tarp MT900
Hybrid stanu a tarpu pro dva (1,3 kg) za 4499 Kč
ORTLIEB Duffle RG
Vodotěsná cestovní brašna se systémem popruhů na záda. Různé barvy, objem 49 – 89 litrů.
Zajímavé túry
Výstup na nejvyšší horu Maroka a severní Afriky Jebel Toubkal
Arizona Trail: přes pouště, hory a věhlasný Grand Canyon
Skialpový výstup na Kleiner Pleißlingkeil u Obertauernu
Další zajímavosti
Nejlepší dárky pro horaly (+ kód na 20% slevu)
50 let batohů Osprey: tradice, kvalita, inovace
NOVINKY Z HIGH POINTU NA DALŠÍ SEZÓNU