Radek Jaroš před pátým pokusem: Pokaždé věřím, že to vyjde

Radek Jaroš před pátým pokusem: Pokaždé věřím, že to vyjde

Radek Jaroš, Petr Mašek, Honza Trávníček a Martin Havlena vyráží vstříc nejtěžší osmitisícovce. Pro Radka je posledním nesdolaným vrcholem z Koruny Himálaje. Jenže, už čtyřikrát mu odolala…

Už příští týden odletí expedice do Pákistánu, cestou do hor se vyhnou ošemetné cestě po Karakoram Highway díky letu do Skardu a následně je čeká cca týdenní cesta z Askole po ledovci Baltoro. Po postavení základního tábora tak první výstupy do stěny plánují kolem poloviny července. V ideálním případě expedice plánuje vynechání prvního výškového tábora. Radek věří, že by jim měla pomoci částečná aklimatizace z Peru, odkud se právě vrátili.

Huascarán odolal

Původní plán přespání na vrcholu Huascaránu v 6768 metrech ale nevyšel, vlivem klimatických podmínek je výstup náročný a nebezpečný a tak njevyšší noc strávila expedice v cca 6300 metrech.

Přesto by to mělo být mírnou výhodou pro výstup v Karákóramu, kde zvláště na K2 je každé „okno“ dobrého počasí vzácné a po vybudování C2 a C3 by tak Radek, Petr, Honza a Martin měli mít nejlepší výchozí podmínky pro útok na vrchol. Ovšem počasí je ošidné, zpáteční letenku mají zarezervovanou na 16. sprna z Islámábádu, ale to se může posouvat oběma směry.

Kromě aklimatizace měla cesta do Peru i velký význam pro otestování Radkových nohou, která po omrznutí na Annapurně jsou o 11 článků prstů kratší. Při dlouhém sestupu z Huascaránu nohy prověřil a ačkoli ho prý konečky prstů bolely a pálily, tak se nevyskytly žádné výraznější problémy a i na míru připravené vyhřívání bot úspěšně prošlo testem a mělo by Radkovi pomoci i při samotném výstupu na K2.

Bez partnerů to nejde

Expedice do velehor stojí nemálo prostředků, doprava, vybavení, nosiči a především permit k výstupu na nejvyšší vrcholy vyžadují od lezců nejen fyzické schopnosti a štěstí, ale i přízeň stabilních partnerů. Někteří partneři se mění, jiní podporují dlouhodobě.

Jedním z těch dlouhodobých je v případě Radka Jaroše výrobce sportovního oblečení Craft, který Radka zásobuje kvalitní spodním prádlem a pomáhá mu tak zajistit optimální tělesné klima a dosáhnout těch nejlepších výkonů ve velehorách.

Štěstí na počasí bude klíčem k úspěchu, v posledním desetiletí v některých letech se na vrchol nedostal nikdo, jindy byl i jen jediný vrcholový den, kdy je nutné být připraven v nejvyšším táboře. Předpověď českým lezcům bude již tradičně zajišťovat Alena Zárybnická, navíc bude nezávislé srovnání od dalšího meteorologa z Rakouska.

Vyjde to popáté?

„Já jsem s Radkem na K2 strávil společně už 5 měsíců,“ zmiňuje Petr Mašek. A to dokonce jednu Radkovu expedici vynechal. V roce 2007 se Radek pokusil o výstup společně se Zdeňkem Hrubým, jenže při stavbě základního tábora si kamenem rozdrtil prst a bylo po pokusu.

Ačkoli loni Radek plánoval pokus ze severu z Číny kvůli stabilnějšímu počasí, nakonec museli expedici odložit a letos se především kvůli menší organizační komplikovanosti pokus tradičními cestami z Pákistánu. Dle aktuálních podmínek na hoře vyrazí buď Česenovým pilířem nebo po Abruzziho žebru.

Radek zmínil, že stejně jako před každou jinou expedicí věří, že se nakonec podívá na vrchol. Což tedy věřil i při všech předchozích expedicích na K2. Na své čekání na K2 pravidelně chrlí zajímavá přirovnání, K2 je prý jako žena, kterou je třeba ukecat, aby nakonec podlehla, nebo že může jezdit neúspěšně ke K2 jako Ivan Lendl na Wimbledon.

3D modely vrcholů Koruny Himálaje

Radek zároveň představil projekt, který připravuje společně s polárníkem Pavlem Blažkem. Ten v měřítku 1:10 000 připravil podrobný 3D model nejbližšího okolí K2 o velikosti 150 x 150 cm (tedy 15 x 15 km v terénu). I laik si tak snáze představí konkrétní orientaci na dané hoře. V plánu jsou i podobné modely ostatních 13 osmitisícovek.

A vtipná zápletka na závěr – k představení došlo na tiskové konferenci v foyer budovy Českého rozhlasu – ve foyer proto, že do jiné části budovy nebylo možné objemný odlitek dostat. Mimochodem na Českém rozhlase – Radiožurnálu budou každý den mezi 11-12 h pravidelné vstupy z expedice od redaktorky Lucie Výborné, která se expedice rovněž zúčastní. Samozřejmě ke vstupu dojde jen, pokud se technicky spojení podaří.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: