Pod rezavou pokličkou

Pod rezavou pokličkou

Znáte battarrovku Stevenovu? Toto zvláštní jméno patří velmi vzácné, leč velmi nenápadné houbě. Při opravdu velké dávce štěstí a šťastné náhodě můžete spatřit její klobouk na Kokořínsku. Klobouky z odolných  hornin tvořící pokličky“ na pískovcových věžích ale tak pečlivě hledat nemusíte.

Pokličky

Pískovcové sloupy s tzv. poklicemi jsou geologickým fenoménem CHKO Kokořínsko. Kdo je chce spatřit na vlastní oči, ten by měl vyrazit jižně až jihozápadně od obce Vojtěchov a pečlivě se rozhlížet u ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu. Za populárními poklicemi stojí selektivního zvětrávání pískovců a vyluhování železa z třetihorních vyvřelin podzemními vodami. Zároveň docházelo k vysrážením limonitu na nepropustných slepencových polohách. Pevnější vrstvy železitého pískovce (od železa pochází jejich „rezavá“ barva“) lépe odolávají vodní i větrné erozi. Tak vznikly ony hřibovité útvary jejich „hlava“ je tvořená pevnější horninou zatímco „noha“ eroduje rychleji. Ty nejvypreparovanější, ale logicky nejfotogeničtější, se nacházejí nad Kokořínským dolem nedaleko rokle Močidla. Pro CHKO Kokořínsko jsou pokličky tak typické, že se dokonce dostaly do loga tohoto chráněného území.

Mšenské skály

Součástí CHKO Kokořínsko jsou Mšenské skály ležící na jihovýchodní straně území. Kdo má alespoň trochu fantazii, tak v nejznámějších skalních  útvarech uvidí Žábu, Tutanchamona nebo Obří hlavu. Přesně takové pojmenování totiž tyhle obnažené kusy druhohorních sedimentů. Knížka sklaní města do kapsy dokonce o Mšenských skalách tvrdí, že „oblast poskytuje i horolezecké možnosti.“ Nachází se zde necelá dvacítka pískovcových věží z nichž mezi nejatraktivnější patří bezesporu Faraon. Takže děti nechť obdivují nejznámějšího z egyptských vládců a lezci zdolají letecky velmi obtížného Faraona. Takže nezapomeňte na lana a lezeckého průvodce.

„Kokořínsko je nejkrásnější na proschlých okrajích skal na horních hranách údolí, jež přes mechové a vřesové zahrádky  a pokroucené kmeny borovic rozevírají výhledy do krajiny,“ píší autoři knihy Obraz krajiny. Výstižněji to snad ani popsat nejde. A jak je to s battarrovkou Stevenovou zmíněnou v úvodu? Zadejte do googlu název houby a nechte vyhledat obrázky, ať máte představu jak taková  vzácnost vlastně vypadá. Battarrovka patří mezi polopouštní houby s až 30 cm velkým vzrůstem a při souhře dobrého oka a šťastného dne ji najdete třeba v Kokořínském dole. Slovenský název piesočnatka lépe definuje místa, která má ráda.

Server věnovaný mountainbajkerům uveřejnil mapu s trasami možných cyklojízd. POZOR! Nacházíte se v Chráněné krajinné oblasti, takže je nutno dodržovat zdejší pravidla.

Tip na kešku

GCN9J9  – Temne udoli – zhruba 2 kilometry od pokliček se můžete prodírat temným údolím a obdivovat další pískovcové skulptury

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: