RECENZE KNIHY: Centrální stezka Via Czechia – Napříč Českem od západu k východu

RECENZE KNIHY: Centrální stezka Via Czechia – Napříč Českem od západu k východu

Další – v pořadí již čtvrtá – publikace ze série knih o dálkových stezkách Via Czechia z dílny cestovatele a fotografa Honzy Hocka nás provede napříč Českou republikou od západu k východu – tentokrát však vynechává nejvyšší české hory v pohraničí. Trasa Centrální stezky se vine pomyslným centrem země a protíná hned několik geografických středů republiky.

Vzhůru do přírody!

Podobně jako u předchozích tří publikací Via Czechia (Severní stezka, Jižní stezka nebo Stezka středozemím) nadchne tato kniha nejen vyznavače dálkových stezek, ale především všechny milovníky české krajiny. Člověk už jen při prolistování knihy získává dojem, že naše republika skrývá tolik krás, tajů a zajímavostí, že je škoda neobjevit aspoň některé z nich. Největším přínosem knížky tak za mě je motivace a impuls vyrazit a vychutnat půvaby Česka na vlastní pěst.

Od západu k východu pěšky, na kole i lodí

Poutavý průvodce nás provede od nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu republiky skrz lesy Smrčin a Slavkovského lesa, poetickou krajinou v údolí řek Berounka, Sázava či Svratka, po krásách Železných hor a Žďárských vrchů, ale také Moravským krasem či svérázným krajem Slovácka a Valašska až na hřebeny Beskyd. Pěší trasa dlouhá 1036 km je rozdělena do 12 úseků s celkem 47 etapami dlouhými 20-25 km.

Všestranné outdoorové nadšence potěší popis nejen pěších tras, ale také cyklistické varianty a úseků sjízdných v zimě na lyžích a na jaře a v létě také na kánoi či kajaku.

Kniha má velkorysý formát a při listování se člověk nestačí kochat. Podrobný popis jednotlivých geomorfologických celků, historických a kulturních zajímavostí a přírodních krás na trase doplňuje velký počet působivých fotografií.

Po Centrální stezce krok za krokem

Jako znalec naší republiky připravil Jan Hocek zdařilého průvodce pro absolvování celé trasy, ale také jejích jednotlivých částí postupně. Každý úsek nejprve autor představí z hlediska geografických a historických souvislostí a načrtne základní trasu stezky daným úsekem pěšky, na kole, na lodi či na lyžích.

Každá denní etapa je podrobně popsaná včetně mapy, výškového profilu, vypíchnutí hlavních zajímavostí na trase, nechybí ale také mnoho fotografií profesionální kvality i autorovy osobní poznámky o trase. Člověk tak získá cenné informace, kde udělat malou odbočku, čeho si všimnout, jaké historické události se s místem pojí, odkud je nejlepší výhled apod. 

Detail etapy údolím Berounky. Kniha Centrální stezka - Napříč Českem od západu k východu. Autor Jan Hocek
Detail etapy údolím Berounky. Kniha Centrální stezka – Napříč Českem od západu k východu. Autor Jan Hocek

Knížku Centrální stezka hodnotím jako cenný zdroj inspirace pro výpravy po krásách naší vlasti, který potěší nejen ve vlastní knihovně jako příjemný společník pro večerní listování a hledání, kam příště vyrazit, ale díky velkorysému formátu a preciznímu zpracování také jako vkusný dárek. 😊

Centrální stezka Via Czechia v číslech

  • 1036 km pěší trasy
  • 1032 km cyklistická varianta
  • 163 km sjízdné na lyžích
  • 335 km sjízdných po řekách Střela, Berounka, Sázava, Chrudimka a Svratka 
  • 47 denních etap po 20-25 km
  • nejvyšší bod Velký Polom (1067 m) v Moravskoslezských Beskydech
  • 12 geomorfologických celků
  • 8 chráněných krajinných oblastí
  • 29 poutních míst

Jan Hocek

Fotograf, cestovatel a publicista. Cestuje přes 20 let profesionálně – nejprve coby průvodce a skaut dobrodružné CK, později i jako fotograf na volné noze (www.hocek.cz). Je autorem knih Nejhezčí túry světa, Nejhezčí místa světa, Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku a 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku, Severní stezka – Českem od západu k východu, Jižní stezka – Českem od východu k západu, Českem od severu k jihu – Stezka středozemím a Centrální stezka – Napříč Českem od západu k východu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: