Nepustí Čína horolezce na Everest i v roce 2009?

Nepustí Čína horolezce na Everest i v roce 2009?

Podle velké části horolezeckých medií citujících čínské funkcionáře je možné, že čínská strana Everestu bude uzavřena i příští jaro. Ne však kvůli olympijské pochodni jako letos, ale kvůli úklidu.

Z informacemi první přišel internetový server mail.com, ale se stejné závěry potvrdil i China daily a mounteverest.net. Dle instituce na ochranu životního prostředí v Tibetu je na Everestu za posledních padesát let velké množství odpadu a každý rok ho tam tuny přibývají. Především jde o prázdné kyslíkové lahve a zbytky vybavení ponechaného převážně kvůli počasí ve výškových táborech. S nadsázkou bývá Mount Everest nazýván nejvyšší skládkou světa.

Vysokohorské smetiště

Dle dostupných údajů navštíví čínskou stranu Everestu ročně 40 000 turistů, průměru zanechá každý v oblasti asi 3 kilogramy odpadků. Velká část toho jde navrub horolezcům, kteří při sestupu už nepotřebují část vybavení a šetří každý kilogram. Na jednu stranu tím urychlí sestup a chrání vlastní život, na druhou stranu zanechávají těžko smazatelnou stopu v přírodě.

Čínská strana byla považována za čistší; důvodem bylo, že první mezinárodní expedice odtud směli až od roku 1980, navíc počet turistů je dlouhodobě výrazně nižší. Ale popularita čínské strany rychle stoupala a navíc v Nepálu potřeba regulace odpadků přišla a tedy i začala výrazně dříve. Proto je stav v současnosti na obou stranách kopce podobný.

Na nepálské straně problém části vyřešili – každá expedice musí mít seznam věcí a musí vše také odnést pryč – záloha je 4000 dolarů.
Čína uvažuje příští rok o uspořádání expedice s čistě ekologickými cíly, zároveň chce zavést přísný limit omezující přístup horolezců a trekařů do oblasti.

Politický podtext?

Letos byla a stále je nepřístupná severní strana Everestu kvůli výstupu expedice s olympijskou pochodní, dočasně omezené bylo i vydávání permitů v Nepálu. Existuje též myšlenka, že chystaná omezení nejsou jen zelená, ale i rudá. Příští rok totiž je padesáté výročí Dalajlámova odchodu do indického exilu poté, co začala čínská okupace Tibetu. Omezení jsou totiž v podstatě protichůdná s letošním vyasfaltováním silni až do základního tábora Everestu a navíc v jiných částech země jsou přehlíženy mnohem závažnější ekologické problémy.

Americký horolezec Jim Whittaker vidí výhody případného omezení počtu také ve zvýšení bezpečnosti horolezců – pokud je někde při výstupu místo, které není snadné obejít, tak jeden pomalý lezec způsobí snadno zácpu a tím ohrozí životy ostatních.

Zdroj: www.mail.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: