Pusťte se k vodě

Pusťte se k vodě

Stát se vodákem je dnes neuvěřitelně snadné. Být dobrým vodákem je mnohem těžší a text z ročenky Malý Průvodce 2011 poradí, jak na to, abyste si vodácké radovánky mohli užívat bezpečně a bezstarostně. Je dobré znát několik základních zásad a dbát léty prověřených pravidel…

Stát se vodákem je dnes neuvěřitelně snadné. Být dobrým vodákem je mnohem těžší a my vám poradíme, jak na to, abyste si vodácké radovánky mohli užívat bezpečně a bezstarostně. Je dobré znát několik základních zásad a dbát léty prověřených pravidel.

Vyberte si vodu
Než vodák vyrazí na vodu, ví, nebo aspoň tuší, co ho čeká. Neumí sice předvídat, co se mu kde a kdy přihodí, zná ale řeku, nebo alespoň ví, kde se o ní dozvědět co nejvíc, a také umí vypozorovat její krásy i záludnosti. Vodu, tedy u nás nejčastěji nějakou řeku, která má i v létě dostatek vody na to, aby po ní mohly bez obtíží plout turistické kánoe, kajaky nebo nafukovací čluny, si vodák vybírá podle svých zkušeností a zájmů, podle toho, jestli raději pluje v davu, nebo spíš raději o samotě. Vybírá si podle její dostupnosti, jejího okolí, možností táboření, možná i podle nabídky služeb a zábavy, které jsou podél řeky dostupné, ale měl by vybírat také podle obtížnosti jejího toku. Ten, kdo si řeku vybírá jen podle hustoty hospod a stánků na březích, pravděpodobně nikdy nebude číst podobné články a pokud náhodou ano, může změnit své zvyky právě teď.

Nevíte-li si rady s výběrem řeky, pomůže internet, celá řada vodáckých průvodců a kilometráží řek, vydaných v posledních letech, nebo zkušenější kamarádi. Uvidíte, že dnes platí „co Čech, to vodák“ a skoro každý pro vás bude mít nějakou dobrou radu nebo doporučení. Inspirovat vás může také vodácký magazín HYDRO, plný informací a tipů jak trávit volný čas na vodě a pokud hledáte nejlepší tipy na letní vodu v ČR a na Slovensku, můžete se začíst do jeho letošní letní přílohy HYDROspeciál (stáhnete ji zdarma na www.hydromagazin.cz/special).

Půjčte si loď
Vlastní kánoi nebo kajak má samozřejmě každý správný vodácký nadšenec. Pokud jím zatím nejste, nezoufejte, právě pro vás jsou tady půjčovny lodí. Vodáckých půjčoven je u nás jako máku. Nerostou ale jen na březích těch nejznámějších řek. Narazíte na ně i v každém větším městě a samozřejmě tam, kde je dostatek vody po celou sezonu, se jich urodilo nejvíc. Jak si ale vybrat tu správnou půjčovnu a v ní to správné plavidlo tak, aby se vaše dovolená vydařila na jedničku, abyste ve správný čas a na správném místě měli všechno potřebné vybavení, které bude po celou plavbu dobře fungovat a nikde vás nezradí? Tady je dobrá rada drahá. Jestliže ještě nemáte svou vyzkoušenou spolehlivou půjčovnu s bohatou nabídkou kvalitního vybavení a služeb, můžete se orientovat podle zkušeností druhých. K snadné výměně zkušeností se službami vodáckých půjčoven slouží stránky www.Vodackepujcovny.cz. Tam se dozvíte, co si o které půjčovně myslí její zákazníci a jak hodnotí její nabídku a servis. V případě, že vyrážíte na vodu v době červencových svátků nebo v jiném frekventovaném termínu, to znamená, že jste si vybavení v půjčovně rezervovali jeden až dva měsíce předem.

Dobře vybírejte
Než si loď půjčíte, dobře si rozmyslete, jaký typ plavidla pro vás bude nejvhodnější. Pevnou a skoro nezničitelnou plastovou kánoi nejvíc oceníte tam, kde ji nebudete muset nikam převážet. Vydáváte-li se na řeku s malou obtížností a líným nebo jen mírným proudem, dlouhá a prostorná plastová kánoe vám plavbu v mnohém usnadní. Naopak na rychlejší vodě s častějšími peřejemi oceníte stabilitu a pohyblivost nafukovací kánoe nebo vícemístného člunu. Ty sice pevným lodím nestačí v rychlosti, jejich výhodou je ale zase skladnost a nenáročnost při přepravě.

U pevných lodí pozor, existuje několik různých typů dvou až třímístných kánoí a dobrá půjčovna by vám měla už předem dobře poradit, co vám bude spíše vyhovovat. Stále ještě nejčastěji v půjčovnách najdete kánoe typu Vydra, které nejsou nejvhodnější pro začátečníky ani pro těžkou posádku nebo bagáž. Pro velký náklad a nestabilní posádku se vyplatí zvolit širší a stabilnější kánoe, které už dnes mnoho půjčoven také nabízí. Pro rodinnou plavbu, kdy není kam spěchat, lépe než kánoe poslouží třeba i čtyř nebo šestimístný nafukovací člun.

K lodi patří vždy pádla a plovací vesty, hodí se také vodotěsné barely a pro ty, kteří se pouštějí do peřejí vyšších obtížností nebo se rozhodnou plout po řece na kajaku, by měla být samozřejmostí vodácká přilba. To vše vám v půjčovně jistě nabídnou, často i v ceně půjčení lodi. Chcete-li si vybrat půjčovnu podle ceny půjčovného, dejte si pozor na to, co vše je v ceně zahrnuto, abyste nesrovnávali jablka a hrušky a pak se nedivili při placení. V rychlém srovnání cen půjčovného nejobvyklejšího vodáckého vybavení pomůže přehled na www.Vodackepujcovny.cz.

Dobrý pozor je také třeba dávat při přebírání vybavení před vyplutím. S půjčovnou totiž uzavíráte smlouvu, ve které je napsáno nejen, že půjčené vybavení musíte v dohodnutém termínu vrátit, ale možná také, že ručíte za jeho ztrátu či poškození. Vše si proto raději dobře zkontrolujte – smlouvy i stav půjčovaného vybavení – abyste se vyhnuli nepříjemnostem během plavby nebo při vracení půjčených věcí.

Buďte v suchu, ne na suchu
Pro ochranu bagáže proti mokru je nejlepší používat vodotěsné plastové barely nebo nepromokavé lodní pytle s rolovacím uzávěrem. Obojí poskytuje většina půjčoven. K tomu je pro spolehlivější ochranu dobré přikoupit několik menších loďáčků na cennější drobnosti, jako je například elektronika apod. V případě nouze pomohou aspoň igelitové pytlíky, ale šetřit na dobrých vodotěsných obalech se zhusta nevyplácí. Na vodě si můžete být jisti snad jen jedinou věcí: namočíte se vy i náklad vaší lodi. Proto je důležité myslet na přibalení a dobré zabalení náhradního suchého oblečení a obuvi.

Na vodu se hodí pohodlné sportovní oblečení, přiměřené aktuálnímu počasí – ideální je funkční prádlo, odvádějící vlhkost a chránící před chladem i sluncem. Nezapomeneme na voděodolný opalovací krém a vhodnou pokrývku hlavy. Počítejte s tím, že může přijít letní bouřka. Je proto vhodné přibalit s sebou něco proti dešti a větru – šusťák či pláštěnku. Boty musí dobře držet na noze, odnese-li vám je první vlnka, byly k ničemu. Nevhodné jsou plážové pantofle a podobné módní výstřelky.

Dopřejte si dostatek tekutin – ač české řeky většinou oplývají hojností občerstvoven, láhev pitné vody v lodi vám zajistí, že nikdy nezůstanete na suchu. Mobilní telefon by měl být také pokud možno vždy při ruce pro případ nehody, proto se vyplatí pořídit si na něj malé vodotěsné pouzdro. Můžete pak v klidu telefonovat kdykoli a kdekoli, třeba i když si necháváte masírovat záda pod přepadem splavu.

Úskalí říční plavby
Před vyplutím je nutné se naučit alespoň trochu ovládat loď a seznámit se s možnými překážkami a riziky, s nimž se cestou po řece můžeme setkat. Nejsnazší je vyplout s partou zkušenějších vodáků, kteří se o své zkušenosti rádi podělí. Alternativou mohou být vodáčtí instruktoři, kteří bývají ve větších půjčovnách vždy po ruce. Nepodceňujte nutné znalosti a dovednosti, zvlášť začne-li voda v řece po prudkých letních přeháňkách náhle stoupat nad běžný letní průtok. Rozvodněná řeka je silná, nebezpečná a záludná, nezkušeným vodákům staví do cesty smrtelné pasti v podobě nebezpečných jezů. Abyste takový jez včas poznali, podívejte se na www.nebezpecnejezy.cz nebo do rubriky „Jak na to“ na www.hydromagazin.cz.

Dalšími obvyklými překážkami bývají na řece kameny trčící z vody či číhající záludně těsně pod hladinou, dále větve nízko nad proudem řeky, někde můžeme narazit na padlé stromy v proudu, blíže civilizaci nás mohou překvapit pilíře mostů, ale i nákupní vozíky odhozené vprostřed řeky. Aby se loď s posádkou těmto nástrahám bezpečně vyhnula, je nutné ovládat základní záběry pádlem a na kánoích či kajacích znát jak správně používat náklony, aby proud loď nezvrhl a nepřimáčkl k překážce. To, že se vodák s lodí tu a tam převrátí, ale k vodáctví neodmyslitelně patří a většinou nejde o žádné drama. Posádka pak prostě doplave ke břehu, vylije tam loď a bohatší o další zážitek může pokračovat v plavbě. Plovací vesta, dobře utažená na těle, takovou nečekanou situaci vždy usnadní.

Konec dobrý, všechno dobré
I když vás na vodě může potkat spousta různých překvapení, poplujete-li s přiměřenou ostražitostí, zdravým rozumem a neotupělí alkoholem, určitě budete na své vodácké dobrodružství vždy rádi vzpomínat a na vodu se znovu a znovu vracet.

© Svět outdooru, text vyšel v ročence Malý Průvodce světem outdooru 2011, text i foto Honz Novotný

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: