Pět tipů, jak začít se speedhikingem

Pět tipů, jak začít se speedhikingem

V dnešní době se zrychluje vše, i způsob pohybu v horách. Důvod může být buď sportovní, v podobě překonávání tzv. FKT (Fastest Known Time), tedy nejrychlejšího přechodu/přeběhu dané trasy, nebo zvýšení efektivity pohybu v horách, a tím i zvýšení bezpečnosti. Ať je vaše motivace ke zrychlenému pohybu v přírodě jakákoliv, může se vám hodit následujících pět tipů.

1. PLÁNOVÁNÍ

Každé rychlé akci musí předcházet důkladné zvážení všech okolností – plánování. Začněme výběrem túry a čtením v mapě. Pokud si moc nerozumíte s papírovou mapou, může vám plánování usnadnit některá z mapových aplikací v mobilním telefonu, například Mapy.cz. Dobrá appka vám ukáže předpokládaný čas trvání túry a zobrazí výškový profil. Z mapy také vyčtete, kde lze doplnit zásoby a kde je možné přespat. Teď přichází zásadní otázka: Mám na to fyzičku a zkušenosti? Raději buďte zdrženliví, volte si nižší cíle a vždy myslete na únikové varianty.

2. UNIVERZÁLNÍ OBLEČENÍ

Upřednostňujte funkčnost. Podle předpovědi počasí a podmínek na trase volte oblečení, které můžete nejlépe nosit pořád, nezapáchá a rychle schne. Tepelný komfort a sucho jsou základ. Doporučujeme nastudovat způsob vrstvení oblečení podle toho, co vám vyhovuje. Každý máme jinou termoregulaci. Pokud je vám při pohybu mírně chladno, tělo nemá potřebu se potit, a vy tak nemusíte řešit sušení nebo výměnu oblečení.

3. VHODNÁ OBUV

Pokud víme, kudy trasa vede, dokážeme si představit, jaký povrch nás čeká. Podle toho volíme obuv:
Běžecká trailová obuv – lehká, flexibilní a pohodlná, ale v náročnějším terénu je méně odolná a spolehlivá.

Lehká treková obuv – středně těžká, méně flexibilní. V náročném terénu (sníh, suť, skály) nabízí vysokou odolnost a dostatečnou oporu.

Dnes na trhu objevíte i hybridní druhy obuvi, které kombinují lehké a prodyšné materiály svršku s ochranou okopání špičky a pevnější podešve. Důležitou vlastností obuvi je její prodyšnost a schopnost rychlého vysoušení. Tady mají navrch boty bez membrány. Pamatujte: sucho = menší riziko vzniku puchýřů.

4. NOCOVÁNÍ

Nejjednodušší varianta je placené ubytování s komfortem sprchy a postele. Druhým, rozhodně romantičtějším způsobem, je bivakování: pokud jdete na výlet sami, vystačíte si s bivakovacím pytlem nebo přístřeškem z plachty (tarpu) a trekových hůlek. Ve skupině můžete zvolit stan, který rozdělíte na pruty, ložnici a tropiko, a tím rozprostřete váhu do více batohů. Podle nočních teplot pak volíme kompromis váhy a výhřevnosti spacáku a druh karimatky.

5. MINIMALIZUJTE VÝBAVU

Každý nemá k dispozici to nejlehčí vybavení. Důležité je proto dobré plánování a optimalizace. Tipy, jak a kde ušetřit váhu, najdete na internetu. Hmotnost batohu není zase tak podstatná. Těžší batoh s dobrým zádovým systémem se nese mnohem lépe než špatně naplněný ultralight. Ušetřenou váhu a prostor v batohu rádi využijete na sbalení zásob jídla.

Salomon OUTtline GTX

Salomon OUTtline GTX

Salomon OUTtline GTX: HIKINGOVÁ OBUV NA KAŽDODENNÍ DOBRODRUŽSTVÍ

Pánské a dámské Outline GTX od firmy Salomon jsou univerzální a stylové boty, které díky nízké hmotnosti a vysokému komfortu oceníte při krátkých turistických výšlapech nebo při každodenním nošení. Svršek obuvi je tvořen syntetickým a textilním materiálem, který zajišťuje maximální prodyšnost. Boty jsou opatřeny membránou Gore-Tex®. Podešev disponuje technologií Contagrip®, která poskytuje vysokou přilnavost, vynikající stabilitu a také vysokou odolnost v horském terénu.

Cena: 3250 Kč

www.salomon.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: