Potápění na seychelských ostrovech

Potápění na seychelských ostrovech

V severozápadní části Indického oceánu, kousek na jih od rovníku a na sever od ostrova Madagaskar, leží rajské místo nosící jméno Seychely. Nabízí neobyčejné potapěčské možnosti.

Seychelské souostroví má rozlohu 405 km čtverečných a skládá se ze 115 velkých a malých ostrovů, z nichž pouze hrstka z nich je obydlena. Obyvatelstvo některých ostrovů byste dokázali spočítat na prstech rukou. Každý ostrov má jiný původ. 83 korálových ostrovů je roztroušeno na jihu a jihozápadě. Jejich výška nad úrovní moře nepřesahuje několika metrů. Tyto ostrovy jsou považovány za pravý ráj na zemi. Zbývajících 23 ostrovů je žulových, to znamená, že jsou hornaté. Vznikly asi před 650 milióny let a nachází se převážně v jižní části souostroví.

Potápění, SeychelyPotápění, Seychely

Potápění, SeychelyPotápění, Seychely

SeychelySeychely

Na začátku své cesty jsem se dostal na ostrov Denis. Je to relativně malý korálový ostrov, který je v soukromém vlastnictví. Velikost ostrova je 1300 krát 1800 metrů, převýšení jsou pouhé 3 metry nad úrovní moře. Mám zde zůstat jenom tři dny, proto se ihned vydávám na prohlídku ostrova. Protože první den po příletu se nesmí potápět, šel jsem se procházet po ostrovu. Pláže naproti hotelu jsou písečné a nejsou příliš potápěčsky zajímavé, voda je průzračná, ale lehce zakalená a velmi teplá (+32 stupňů). Poté, co jsem se chvíli poválel pod palmou a smočil se v Indickém oceánu, našel jsem místní potápěčskou centrálu. PADI centrum je dobře vybavené. Instruktor mi povyprávěl o některých zvláštnostech Seychelských ostrovů, nejlepší viditelnost je od dubna do června, ale zároveň je touto dobou k vidění jen málo velkých mořských živočichů. Velrybí žralok zde není pouhou raritou, ale až v září, kdy se pořádá „potápěčská safari na velrybího žraloka“. Potkat mečouna se tu dá spíše v prosinci. Ceny potápění nejsou v této lokalitě nejnižší: 60 Euro bez zapůjčení vybavení nebo 80 Euro s vybavením. Ale co se dá dělat, když se na potápění tak těším…

Další den jsme vyrazili na moře. Byl jsem příjemně překvapený, na palubě kromě mě byl už jen potápěčský průvodce a kapitán člunu. Blížíme se od ostrova k nedalekému útesu, pomalu se chystáme na ponor a ponořujeme se pod hladinu vody. Útesy jsou tu opravdu pěkné, je tu hodně různých menších rybiček, odlišných co se týče vzhledu i velikosti. Kromě velkých žlutých hejn jsme nepotkali nic velkého. Neviděli jsme ani průvodcem slibované žraloky, ani rejnochy, ani želvy. Smůla… Proto náš průvodce pronesl pro tuto situaci a pro průvodce na všech kontinentech typickou větu: „Nedá se nic dělat – jsou to jen divoká zvířata, je to příroda, ta se nedá plánovat“.

Další den ráno jsem se vydal na druhou stranu ostrova. Protože je celý ostrov vlastně džunglí, procházet se dá buď podél oceánu – ale bylo opravdu horko, nebo po okružné pěšince vedoucí kolem celého ostrova. Já jsem se rozhodl pro druhou variantu.

Potápění, SeychelyPotápění, Seychely

Pokud budete šustit palmovým listím, brzy pochopíte, že zde nejste sami. Po obou stranách od pěšinky jsou tropy, kolem vás pořád něco šustí, jak kdyby vás někdo pronásledoval, a každý váš krok je doprovázen ozvěnou. Občas se cítíte trochu děsivě. Začínáte poslouchat šustění a otáčet se. Pod palmami se na kokosech vyhřívají gekoni, pod palmovým listím ve stínu se to hemží palmovými kraby. Během jedné takové procházky jsem napočítal čtyři druhy krabů, od téměř neviditelných v barvě suchého listí až po sytě rudého.

Poté, co se pořádně vyhřejete během procházky, a konečně se dostáváte do jižní části ostrova, vcházíte na pláž. Pláž je písečná a korálová, a jsou na ní stromy skloněné až k vodě. Po ránu během odlivu je pláž poměrně mělká a průzračná – velmi malebné romantické místo. Na pláži jsou i přes svou mělkost prohlubně, propojené mezi sebou úzkým kanálem. Můžete tu pozorovat podmořský život od malých hemžících se slizounovitých a všudypřítomných krabů v řasách, až po pasoucí se želvy. A pokud budete mít opravdu štěstí, pak můžete vidět i písečné žraloky. Po obědě, během přílivu, se všechno mění. Na mělkých plážích se zvedají vlny, voda už není tak průzračná jako po ránu a vy už nepotřebujete masku. V této době je lepší vystavit tělo slunečním paprskům na písečné pláži, válet se ve stínu pod palmou a čas od času se opláchnout v teplém Indickém oceánu. Tři dny utekly jako voda a přišel čas se rozloučit s tímto rajským koutem světa – ostrovem Denis.

Mou druhou zastávkou, po následujících sedm dnů, se stal ostrov Mahe – největší z ostrovů souostroví Seychely (o rozloze: 27 km délky a 8 km šířky). Je také nejvyšším ostrovem, vyčnívá 907 m nad úroveň oceánu. Mahe je hlavní ostrov, na němž se nachází mezinárodní letiště a sídelní hrad Viktorie, který je také jediným městem na celých Seychelách. Viktorie je hlavní město, ve kterém žije 3000 ze 75000 obyvatel celého ostrova.

Ubytoval jsem se v hotelu Coral stand a ihned se vydal k místnímu, nedalekému potápěčskému středisku PADI 5***** . Ceny za potápění jsou tu mírnější: 47 Euro s vybavením nebo 35 Euro bez. Mají i slevy při nákupu balíčku s 5 nebo 10 ponory. Většinu ponorů můžeme rozdělit podle typu potápěčské lokality:

Jsou to korálové útesy, které buď vykukují ze dna jako oáza v poušti a hemží se množstvím barev, nebo obyčejné, něco jako Marine Park, kde je útes větších rozměrů. Hloubka tam není velká, jen 12 až 20 metrů. Je to lehké a pohodlné potápění, vhodné pro začátečníka. Pod korálovými převisy se tu schovávají a očekávají příchodu noci langusty. V klidu se tu pasou mořské želvy, aniž by vám věnovali nějakou pozornost. Žlutá ryba fistule šmejdí mezi korály. Zajímavé jsou i samotné korály, které mají různou formu a velikost, a některé z nich jsou velmi barevně extravagantní.

Potápění, SeychelyPotápění, Seychely

Potápění, SeychelyPotápění, Seychely

SeychelySeychely

·

Další potápěčskou lokalitou jsou kamenitá žulová skaliska. Některá jsou v hloubce 20 až 30 metrů, jiná vyčnívají nad oceánem ve tvaru malých ostrůvků. Vypadají surově a mrzutě, a jejich obyvatelstvo není tolik různorodé jako na korálových útesech, ale o to větší, co se velikosti týče. V trhlinách odpočívají chobotnice. Pod kamenným převisem ukrývající se žralok najednou opouští svůj úkryt, vylekal ho příval vzduchových bublin od zvědavého potápěče. Proplouvá kolem mě a nový úkryt si nachází uvnitř velkého hejna ryb. Najednou se nad vaší hlavou prožene hejno sib skvrnitých (Aetobatus narinari). Malé rybičky tu prostě buď nejsou, nebo si jich člověk sotva všimne.

Každý si může vybrat lokalitu podle sebe, svých schopností nebo podle chuti a různě je střídat. Jako vždy je i toto dobrodružství u konce. Většinu času na ostrovech jsem obětoval potápění, zbytek – zemské kráse. Džungle, písečná a žulová pláž, neuvěřitelné západy slunce, nejsou o nic méně lákavé nežli podmořský svět Indického oceánu. A tak vše krásné končí a někde mě opět čeká něco jiného, jiné dobrodružství, jiné moře, jiní obyvatelé. Pohledem se loučím s tímto čarokrásným a kouzelným romantickým místem.

Vyšlo také v časopise Buddy Potapěč www.buddymag.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: