Šerpové: víte, odkud jsou a co jsou zač?

Šerpové: víte, odkud jsou a co jsou zač?

Šerpa je slovo, které se užívá „v každém druhém“ článku v souvislosti s himálajským lezením a pro nás, „zápaďáky“, jde o obvyklé pojmenování pro nosiče, při jehož osvojení si myslíme, jak nejsme v horolezecké hantýrce zběhlí. Jak málo o těchto lidech víme…

Šerpové jsou především tibetské etnikum v Himálajích a až za mnoha dalšími asociacemi by se mělo objevovat spojení s vysokohorskými nosiči.  Svědčí o tom také gramatika. Pouze příslušníci tohoto etnika by měli být psaní s velkým „Š“. Pro další tibetské horské národy, které si nosičstvím přivydělávají (např. Tamangové, Gurungové), by se mělo pojmenování „šerpa“ psát s malým počátečním písmenem.

To je jen nepatrný drobek z toho, co o Šerpech většina z nás neví. Jasně, jsme především lezci, horolezci, turisti a blázni do outdooru, tak co je nám po velkých písmenech a etnicích. Jde nám o horolezecký život Šerpů, dobře, ale stejně si troufám tvrdit, že to klubko namotaných informací, které bylo upředeno skrze média, i ta odborná, je dost pochybné.

Pojďme si to tedy shrnout. Šerpové žijí v horách, tahají velké náklady a za „velké peníze“, s Hillarym vystoupil na Everest Šerpa (Tenzing Norgay), natahují komerčním expedicím fixní lana a v roce 2014 jich na Everestu spousta zemřela právě při této činnosti. Dvě stovky písmen o národě s takovou horolezeckou historií a příběhem, není to trochu málo?

Podobnou myšlenku dostala australská režisérka Jennifer Peedomová, která se rozhodla, že situace by se měla změnit. Lidé by podle ní měli vědět více o životech Šerpů, příběhu a tragédii z roku 2014, která dramaticky ovlivnila jejich životy a bytí. A právě proto vznikl filmový Dokument „Šerpa“.

Semínko bylo zasazeno v roce 2003

Jennifer není žádným horolezeckým matadorem, jak bývá u režisérů takovýchto filmů obvyklé. Vše začalo první cestou do Nepálu v roce 2003 a absolvováním klasického treku pod Everest, kde se s místními lidmi setkala poprvé. Od té doby už v její hlavě definitivně uvízla myšlenka o tom, že by měl svět vědět více o těchto lidech.

Další rok následoval návrat pod Everest už s natáčecím štábem v rámci projektu pro australskou televizi. V tu dobu se poprvé setkala s Šerpou Phurbou Tashim, což je hlavní postava dokumentu Šerpa (rekordman v počtu výstupů na Everest – 22x). Phurba štáb doprovázel také v roce 2005, opět v rámci natáčení, na další osmitisícovku Cho Oyu. A pak už přišla známá dokumentární série “ Everest: Beyond the Limit“, na kterém se Jennifer rovněž podílela, a při kterém stála 400 metrů pod vrcholem Everestu.

Lavina smetla původní scénář…

Prvotní scénář dokumentu měl být o historii Šerpů, jejich horolezeckém vývoji a současnosti, kdy hlavím vypravěčem měl být zmiňovaný Phurba Tashi. Už rok 2013 a konflikt týmu Moro, Steck a Griffith s Šerpy, kteří upevňovali fixy, donutil k zamyšlení. Rok na to už nebylo nad čím přemýšlet. Po uvolnění 14000 tun ledu, které byly osudnými pro šestnáct Šerpů hned v začátku sezóny, se jejich komunita semknula a v podstatě zrušila zbytek sezóny, aby uctila památku. To následně odstartovalo přehodnocení celého „horolezeckého průmyslu“ a znamenalo změnu v životech Šerpů a jejich rodin v podobě rozhodování, jestli v této práci pokračovat. Nutná byla také změna scénáře, kdy nastalo mnohem detailnější zaostření na rok 2014 a širší pojetí celé problematiky.

Ve filmu kromě Phurby Tashiho vystupují další Šerpové, majitelé průvodcovských agentur, příslušníci rodin Šerpů, ale také horolezci, kteří byli v momentu zrušení sezóny v základním táboře. Snímek byl některými kritiky označen jako nejvýznamnější filmový materiál o Everestu od roku 1953 a prvovýstupu Edmunda Hillaryho. Spolupracoval na něm například režisér a horolezec Renan Ozturk.

Česká premiéra filmu Šerpa byla k vidění 24. 4. 2016 na televizní stanici „Discovery Channel“.

Trailer k filmu Šerpa

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: