Rozhovor s Janem Zemaníkem: Vrcholem sezóny bude ME ve skyrunningu ve Španělsku

Rozhovor s Janem Zemaníkem: Vrcholem sezóny bude ME ve skyrunningu ve Španělsku

Jan Zemaník je český horský běžec, který loni dokázal zvítězit v jednom z nejtěžších horských závodů – Perun SkyMaratonu. Pravidelně se účastní i zahraničních závodů, kde za svůj největší úspěch považuje 22. místo na MS ve skyrunningu v Chamonix a 20. místo na Transgrancanarii, obojí v roce 2014. Zároveň běhá za tým Salomon.

Díky své cestě do Tanzánie ses letos neúčastnil Lysohorské 24. Bylo to nějaké rychlé rozhodnutí, nebo proč ses tam vlastně vydal?

Cestu do Tanzánie jsem měl v plánu už dva roky. Byla to normální exotická dovolená. Někdo hold jezdí k moři, já jezdím poznávat svět a relaxovat na hory.

Zkoušel jsi atakovat rychlostní rekord Kiliana Jorneta z výběhu na Kilimandžáro?

Podobné rekordy nejsou nic pro mě, normální člověk jako jsem já, je rád, že do podobných výšek jako je Kilimandžáro (5 895 m) vyjde, natož vyběhne!

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Jak ses dostal ke skyrunningu? Běháš od malička nebo si běhu propadl až později?

Jako malý jsem začínal s atletikou, závodil jsem a trénoval na ovále zhruba pět let. Později, když už nebylo tolik času na atletickou přípravu, jsem se přesunul k extrémním vytrvalostním sportům v přírodě a skyrunningu. Od malička se pohybuji v Beskydech, rád jezdím do Tater a do Alp, skyrunning a podobné závody je přesně to, co mě baví.

Salomon

Hlavním sponzorem Jana Zemaníka je značka Salomon. Značka Salomon byla založena roku 1947 ve Francii v srdci francouzských Alp. Salomon vyrábí kvalitní outdoorové vybavení a zaměřuje se na různé sporty. Jedním z nich je v posledních letech právě běhání v horách.

Jak hodnotíš loňskou sezónu a na co se chystáš letos?

Loňska sezóna byla moje nejpovedenější, na mnohých domácích závodech se mi podařilo zvítězit, což mi samozřejmě udělalo velkou radost. Dařilo se mi i v zahraničí, na MS ve skyrunningu v Chamonix jsem doběhl 20. a na Transgrancanarii 22. (pozn. redakce: jedná se o ultratrail na Kanárských ostrovech v délce 125 km a pozitivním převýšení 8500 m), což jsou moje nejlepší běžecké výsledky vůbec. I letos se chystám na několik zahraničních závodů, a sice hlavně na ME ve skyrunningu ve Španělsku, Gran trail Orobie v Itálii nebo Ice trail Tarentaise (ME ve Francii). Celkově chci upustit od startů na dlouhých závodech a chci se zaměřit hlavně na horské maratony.

Co je Tvým hlavním cílem pro běžeckou sezónu 2015 a kde všude Tě budeme moct potkat nebo podpořit v České republice?

Hlavním cílem a vrcholem letošní sezony by mělo být Mistrovství Evropy ve skyrunningu, které se koná v květnu ve Španělsku – SkyMaraton (pozn. redakce: Maraton Alpina Zegama-Aizkorri) a v červenci ve Francii – UltraSky (pozn. redakce: Ice-TrailTarentaise) plus bych se měl objevit na startu některého závodu světové skyrunningové série. V ČR  bych měl startovat na Hyundai Perun SkyMaratonu, a také na některých závodech Salomon Trail Running Cupu. V rámci tréninku budu startovat na mnoha krosových a silničních závodech zejména na severní Moravě.

Jaký je Tvůj nejoblíbenější závod a jaký je naopak nejtěžší?

Oblíbil jsem si zejména domácí závody, takže z těch nejoblíbenějších je to asi Slezský maraton a Ondřejnická patnáctka, která se koná v sousední obci Čeladná. Co se týče toho nejtěžšího, tak bych řekl, že je to extrémní LH24, ale těžkým závodem se může stát každý, záleží, jak to člověku sedne.

Jsi známý tím, že moc neposiluješ ani neběháš intervalové tréninky – v čem tedy spočívá tvoje hlavní příprava na závody? Máš nějaké oblíbené doplňkové sporty?

Je pravda, že intervalové tréninky mě moc nebaví a ani na ně není moc času. Nejkvalitnější tréninky vidím ve fartlecích a tempových bězích. Samozřejmě, že podstatnou část přípravy musím věnovat také kopcům, hlavně seběhům, které jsou nejdůležitější. V rámci odpočinku sednu na kolo, v zimě na běžky nebo se jdu jen tak projít. V zimě se také trochu věnuji lezení v Tatrách a občas zajdu také na stěnu.

Kolik jsi v zimní přípravě (listopad až půlka února) naběhal kilometrů?

V zimní přípravě se vždy snažím odběhat kolem stovky kilometrů týdně a také hodně nachodit tady u nás v Beskydech. Takže krom těch dvou týdnů v Africe, kde jsem neběhal, se mi to celkem povedlo. První jarní závody vždy napoví, jak moc se příprava povedla, takže uvidíme!

Používáš stejné boty na závod i na trénink nebo je střídáš? Bereš si jiné boty pro Slezský maraton a jiné pro Ondřejnickou patnáctku?

Boty určitě střídám, což je myslím základ. Na závody v horách používám výhradně modely S-Lab Sense a S-Lab Sense Ultra Softground. Model Sense beru na rychlejší závody a Sense Ultra Softground používám všude tam, kde je mokro, bahno a kluzko. Mají výrazný a agresivní vzorek, jsou stabilní a na mnohých závodech jsem díky nim uspěl. Na trénink jsem si oblíbil novinku Salomon X-Scream 3D, boty které se skvěle hodí na objemový trénink na silnici a zpevněných cestách.

Honzo, díky za rozhovor a budeme držet palce v sezóně 2015!

Přečtěte si další rozhovory a profily běžeckých osobností.

Běžecká příloha Světa outdooru je na světě a vy si můžete stáhnout a přečíst i její e-verzi. V tištěné podobě ji pak najdete na všech partnerských doporučených závodech SvetBehu.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: