Na jesenickém ledovci: tipy na běžkařské trasy na hřebenech Jeseníků i v okolí Paprsku

Na jesenickém ledovci: tipy na běžkařské trasy na hřebenech Jeseníků i v okolí Paprsku

Že v našich malých horách nemáme ledovec? Ale ano, jeden by se našel – „moravským ledovcem“ bývá nazývána centrální část Jeseníků s nejvyšší horou Pradědem (1491 m). A ne nadarmo. Sníh se tu drží obvykle až do pozdního jara a zimní sportovci se tu vyřádí, i když už v údolí kvetou petrklíče. Podnebí v nejvyšších polohách Jeseníků je opravdu drsné – průměrná roční teplota nepřekročí 0,9 stupňů a vrchol Pradědu se řadí k nejvíce větrným místům republiky. Drsný kraj pro drsné běžkaře. Těm se tu totiž otevírá ráj hřebenovek s fantastickými výhledy a možnostmi.

Vybrat v Jeseníkách jen pár tras je vlastně dost nespravedlivé. Krásných běžkařských túr i míst pro potrénování techniky je tu tolik, že je lze jen těžko obsáhnout v tomto krátkém článku. Samozřejmě za krajinářsky silně velkolepou lze považovat centrální oblast Hrubého Jeseníku, které vévodí Praděd se svým nepřehlédnutelným vysílačem, začněme tedy s nabídkou běžkařských tras zde.

Z Ovčárny na Praděd pohodově

Vezmeme-li za výchozí bod běžkování v této oblasti turistickou chatu Ovčárna, kam vede asfaltová cesta s kyvadlovou autobusovou dopravou z parkoviště Hvězda nad Karlovou Studánkou, můžeme se podle své nátury a běžkařských schopností vydat různými směry.

Běžkař začátečník a zároveň lidumil zvolí zcela jistě nejjednodušší trasu na Praděd a Švýcárnu. Od Ovčárny až na Praděd pokračuje asfaltová cesta, po níž za pěkného počasí stoupají serpentinami davy pěších i běžkařů k dominantě hory – televiznímu vysílači, v jehož nitru se nachází i rozhledna. Ta při hezkém počasí nabízí výhledy až na Malou Fatru či Vysoké Tatry, a pokud nedohlédnete až tam, pak minimálně Lysá hora bude jako na dlani. Výstup na Praděd od Ovčárny zabere pohodovým tempem necelou hodinku, proto po dostatečném vynadívání se na okolní panoramata není nic jednoduššího, než se na vrcholu Pradědu odrazit a příjemným sjezdem dojet až k vyhlášené turistické chatě Švýcárna (1304 m). Z Ovčárny na Švýcárnu se zastavením na Pradědu je to asi 7 km.

Běžkař zdatný, kterému nevadí poměrně hustý provoz kolem Pradědu, může ze Švýcárny pokračovat příjemným klesáním až na Červenohorské sedlo (1013 m). Trasa kopíruje boční část hřebenu s vrcholy Malý Děd, Malý Jezerník, Výrovka a Velký Klínovec a je běžkaři velmi oblíbená – jako součást tzv. Jesenické magistrály je totiž zpravidla strojově upravená jak na klasiku, tak na bruslení. Z Ovčárny až na Červenohorské sedlo je to cca 16 km i se zastavením na Pradědu.

Hřebenovka s výhledy

Běžkař zdatnější a zároveň samotář nechť přežije cestu ranním (zpravidla) nacpaným autobusem a poté se raději z Ovčárny vydá na jihozápadní hřeben a vystoupá směrem k Petrovým kamenům, proslaveným údajnými čarodějnickými slety. Tato krajinářsky velkolepá trasa vede přímo centrálním hřebenem Hrubého Jeseníku, přes Vysokou Holi, Velký Máj, Pecný až po Ztracené skály, odkud se hřeben svažuje směrem k sedlu Skřítek. Trasa je vhodná pro běžkaře klasiky a ideálně ty, kteří nehoní čas a kilometry. Stále je totiž na co se dívat. Protože se pohybujete převážně ve výšce kolem 1400 m, okolní kopce v čele s majestátním Pradědem jsou jako na dlani. Impozantní pohledy jsou také dolů do údolí – Velkého a Malého kotle či Medvědího dolu na druhé straně. Zde není žádné občerstvení, davy turistů to sem tedy netáhne. Z Ovčárny po Pecný (poslední vrchol hřebene směrem ke Skřítku) měří trasa cca 8 km, z Ovčárny po hřebeni až na sedlo Skřítek je to cca 12 km.

Úplně nejlepším podnikem je také propojení těchto kombinací, tedy přejezd ze Skřítku až na Červenohorské sedlo (či naopak) s využitím autobusových spojů z a do Šumperka. Celá trasa pak měří asi 28 km.

krajinářsky velkolepá trasa vede přímo centrálním hřebenem Hrubého Jeseníku, přes Vysokou Holi, Velký Máj, Pecný až po Ztracené skály, odkud se hřeben svažuje směrem k sedlu Skřítek.
krajinářsky velkolepá trasa vede přímo centrálním hřebenem Hrubého Jeseníku, přes Vysokou Holi, Velký Máj, Pecný až po Ztracené skály, odkud se hřeben svažuje směrem k sedlu Skřítek.

Paprsek – další ráj jesenických běžkařů

Abychom ale neprotěžovali jen jednu jesenickou oblast – dalším rájem běžkařů s většinou dostatečnou zásobou sněhu až do jarních měsíců je oblast Ramzové a Petříkova a především skvělé okruhy s centrem u chaty Paprsek. Více jak 50 km perfektně upravených tras pro bruslení i klasiku potěší jak borce v tréninku, tak pohodové běžkaře turisty. Nenabízí sice tak impozantní výhledy jako hřebenovky, ale zato je požitek z jízdy po upraveném povrchu dokonalý.

Ono je to nakonec vlastně v Jeseníkách docela jednoduché rozhodování. Je-li krásné počasí a slabší vítr (bezvětří tu snad ani neexistuje), hřebenovky jsou tou pravou volbou. Pokud fouká, je zataženo, sněží a na velká panoramata to nevypadá, pak pěkně v závětří a v okolí všech turistických středisek najde každý běžkař nějakou tu svou stopu. A všechny jsou hezké. Skol!

Jeseníky v okolí Paprsku
Jeseníky v okolí Paprsku

Článek vyšel v časopise Svět outdooru – nejčtenějším magazínu pro milovníky hor a outdooru. 

S výhodným předplatným od 96 Kč ročně (4 čísla) ti žádný zajímavý článek neuteče!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: