Rujána – ostrov sportů ve větru

Rujána – ostrov sportů ve větru

Kdyby vám někdo zavázal oči, unesl na Rujánu a šátek sundal, snad byste ani nepoznali, že jste v Německu. Klidně byste hádali Dánsko, podle pláží třeba Švédsko nebo Finsko. Ostrov Rujána je známý především jako klidné místo vhodné k rekreaci. Nebo třeba větrným sportům…

Láká k dlouhým procházkám po písečných plážích, posetých miliony mušliček, teplota moře ani jeho salinita však nedokáže konkurovat vodám Středozemního moře, kam také míří mnohonásobně více turistů. Pokud jste člověk, který musí neustále něco dělat, asi sem podle dosavadního popisu nezamíříte. Opak je však pravdou. Svědčí o tom hned několik argumentů!

Zábava začíná již při příjezdu k ostrovu. Všichni musí projet přes gigantický most, tyčící se nad mořskou hladinou ve městě Stralsund. Tato severně umístěná metropole v sobě pojí staré i nové. Určitě musíte vidět přístav se stovkami rybářských bárek, či rekreačních plavidel všech typů a velikostí. Ta kotví i na kanálu, proplétajícím se mezi zástavbou a poskytují tak svým majitelům velmi stylové příbytky. Mezi nimi kotví také staré rybářské škunery, které dnes slouží jako bistra s rybími specialitami. Ve Stralsundu se nachází několik významných muzeí, která by měl navštívit každý, kdo sem zavítá. Dá se zde strávit klidně i celý den. Nejdříve budete procházet expozicemi zobrazující fosílie a preparáty, na kterou lze na mořské hladině, ale hlavně pod ní narazit. Nejedná se o nudnou expozici. Můžete si zde sami své nově nabyté vědomosti otestovat, nebo vyzkoušet řadu her. Nejvíce šokuje sál, který návštěvníky seznámí s metodami rybolovu, péče o moře a jeho obyvatele. Někdy vás až šokuje, jak bezohledně se člověk může chovat ke své planetě.

Všichni už ale dychtivě očekávají pohled na žijící exempláře, prohánějící se v místních akváriích, které předčí veškerá očekávání. Tresky, murény, žraloci, úhoři, ale také drobotina jako sépie, chobotnice, krevety, mořští koníci… Poslední tematickou částí je obří sál, věnovaný kytovcům, kteří vám zde v modulech životní velikosti plavou nad hlavou.

Centrum města je v podstatě jednou velkou kulturní památkou a stojí za to si jej projít. Ideální je zavítat sem v termínu, kdy se ve Stralsundu konají slavnosti. Pivo teče proudem, všude se grilují bavorské klobásy a čerstvé ryby. Na jarmarcích lze zakoupit místní produkty a na náměstí hraje živá hudba a na pořádek ve městě dohlíží zbrojnoši.

Pro koho je Rujána malou evropskou Mekkou?

Klidně by celý tento článek mohl být o Stralsundu. Čím je ale Rujána pro určitou skupinu lidí neocenitelná? Silný vítr. Především její cíp – Dranske a Wiek jsou baštou vyznavačů vodních sportů závislých na větru. Windsurfaři a kiteboardeři se sem během letních měsíců sjíždí z celé Evropy. Není výjimkou, zahlédnout zde při tréninku ty nejlepší na světě.

V Dranske a Wieku může návštěvník využít pestré nabídky ubytovacích kapacit. Na své si přijde každý. Hotely, stylové apartmány, bungalovy, nebo kempy pro karavany a stany. Valná většina se nalézá v těsné blízkosti pobřeží. Kromě silného větru je Rujána proslulá mělkou vodou s písčitým dnem a velmi klidnou hladinou bez vln. Ideálnější podmínky pro začátky s windsurfingem v této části Evropy nenaleznete. Nemusíte se bát, že vás vítr někam odnese. Kdykoli se můžete po stehna ve vodě vrátit na místo startu. K dispozici je vám řada škol windsurfingu, které vám kromě lektora zapůjčí kompletní vybavení, čítající plovák, oplachtění, neopren, trapéz… Windsurfing je sport pro všechny a velmi rychle se jej na základní úrovni naučí každý a s instruktorem zvládne první krůčky za několik hodin a windsurfing vás strhne.

Na vodě je zde k vidění mnoho pokročilých jezdců předvádějících náročné freestylové triky složené ze skoků, rotací a přemetů. V klidné zátoce přijdou na své začátečníci a ti, kteří milují jízdu na rovné vodě.

Adrenalinový jezdci vyráží především do Kreptitzu, který je od Dranske vzdálen asi čtyři kilometry. Na zdejší vysoký břeh pevniny narážejí vlny otevřeného moře a každoročně ukusují několik metrů pevniny, ze kterých pod převisem tvoří pláž z oblázků a písku. Na vlnách je zde k vidění wave riding (windsurfing na vlnách), kdy jezdec využívá větru, ale také jízdy na vlně, podobně jako surfing. Do místních vod s vlnami dosahujícími několikametrové výšky se pouští pouze ti nejzkušenější.

Stralsund je skvělým výchozím bodem na Rujánu – dostanete se tam například i každodenním přímým vlakem z Brna i Prahy, na ostrov je to jen přes most a bydlet můžete třeba v hotelu pod českým národním stromem – lípou.

Hledáte-li další informace o tom, co zajímavého na Rujáně a v okolí Stralsundu podniknout, jistě vám poradí v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Německá turistická centrálaAutor je redaktorem webu o vodních sportech – Lifevision.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: