Písecké hory: Cestou zlata a drahokamů

Písecké hory: Cestou zlata a drahokamů

Písecké hory nejsou turisticky příliš atakované. Jednoduchým testem zjistíte, že málokdo ví, kde vlastně leží. Ovšem pokud se zajímáte drahokamy, neměli byste píseckohorský lom U obrázku minout.

Sejdeme se U obrázku

Rutil, kolumbit, ilmenit, goethit… slova znějící jako zaříkávadla, která by se dobře zněla z úst v Česku známé Saxány nebo světoznámého Harryho Pottera. Ovšem nejsou to zaklínadla, ale jména minerálů vyskytujících se v lomu U obrázku. Jeho rozměry jsou takřka minimalistické – pouhopouhých 30×25 m s hloubkou 26 m a z poloviny je zatopen vodou. Těžba zde skončila na konci 19. století (pro milovníky přesných dat roku 1897). Krátce byly zdejší práce resuscitovány v létech 1925-27.

Beryl a jeho drahokamové odrůdy

Tak nádherný rutil, jako je ten na obrázku v úvodu článku U obrázku nejspíše nenajdete, neboť fotka je z Madagaskaru. Jenže… co když. Naděje umírá poslední a rutily se v lokalitě vyskytují. Zdejší drahokamové odrůdy berylu jsou důvodem návštěv mineralogických nadšenců a sběratelů. Pokud máte opravdu dobrodružného ducha a potápěčský výcvik, můžete se zanořit pod hladinu, čímž hodnota vašich nálezů vzroste. Nálezy z této lokality zdobí dokonce i některá světová muzea. Je vám to málo a chcete nějaké prvenství? Právě odtud byl roku 1924 popsán nový minerál pisekit (město Písek leží nedaleko).

Zlato

„Přinesl jsem ti lučavku královskou, ty moje zlato,“ zní pointa jednoho mineralogického vtipu. Zmínka o zlatě není v areálu píseckých hor náhodná. Největší rozmach těžby zlata se datuje do 14. a 15. století, přičemž za nejstarší zlatonosnou lokalitu je považován důl na Kometě, v terénu jsou dodnes vidět terénní nerovnosti a propady související z těžbou žlutolesklého kovu. Za nejznámější šachtu jsou v některých písemných zdrojích považovány Havírky. Zdejší vytěžená ruda se odvážela po řece do města Písku, kde se ve dvou mlýnech rozemílala na zlatonosný prach.

Zlato v okolí Písku je dodnes, ale pravděpodobně už ne v takových koncentracích, aby se vyplatilo těžit. I když nikdo neví, co bude v budoucnu. Občas v potocích narazíte na chlapíka oděného jako trappera z divokého západu se šlichovací miskou, kterak promývá říční nánosy. A pokud se vám nechce spouštět se do dolů a lézt do šachet, třeba vezmete zavděk naučnou stezkou Cestou drahokamů začínající v Písku a končící pod vrcholem Jarníků. A když už budete pod kopcem, dejte si tu práci a vystoupejte na vrchol, kde vás čeká rozhledna.

Tip na kešku

GC1Z09N Zivcovy lom – když už se vydáte pro tuhle kešku, nezapomeňte na čelovku. Být u lomu a nepropátrat ho je jako být v pivovaru a neochutnat. I když… i takoví se najdou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: