Šiša Pangma

Šiša Pangma

Základní údaje Jedná se o jedinou ryze čínskou osmitisícovku, respektive Čína se o vrchol nedělí s žádným jiným státem (oficiálně uznaným). Hora je situována do jižní části středního Tibetu, asi 120 kilometrů od Mount Everestu. To napovídá, že hora patří do pohoří Himálají. Se svoji výškou 8 027 metrů je „nejmenším“ osmitisícovým vrcholem na naší planetě. Původní tibetský název zní „shi sha sbang ma“, což by mělo znamenat „vrchol nad travnatými planinami“. I když se jedná o nejnižší z osmitisícovek, věřte, že vrchol Siša Pangmy byl posledním slezeným z této „horské smetánky“. Nutno dodat, že na vině jsou politické důvody a izolace Číny. Logicky byli prvními horolezci na vrcholu Číňané. V roce 1964 postupně stanula na hoře početná čínská skupina ve složení Hsu Ching, Chang Chun-yen, Wang Fuzhou, Chen San, Cheng Tien-liang, Wu Tsung-yue, Sodnam Doji, Migmar Trashi, Doji a Yonten. Jako cestu pro výstup zvolili severozápadní stěnu a severní hřeben.

Zimní výstup

První zimní výstup na tuto čínskou horu  uskutečnil známý italský horolezec Simone Moro. Na vrchol se postavil 14. ledna 2005 společně s Polákem Piotrem Morawskim.

Výstupové cesty

V roce 1964 čínská expedice uskutečnila výstup severozápadní stěnou.

1980 byla mezinárodní expedicí přelezena severní stěna Šiša Pangmy.

Scott, McIntyre, Baxter-Jones a Prescott. Ti všichni vylezli Šiša Pangmu obtížnou jižní stěnou v roce 1982 (tzv. britská cesta).

Rok 1987 byl šťastný pro Američany Hinkese a Untche, když vylezli centrální kuloár severní stěny.

Centrální pilíř jihozápadní stěny prostoupili Andrej  Stemfelj a Pavel Kozjek v roce 1989. O rok později, stejnou stěnou, avšak levou částí vystoupili k vrcholu  Wojciech Kurtyka (Polsko), Erhard Loretan (Švýcarsko) a Jean Troillet (Francie). Další z legend polského horolezectví Krzysztof Wielicki se zde zapsal svým výkonem, když vylezl sólo pravou stranu jihozápadní stěny. Další cestu v této stěně vytvořili v roce 2002 Korejci  Park Jun Hun a Kang Yeon Ryoung (korejská cesta).

České výstupy

Tato osmitisícovka je pro Čechy velmi přívětivá. Svědčí o tom počet úspěšných výstupů.

Prvním Čechem na Šiša Pangmě byl Josef Rakoncaj. Výstup provedl severní stěnou v roce 1990. Jednalo se o prvovýstup.

Za pět let ho následovali další. Oldřich Rypl, Stanislav Šilhán, Petr Skřivánek a Josef Šimůnek se dívali na Nepál z vrcholu Šiša Pangmy.

Adrenalinovým výkonem se do historie hory zapsala dvojice  Petr Novák, Milan Sedláček. Důvodem bylo to, že Petr Novák sjel horu na lyžích z výšky 7 500 metrů.

Nahoře byl samozřejmě i Radek Jaroš, společně se Zdeňkem Hrubým, Martinem  Minaříkem a Petrem Maškem. Jejich výstup byl uskutečněn jihozápadní stěnou, alpským stylem. Tento výkon byl oceněn Českým horolezeckým svazem jako výstup roku.

Ve stejném roce se na vrcholu radovali Ladislav Drda, Josef Skala, Olga Nováková, Zuzana Hofmannová, Pavel Matoušek a Josef Milfait (severní strana).

V roce 2005 vystoupili na Šiša Pangmu Milan Pěgřimek, Petr Oczko, Věslav Chrzaszcz.

Zajímavosti

Při prvním výstupu na vrchol Šiša Pangmy, se cestou dolů zřítili 3 z 10 členů čínské expedice. Tento pád naštěstí neskončil vážnými zraněními.

Brány Šiša Pangmy byly pro cizince otevřeny až v roce 1980.

Na horu vystoupilo celkem 274 horolezců. Vrchol byl nad síly 23 horolezců, kteří tady zemřeli.

Šiša Pangma je šestá nejméně krát slezená osmitisícovka (274 úspěšných výstupů).

Jižní stěna měří více než 3 000 metrů.

Svoji první oběť si hora vyžádala v roce 1983. Byl jí německý horolezec Fritz Luchsinger ve věku 62 let (v 59 letech vylezl na Dhaulagiri).

Legendární Jerzy Kukuczka a Artur Hajzer v roce 1987 sjeli horu na lyžích.

Letos (2011) 16/17.dubna se podařilo švýcarskému horolezci Ueli Steckovi vylézt na vrchol za pouhých deset a půl hodiny. Základní tábor ve výšce 5 306 metrů opustil ve 22:30 a na vrcholu (8 027 m) byl už  v 9:00 následujícího dne. Zpět do základního tábora se dostal za dalších 10 hodin.

I 10 dnů rozhoduje o tom, kolik lidí se o vašem výkonu doslechne

11. prosince  2004 se podařilo francouzskému horolezci Jeanu-Christophe Lafaillemu vystoupit na vrchol Šiša Pangmy. Tento výkon měl být podle něj korunován jako první zimní výstup na Šiša Pangmu. Nebylo to však uznáno, protože z kalendářního hlediska zima začíná až 21. prosince. Podle mne se jedná o puntičkářství. A u mne je v kolonce zimní výstup na Šiša Pangmu zapsán právě francouzský horolezec. Na druhou stranu se musí dodržovat nějaká pravidla. Takže v encyklopediích bude zapsán Simone Moro, ale myslím si, že mezi horolezci bude každý vědět, kdo udělal ten první zimní výstup.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: