S dětmi na hory: jak vybrat dětskou krosničku?

S dětmi na hory: jak vybrat dětskou krosničku?

Stále více rodičů se dnes věnuje outdoorovým aktivitám a trekování i s malými dětmi. Šátky, látková nosítka, krosničky a kočárky do terénu zažívají už několik let svůj velký boom. Dnes se proto budeme věnovat dětským krosničkám – jak je správně používat, co od nich můžeme očekávat a na co se zaměřit při výběru.

Už jste se s nimi určitě setkali. Rodiče supící do kopce se zvláštními batůžky, ve kterých si hoví jejich děti. V horku či dešti, ve všech možných i nemožných terénech. Krosnička přináší nosícímu rodiči výhodu v podobě volných rukou. Navíc se nemusí omezovat na cesty sjízdné pro kočárky. Zatímco ve městě, v parku či v MHD s krosničkou příliš parády nenadělá, na cestování, trekování nebo chození po horách se stává pomocníkem k nezaplacení.

Kdy začít a kdy skončit?

Kdy s krosničkou začít? To je velice individuální. Obecně ale platí, že je dobré počkat na dobu, kdy už dítě bezpečně vydrží delší dobu samostatně sedět a zvládne udržet hlavičku.

Horní hranice je potom dána nosností krosničky a stanovuje ji výrobce. Maximální nosnost bývá okolo 20 kg, ale pozor – není-li specifikováno jinak, jedná se o hmotnost celého „nákladu“ včetně všech věcí. 

TIP: S krosničkou si můžete bez obav naplánovat i delší trasy, není však vhodná na dlouhé nošení bez přestávky. Každé dvě hodiny si proto udělejte pauzu a dopřejte dítěti (i svým zádům) alespoň krátké protažení.

Co je to krosnička?

Krosnička je nosítko na děti s množstvím různých důmyslných vychytávek. Úložné prostory z něj navíc činí plnohodnotné zavazadlo. Má pevnou konstrukci, která je lehká, ale zároveň dostatečně odolná, aby vašemu dítěti poskytla potřebnou ochranu. Sklopný stojánek umožňuje krosničku i s dítětem samostatně postavit na zem. Dítě, bezpečně připoutané popruhy, v krosničce pohodlně sedí, může si i zdřímnout nebo se kochat krajinou.

Moderní typy krosniček jsou vybaveny kvalitním polstrováním pro maximální pohodlí a bezpečí rodiče i dítěte. Velkou výhodou jsou nastavitelná záda, kdy si rodiče mohou nosítko předávat mezi sebou a přizpůsobovat podle svých potřeb. Taktéž ramenní popruhy a hrudní a bederní pás jsou plně nastavitelné, aby vám nosítko skvěle padlo. Zádový díl má odvětrávání umožňující cirkulaci vzduchu, díky čemuž se při nošení vašeho „vzácného nákladu“ tolik nezpotíte. 

Tím však výčet vychytávek zdaleka nekončí. Moderní nosítka bývají vybavena stříškou proti slunci (často s ochranným faktorem 50+), pláštěnkou, úložnými prostory, kapsou na hydrovak, apod.

Jak správně nosit

Dítě si de facto nesete v zavazadle na zádech a na rozdíl od látkového nosítka s ním nejste ve fyzickém kontaktu. Dítě tím získává o něco větší možnost pohybu a lepší výhled, vy se na oplátku při nošení tolik nezpotíte. Na druhou stranu je vaše vzájemná komunikace trochu omezená a může pro vás být složitější rozpoznat některé signály a stavy dítěte, nebo ho např. uklidnit. Je proto důležité jej pravidelně kontrolovat.

Absence fyzického kontaktu rovněž způsobuje, že dítěti nepředáváte fyzické teplo jako při nošení „tělo na tělo“. A protože se dítě nemůže zahřívat pohybem, je vhodné ho v chladnějším počasí trochu přiobléct. Zvlášť náchylné na prochlazení jsou při nošení nohy a ruce. V chladném počasí si můžete pomoct rukavicemi a dětskými návleky na nohy, např. ze softshellu a merina.

Dítě musí být připoutáno dostatečně pevně, aby z krosničky za žádných okolností nemohlo vypadnout a ani v ní nelítalo, čímž by navíc mohlo destabilizovat svého nosiče. Popruhy se ale nesmí nikde zařezávat ani škrtit. Dítě by v sedačce nemělo viset, ale pohodlně sedět.

O různých možnostech nošení dětí v šátku, nosítkách a krosničkách jsme psali tady. V článku se dozvíš, od kdy je vhodné nosit a jak dlouhé túry podnikat.

Konstrukce krosny Thule Sapling je lehká, ale také dostatečně odolná, aby vašemu dítěti poskytla potřebnou ochranu.
Konstrukce krosny Thule Sapling je lehká, ale také dostatečně odolná, aby vašemu dítěti poskytla potřebnou ochranu.

Výběr krosničky

Při výběru krosničky je v prvé řadě důležité dbát na kvalitu použitého materiálu a nakupovat u prověřených výrobců. Každý typ krosničky je trochu jiný, vyberte si proto takový, který vám bude opravdu sedět. Při špatně postaveném těžišti máme tendenci kompenzovat váhu nosítka předklonem a za to nám páteř určitě nepoděkuje. Krosničky od výrobce Thule mají pro tento účel popruhy na stabilizaci zátěže, kterými si můžete těžiště přitahovat blíže k tělu.

Samozřejmostí jsou také nastavitelná záda v dostatečném rozsahu a dobře řešený systém odvětrávání na zádovém panelu, který umožní cirkulaci vzduchu, omezí pocení a zvýší tak celkový komfort nošení. 

Ramenní popruhy by měly být nejen plně nastavitelné, ale také kvalitně polstrované a dostatečně široké, aby se nezařezávaly.

Také bederní a hrudní popruhy musí být nastavitelné. Velkou výhodou jsou různé kapsičky umístěné na bederním pásu, díky kterým si nebudete muset krosničku pokaždé sundávat.

Aby mohlo dítě v sedačce pohodlně sedět a podle potřeby měnit polohu, potřebuje oporu pro nožičky. Některé modely krosniček to řeší pomocí třmenů, jiné mají ergonomické sedátko, které poskytuje oporu i pro stehna dítěte. Rozhodně by ale dítě v krosničce nemělo „viset“ za rozkrok.

Nedílnou součástí je také stříška, která by měla dítě dostatečně chránit před sluncem, větrem, a v kombinaci s pláštěnkou také před deštěm. A to nejen svrchu, ale také ze stran a částečně i zepředu. To vše při jednoduché a efektivní manipulaci, kdy nehrozí protržení stříšky při každém zoufalém pokusu o její instalaci.

Pár tipů závěrem

  • Při výběru krosničky si ji dobře vyzkoušejte „v plné polní“, tj. i s dítětem. 
  • Před ostrou akcí si nacvičte její nasazování a sundávání. Zezačátku je to trochu kumšt, ale jakmile získáte ten správný grif, půjde vám to mnohem snadněji.

Jedny z nejoblíbenějších a nejlépe hodnocených nosítek na trhu nabízí švédská značka Thule. V jejich portfoliu najdete nejen krosničky na nošení dětí, ale také nejrůznější produkty pro maximální komfort a efektivitu při vašich outdoorových dobrodružstvích, jako např. turistické batohy, hydratační batohy, střešní stany, nosiče na kola a mnohé další.

www.thule.com

Thule SaplingThule Stir 35L Women’sThule Versant 70L Men’s
Dětské nosítko se sedačkou umožňující praní v pračce poskytuje oporu pro nohy pro maximální pohodlí při jakémkoli dobrodružství.Optimalizovaný batoh ideální na túry nebo horolezectví v dámském provedení.Optimální kombinace lehké konstrukce, praktických vlastností a systému odpružení BioWrap pro špičkové pohodlí na delších expedicích.

Další zajímavé produkty pro aktivní život s dětmi

Thule Glide 2Thule Chariot Cross 1Thule Yepp Nexxt Maxi
Kočárek pro kondiční běh s lehkým, aerodynamickým designem. Rychlý a bezpečný, bez problému zvládne i terén. Všestranný vozík a kočárek vhodný pro procházky, běh, cyklistiku i lyžování. Navíc i úžasně skladný!Lehká a bezpečná dětská cyklosedačka s moderním designem, určená k montáži na zadní rám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: