Skalní hrad Drábské světničky

Skalní hrad Drábské světničky

Na severozápadním cípu Českého ráje se nachází bývalý skalní hrad Drábské světničky – ten by měl zcela jistě patřit mezi místa, která by měl člověk navštívit. Důvodem jsou nejen skvělé výhledy …

Od Krásné vyhlídky na hrad a zpátky

Výchozím bodem naší dnešní procházky bukovými (a částečně smíšenými) lesy a pískovcovými skalními bloky bude parkoviště u Krásné vyhlídky jižně od vesnice Olšina – proč se tak jmenuje, je nasnadě. Výhled na celé Pojizeří, Jizerské hory i Ještěd jako na dlani nenechá ničí fotoaparát vypnutý. Je to téměř až neskutečné, co všechno je odtud vidět.

Sledovat odtud červenou turistickou značku (jež je z části součástí naučné stezky Příhrazské skály) není problém, světlé lesy plné kamenných obrů zvou k prolézání i chůzi mimo stezku. Jenom pozor na její severní okraj, který prudce spadá dolů směrem k Jizeře. Čas od času se otevře výhled, z nějž je vidět něco jiného než z předešlého, a tak žadné vyšlapané místečko nad skalami nevynechejme.

Po malé chvilce dojdeme ke Studenému průchodu, v němž si vyzkoušíme naši otužilost – pokud je okolo teplota dvacet stupňů, budeme ve stometrové úzké skalní stezce drkotat zuby – zaručeně! Jakkoliv se může zdát, že stezka není průchozí a končí slepě, není to pravda – dokonce i svalnatí turisté s širokými rameny projdou bez úhony.

Hrad údajně vznikl na počátku 15. století v době Husitů, vybudován byl na sedmi skalních blocích a je typický pro své mnohé „světničky“, průrvy, úzké štěrbiny a průchody, kterými se dostává do jiných sekcí. Dnes po Hradu (myšleno dřevěných konstrukcí budov, střech apod.) samozřejmě nezbylo skoro nic, jenom do skal vytesané schody či „stěny“, z nichž umí číst takřka jenom archeologové. I tak je ale pro turistu radost vystupovat na železných schodech podél zábradlí směrem vzhůru mezi skalami, občas skalními kamennými schody vytvořenými přímo v masívu. Více a podrobněji o historii tohoto hradu a místa se můžete dočíst na regionálním serveru Jičínska a okolí zde.

Až se nahoře na nejvyšším dostupném bodě Světniček vyřádíme, vykoukáme a občerstvíme z vlastních zásob, můžeme opět sejít dolů (není ostudou, když ve spleti mostků a žebříků zabloudíme na poprvé) k přístřešku, odkud jsme přišli. Pokračovat budeme totiž dále po červené turistické značce.

Dorazíme k rozbořeným pískovcovým zdem, skalním klenutým branám a odbočce ke Klamorně, další zřícenině (a komplexu budov) hradu uschované pečlivě v lese – dokonce i turistické značení směrem k ní je dost mizerné. Toto místo, stejně jako Drábské světničky, je důležitým archeologickým nalezištěm, v němž byla prokázána činnost člověka před více než 5 tisíci lety. Je nutné udržet pozornost a nedostat se svými kroky někam ke strmým skalním srázům.

Až prozkoumáme, co považujeme za zajímavé, můžeme se vrátit zpátky na odbočku a po naučné stezce Příhrazské skály se vydat zpátky lesem a napojit se na pěšinu před Studeným průchodem, skrze nějž se opět vrátíme ke Krásné vyhlídce k našemu vozidlu – tam si můžeme dát limonádu, pivečko nebo něco dobrého k zakousnutí.

Český ráj je opravdu turistický ráj!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: