Pohyb na sněžnicích

Pohyb na sněžnicích

Pohyb na sněžnicích není složitý. V podstatě pokud umíte chodit, tak brzo zvládnete i pohyb na sněžnicích. Ovšem ani zde nezapomínejte, že s důvtipem to jde lépe a bezpečněji. Již při výběru sněžnic přemýšlejte nad terénem, kde se hodláte pohybovat a jaké překvapení vám tento terén může nabídnout.

pohyb na sněžnicích Při seznamování se sněžnicemi si vyzkoušejte co nejvíce pohybů. Vyzkoušejte strmé výstupy a sestupy v hlubokém prašanu, stejně jako na ufoukaném firnu. Zde získáte odhad co vy a vaše sněžnice dokáží. Vyhnete se tak situaci kdy na strmém svahu vysoko v horách zjistíte, že vaše sněžnice nemají dostatečnou trakci na šikmém svahu a ani stabilní vázání na ovládání sněžnic při kopání stupů. Běžně používejte hůlky, ale zkuste si chůzi i bez hůlek, lépe se tak „sžijete“ s vašimi sněžnicemi, když se nespoléháte na další podporu. Samozřejmě nejideálnější jsou teleskopické hůlky,které umožňují nastavení rozdílné délky pro výstup či sestup nebo také nestejně dlouhé nastavení pro delší traverzy.

Základní vybavení a bezpečnost pohybu na sněžnicích

Kromě samotných sněžnic jsou důležité také boty, protože zde je také třeba jistá kompatibilita vázání a bot. Ideální boty jsou pevnější a vyšší zimní či turistické boty. Většina vázání si poradí i se snowboardovými či horolezeckými botami. Pozor na starší měkké „sněhule“, ty nejsou nejvhodnější vzhledem k tomu, že obvykle vázání stahuje přímo nohu, a protože bota není dostatečně pevná, stažené nohy pak jsou málo prokrvené a mohou i omrznout! A jak všichni zkušení outdooráci ví, základ zimních dobrodružství je, mít vždy nohy v teple.

Z ostatního vybavení stačí mít jednoduché zimní turistické vybavení, jako na běžky, backcountry lyže či MTB. Pro začátek malý solidní batůžek s bezpečnostním obsahem, včetně svačinky a dostatkem tekutin (nejlépe v termosce). Později pro náročné zimní akce kompletní vybavení. Ale ani u malých akcí nezapomínejte na bezpečnostní obsah batohu jako jsou pořádné rukavice a čepice, lékárnička a dostatek náhradního oblečení pro případ změny počasí.

Základ bezpečné akce je nejít přes limit svých schopností, psychické odolnosti a přes možnosti vybavení. Při náročnějších akcích doméně navštěvovaných oblastí je třeba dávat pozor na všechny nástrahy zimního terénu. Věnovat pozornost orientaci a navigaci, počasí, lavinovému nebezpečí i náladě ve skupině. Mezi další základní pravidla patří udržovat se v suchu a tepelném komfortu a zajistit dostatek tekutin, kterých není při zimních akcí nikdy dost.

Základní abeceda pohybu na sněžnicích

může vypadat přibližně takto (závisí vždy na konkrétních sněhových a terénních podmínkách)

Výstupy

Přímo svahem:
Závisí na trakci sněžnic, při dostatečné trakci lze takto zdolat i ve strmé úseky. Při mírnějších svazích zatěžovat celou plochu a při strmější pasáži a šikmém předním ozubení lze i zakopávat špičky ozubení jako u maček.

Stromečkem:
Kratší strmější výstupy, při omezeném prostoru, důležitá je dostatečná boční trakce sněžnic.

Šikmo svahem:
Pokud podmínky umožňují lze stoupat s menší námahou šikmo svahem sem-tam.

Přezutí na mačky:
I přezutí a sundání sněžnic patří k pohybu na sněžnicích v horském terénu. Vzhledem k bezpečnosti při strmějším terénu je nutné sundat sněžnice a použít mačky. Pokud se svah stává strmějším a strmějším je nutné se zavčasu přezout na mačky. Přezouvání v nejstrmější pasáži nebývá to nejlepší řešení.

Traverzy a kopání stupů

Jedna z náročnějších oblastí. Závisí na sklonu svahu a sněhových podmínkách a také na provedení sněžnic. Zde se sněžnice velice prověří, jde o pevnost a torzní tuhost sněžnice s vázáním na botě a její ovladatelnost. Na pevnějším sněhu také přijde na řadu správné ozubení či profilace a při kopání stupů také provedení hran.

Sestupy, sjíždění /zatížení ozubení

Jako vždy závisí na sněhových podmínkách a také na nákladu (s batohem jsou sestupy náročnější i zábavnější). Při sestupu se nezaklánějte. Tím zatížíte jen konce sněžnic a odlehčíte jejich přední část a mnohem snáze pak uklouznete. V měkkém sněhu lze při troše cviku i klouzat sněhem dolů. Na pevném sněhu raději zatěžujte celé ozubení a opatrně sestupujte.

Použití cepínu

V náročnějším terénu je vhodné použití cepínu pro případ uklouznutí a brždění. Stejně tak je cepín výhodný pro kopání stupů a narušování pevného povrchu sněhu. A při uklouznutí mnohdy pomůže pohyb okamžitě zastavit i zaražením cepínu do sněhu.

Trocha zamyšlení

Když se zabýváme praktickým použitím, je zde namístě také apelovat na zdravý rozum. Uvědomte si, že nejste v přírodě sami. Obzvláště u nás, nelze žádnou oblast považovat za liduprázdnou divočinu. Jde zde hlavně o soužití mnoha aktivit v zimním outdooru. Běžky, sněžnice, telemarkové a skialpové lyže. Vyznavači všech těchto aktivit se různě mísí a potkávají. Byl bych velmi nerad kdyby zde vznikly zbytečné problémy, jak je vidět často mezi lyžaři a snowboardisty či lezci a klasiky (horolezci).

Zkuste se sami zamyslet co by vám nebylo příjemné a nechovat se tak. Pokud jedu na širších telemarkách či skialpech, tak budu tak slušný že nebudu běžkařům ničit stopu, obzvláště pak tam, kde si ji lidé pracně vyšlapali sami. To samé platí i o sněžnicích a samotné chůzi. Když šlapete po lyžařské stopě, uvědomte si, že se někdo může i zranit když najede do díry od vaší boty. Se sněžnicemi je to podobné.

Zkusit se vždy řídit vlastním rozumem, pro vaši inspiraci nabízíme pár rad:

  • na sněžnicích nebudu zbytečně rozšlapávat a ničit lyžařské stopy.
  • i po vyšlapané stezce se budu pohybovat stále se sněžnicemi, protože sníh mě unese na povrchu lépe se sněžnicemi, ale mohu se už bořit v botách a ničit tak stezku.
  • při náročném stoupání se budu střídat s těmi vpředu a nebudu se schovávat vzadu.
  • budu se včas uhýbat jedoucím lyžařům. Se sněžnicemi jsem obratnější a oni rychlejší, rozhodně se nechci s někým srazit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: