Skialpinismus

Skialpinismus

Už už to vypadalo, že zima bude letos opět slabá a brzy se dočkáme prvních jarních dnů, ale nakonec se únor ukázal jako pravý zimní měsíc a nadělil Česku pořádnou sněhovou peřinu. Sněžení zatím nepřestává a tak vám přinášíme článek o skialpinismu, který vyšel v Malém Průvodci 08, abyste si mohli tu obrovskou zimní nadílku pořádně užít a věděli jak na to.

Vybavení pro skialp

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz!Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

RUMcajs

Clanek jsem jeste necetl, ale co se fotek tyce, tak to je katastrofa.
Clanek s hure exponovanyma fotkama tu snad ani neni.

bubák
RUMcajs:

…rejpal a určitě moc dobrý lyžař takových je tu zapotřebí….

Tomas

Efektivita telemark. a skialp. kroku je určena nejen podle boty ,ale i podle typu vázání. Typ TLTech je jednoznačně efektivnější než kterékoliv telemarkové, protože umožnuje delší krok, klade menší odpor, je lehčí. Výstup v telemark. botách je horší právě kvůli kachnímu zobáku. Překáží při použití maček a strmém svahu, ve vázání prsty nelze vyklonit dopředu spolu s chodidlem (jak prři normální chůzi), při ohýbání boty v prstové části se strácí energie kroku. Efektivitu určuje i rozsah v kotníku, ten je nezávislý na druhu vázání. Problém telemarku je i na úzkých stezkách v lese kde nelze dělat žádné oblouky.

Semo

Co konkretne? Co by si spravil inak? Som iba pouceny laik, ale fotit na snehu nie je hola rit ani so slusnym nw. A neviem kolkokilovy hw si ty ochotny nosit po horach, ale pokial sa tym nezivis, tak vzdy musis robit kompromisy.

RUMcajs

Inu, treba hned prvni fotka me uhodila do oci.
Je znacne podexponovana. Je tam velky rozdil mezi sluncem a snehem. Slunce neni prilis preexponovane,
ale na ukor snehu.
Oko prirozeneji vnima,ze „nevidi nic“ pripohledu do slunce, nez tmavy snih.
Doporucil bych pridat jas +50-70%. Nebude tam dira po slunci, snih dostane prirozenejsi odstin.

Predejit se tomu da nastavenim kompenzace expozice v menu fotaku.

Co se hmotnosti fotovybaveni tyce, tak dle exifu to bylo focene Canon EOS 350D. Polarizak zase tolik nevazi, aby se ho nevyplatilo vzit kdyz uz se clovek „taha“ se zrcadlovkou.

Tak jako tak dekuju za clanek, cetl se dobre.

Rasto

Nie uplne suhlasim s Tomasom, ze telemark je narocnejsi na vystup.Ako aj skialpova vystroj ide dopredu, tak existuju telemarkove viazanie, ktore sa daju prepnut do „chodiaceho“ rezimu, co setri energiu a efektivitu chodze. Prikladom su viazania G3 Targa Ascent alebo Black Diamond O1. Topanka sa pri prepnutom mode ohyba vpredu v klbe viazania podobne, ako je to u skialpovom viazani. Telemarkove obluky sa daju robit aj v uzsom aj narocnejsom terene, rychle striedanie telemarkovych oblukov za sebou sa da pouzit aj v uzkych priestoroch, vsetko ale zalezi od skusenosti lyziara. Takze nemozem celkom suhlasit s vyssie uvedenym prispevkom. Telemark je jednoducho stylovy, je to cosi ine a mozem povedat, ze je to super.

Tomas

Vázání G3 Targa Ascent a Black Diamond O1 mají os otáčení, jenže za cenu o hodně vyšší hmotnosti, zvýšení polohy boty. Typ TLTech je proto jednoznačně efektivnější než kterékoliv telemarkové vázání, stačí si skusit několikadenní túru. Telemarkové oblouky jsou vždy větší než klasické. Když úzký terén neumožňuje ani klasický oblouk, co dělá telemark? Telemark má lepší styl, skialp má vyšší efektivitu, rychlost a obtížnost terénu. Kolik 8000covek bylo sjeto telemarkem?

rasto

Dobre, pokial sa bavime o lahkosti a turistike,tak ma moznop TLTech navrch, pretoze je lahsie.Ale nie kazdemu ide len o niekolkodennu turistiku na lyziach, niekomu ided skor o zjazdy. Vyssie ulozena topanka je u telemarku zamerom a vyhodou. A ked sme u tych uzkych zlabov, staci si poozriet niektore videa na telemarktips ako sa da urobit telemark v podstate aj na mieste. Takze v tomto by som az taky problem nevidel.Kolko 8000 bolo urobenych na skialpoch ani telemarkom to naozaj netusim. Kde o tom pisu? Ako je na tom TLTech viazanie co sa tyka efektivity zjazdu.

michal

Dobry clanek, konecne vim, o cem ty skialpy a telemarky jsou a proc po tom outdoorove zamereni kamaradi tak sili 🙂
Fotky jsou v pohode, neni to vystava, ale jako naznak toho jak chutnaji skialpy dobry

Jirka Cervinka

No, co se fotek týká musím přiznat, že RUMcajzovu kritiku jsme si zasloužili. Fotky jsme mezitím trochu upravovali, ale pořád nic moc. Co se týká telemarku, tak v připravované ročence Malý Průvodce 2009 bude článek o velkém pokroku v telemarkovém vybavení, takže další info o ježdění mimo sjezdovky chystáme tam.

Katka

Ahoj, mám velkou prosbu. Chci manželovi pořídit lavinový pípák a trochu se ztrácím v nabídce. Zaulal mě testovací set Arva axis nebo Arva pro W s loptauou a sondou a Pieps DSP. Máte prosím někdo s některým z nich zkušenost? Který by byl vhodnější pro neprofesionála? Manžel je skvělý lyžař a freerider, začíná se skialpem. Díky moc, Katka.

Katka

Ahoj, mám velkou prosbu. Chci manželovi pořídit lavinový pípák a trochu se ztrácím v nabídce. Zaulal mě testovací set Arva axis nebo Arva pro W s loptauou a sondou a Pieps DSP. Máte prosím někdo s některým z nich zkušenost? Který by byl vhodnější pro neprofesionála? Manžel je skvělý lyžař a freerider, začíná se skialpem. Díky moc, Katka.

Jan Pala
Katka:

Ahoj, možností v oblasti lavinových vyhledávačů, lopat a sond je dnes spousta. Kromě Pieps a Arva je vhodné také nahlédnout na nabídku Mammut a Ortovox. Každá z těchto firem má dobré lavinové vyhledávače. Před jejich pořizováním je vhodné si je prakticky vyzkoušet, který a jak bude vyhovovat. Osobně mám větší zkušenosti s Pieps DSP, Ortovox S1, M2, F1 a Mammut Pulse… a menší zkušenosti s Arva a dalšími moedly uvedených firem. Jinak řečeno, nekupuj pro manžela nic naslepo, ať si to napřed raději sám vyzkouší. Lopaty – opět řada modelů, ideálně s kovovým listem a teleskopickou násadou, případně s madlem ve tvaru T. U lavinových sond je opět výběr velký… k uvážení stojí elektronická sonda Pieps iProbe

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: