Na kolik vás vyjde (horo)lezecké vybavení?

Na kolik vás vyjde (horo)lezecké vybavení?

Chystáte se pustit do lezení a dumáte, jakou částku vydolovat z pokladničky? Nachystali jsme pro vás přehled výdajů pro pořízení základního vybavení pro bouldering, lezení s lanem i horolezectví.

Na boulder toho budete potřebovat nejmíň

Na boulderové stěny, tj. na lezení na nízkých stěnách bez lana, budete potřebovat speciální lezecké boty, tzv. lezečky, pytlík na magnézium a magnézium, aby vám neklouzaly ruce po chytech. Jako začátečníkům vám bude stačit levnější, základní a pohodlný model lezeček. U pytlíku na magnézium se řiďte buď cenou, nebo designem – obyčejné pytlíky seženete už za dvě stovky, u promakanějších modelů si nachystejte zhruba stovek pět. Samotné magnézium je otázka několika desetikorun. Pořiďte si raději magnézium v podobě kuličky, ať ho při lezení nesypete ostatním na hlavu. Sáhnout můžete i po tekutém magnéziu v tubě, které na rukou déle vydrží, ale také je trochu dražší.

Orientační náklady

  • Lezečky 1200 – 1800 Kč
  • Pytlík na magnézium 200 – 500 Kč
  • Magnézium 60 – 100 Kč
  • Celkem: 1460 – 2400 Kč

Lezení na laně už vás něco stát bude

Při lezení na laně využijete svou výbavu z boulderu, kterou doplníte dalšími nezbytnostmi. V první řadě budete potřebovat dynamické horolezecké lano. Pořiďte si raději vlastní, protože lana k půjčení na stěnách bývají olezená, tvrdá nebo o takovém průměru, že se obtížně prostrkávají jistítky.

TIP: Na lano používejte lano plachtu. Chraňte svoje lano od nečistot a písku. Odkládat na ni můžete i další vybavení a výstroj.

Dynamické horolezecké lano si kupte nejlépe o délce 60 m tak, abyste vždy v pohodě slanili i na cestách které mají více než 25 metrů. Např. TENDON Hattrick 9,9 mm je ideální volbou pro začínající lezce. Má velmi vysokou životnost a vhodný průměr. Dále budete potřebovat sedací úvazek neboli sedák, ve kterém se na lano navážete. Lezení je ale párová aktivita, a proto budete muset zainvestovat i do jistící pomůcky (řečenou kyblík) a HMS karabiny. Jako jistítko si můžete pořídit třeba jisticí kyblík ATC-Guide od Black Diamondu, Reverso od Petzlu nebo Wall Alpine Belay od Mammutu, které případně užijete i v horách při dobírání druholezce. Jako karabinu si pořiďte typ HMS se šroubovací pojistkou zámku.

Orientační náklady

  • Dynamické horolezecké lano o délce 60 m 3000 – 3500 Kč
  • Sedací úvazek 900 – 1500 Kč
  • Jistící pomůcka 700 – 750 Kč
  • HMS karabina 200 – 350 Kč
  • Celkem: 4800 – 6100 Kč

Opravdové horolezení je kůň jako hrom

Pokud jste se do lezení zamilovali a chcete lézt na skalách, počítejte s tím, že se rozhodně nejedná o levnou zábavu. Protože lezení patří mezi rizikové sporty, rozhodně na vybavení nešetřete a nekupujte ho z druhé ruky. Ke svému základu ze stěny budete potřebovat dále možná i hrudní úvazek (tzv. prsák), plochou nesešitou smyčku o nosnosti alespoň 15 kN o délce 2 m pro spojení hrudního a sedacího úvazku, 3 prusíky (dva o délce 1,5 m a jeden třímetrový), odsedávací šitou smyčku (nejépe délky 80 cm), horolezeckou přilbu a set expresek.

Toto vybavení představuje absolutní minimum nutné pro lezení na skále. Pokud se budete pohybovat pouze po zajištěných cestách, na kterých už budete mít předpřipravené skoby a nýty, bude vám to stačit. Pokud chcete lézt cesty, které si budete muset zajistit a opatřit mezijištěním sami, připravte se na to, že vaše bankovní konto zapláče – sady vklíněnců, friendů a abalaků spolykají další tisíce. Na druhou stranu vám vydrží léta. Pro lezení v horách vám už také nebude stačit jednoduché dynamické horolezecké lano, ale měli byste si pořídit lana poloviční.

Orientační náklady (základní výbava)

  • Hrudní úvazek 600 – 1000 Kč
  • Plochá nesešitá smyčka 80 – 100 Kč
  • Prusíky 150 – 200 Kč
  • Horolezecká helma 1000 – 2000 Kč
  • Odsedávací smyčka 300 – 600 Kč
  • Set expresek 1 300 – 1700 Kč
  • Celkem: 3430 – 5600 Kč

Chcete si lezení teprve osahat?

Pak vás určitě potěší informace, že snad na všech stěnách a bouldrech vám vybavení za poplatek půjčí. Pokud se tedy chcete nejdřív přesvědčit, že vás lezení opravdu chytne, nemusíte hned znásilňovat prasátko. Při půjčení veškerého vybavení se vám ale i desetikorunové položky rychle nasčítají a vlastní vybavení vás při pravidelném lezení vyjde rozhodně levněji. Pokud se v lezení najdete, pořiďte si vlastní lano a další vybavení od ověřeného prodejce.

Důležitá je i metodika a bezpečnost. Jestliže nevíte jak začít, začněte s těmi nejlepšími. Tedy s horskými vůdci.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: