Skalní Vlčí rokle stále zavřena! Co s tím?

Skalní Vlčí rokle stále zavřena! Co s tím?

Vlčí rokle, jediná oficiální spojovací turistická cesta mezi Adršpachem a Teplickými skalami v lokalitě CHKO Broumovsko, je stále uzavřena. I tak se ale dá do Teplických skal vyrazit na poctivý půldenní výlet světově ojedinělou lokalitou!

Co je s roklí?

Vlčí rokle, kterou prochází žlutá turistická značka mezi Adršpašskými skalami a Teplickými skalami, je od loňského roku kvůli výměně žebříků a pozemních (i nadzemních) lávek uzavřena (paradoxně: před 4 lety proběhla obdobná výměna a správa CHKO toto vysvětluje zvyšující se návštěvností cesty a rychlému opotřebení materiálů). Při vstupu do skalní oblasti nás uvítá cedule „vstup do Vlčí rokle na vlastní nebezpečí“ a i když se nejedná o životu nebezpečnou túru, pokud bychom chtěli projít, je to minimálně znamení, že se máme připravit na cokoliv. Mnoho turistů to tak právem odradí a ti, kteří přesto Vlčí roklí projdou, budou trochu více umazaní než obvykle a při větším mokru také ozkoušejí výdrž svých bot a oblečení. Oznámené znovuotevření Vlčí rokle bylo trochu alibisticky stanoveno na „léto 2013“, což je stejně tak červen jako srpen. Nezbývá nic jiného, než si přát, aby ono „léto 2013“ přišlo do CHKO Broumovska co nejdříve a my opět mohli bez varovných cedulí vběhnout do lákavé skalní rokle…

Vzhůru na Lysý vrch

Teplice nad Metují nabízejí tři vlakové zastávky, několik zastávek autobusu, a tak se do těchto míst Broumovského výběžku dostaneme poměrně dobře pomocí veřejné dopravy a nemusíme se strachovat o zaparkování a návrat pro motorového oře.

Ideální pro výstup je vlaková zastávka Teplice nad Metují – město, která je přímo v centru dlouhého údolního města. Ať už jsme přijeli z jakéhokoliv koutu České republiky (či ciziny), určitě budeme po jízdě trochu ztuhlí – ještě, že se nad Teplicemi tyčí Lysý vrch (611 m n. m.), který leží na žluté turistické značce a z města na jeho vrcholek vyběhneme s přehledem za necelou hodinku. Uvítá nás skalní vyhlídka na Teplice nad Metují pod námi a na skalní útvary všude okolo.

Po žluté turistické značce rovněž vrcholek po svačině můžeme opustit a sestoupit prudce dolů až k Metuji a přilehlému autokempu u vstupu do skalní oblasti. Buď se trefíme do správné roční doby, nebo budeme muset zplatit za vstup (slevové kartičky s sebou!).

Po modré turistické značce se vydáme dovnitř skalního komplexu a dojdeme přes několik zajímavých útvarů s různými podobami až k železným schodům, které se zdvihají nekonečně nahoru, kam až oko dohlédne. Jedná se o výstup na vrcholek bývalého hradu Střmen. Rozhodně nevynechejme a nahoru vyběhněme! Jedná se o parádní vzdušný úsek na konci na dřevěných schůdkách. A výhledy stojí rovněž za to! (Nezapomeňme cestou nahoru obdivovat přístup do Střmenu v dobách, kdy ještě železné schody nebyly instalovány!)

Projdeme tzv. Sibiří a teprve na místě každý pochopí smysl tohoto názvu. Je-li v oblasti okolo dvaceti stupňů Celsia, tak v tomto úseku bude klidně okolo nuly a od úst nám půjde pára. To vše na několika metrech, za záhybem skály. Neskutečné. Sníh zde čas od času vydrží klidně celé léto.

Po návratu k bývalé horolezecké chatě nám zbývá už jenom pohodově dojít zpátky ke vstupu do skal a počkat si na nejbližší vlakový či autobusový spoj domů – nebo se přesunout do oblasti Adršpašských skal a využít prohlídku ještě tam – o tom si ale napíšeme zase někdy příště!

Trasa

Teplice nad Metují – Lysý vrch – vstup do skal – Střmen – bývalá horolezecká chata – okruh Teplickými skalami a zpět do Teplic nad Metují (ne více než 12 km)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: