Mýtus o první pomoci — Záchranka vždy přijede do 15 minut

Mýtus o první pomoci — Záchranka vždy přijede do 15 minut

Pokud zavoláte záchranou službu, měla by přijet do 15 minut. Jenže možná taky nepřijede včas, ale mnohem později. Zákon sice mluví jasně, ale sanitka tím žádné „turbo“ nezíská.

Jak to celé vzniklo?

V listopadu 2008 odbornou veřejnost obletěl návrh znění zákona č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě, který přinesl spoustu změn, a to především těch negativních.

Nový zákon stanovil, mimo jiné, i doby dojezdu posádek ZZS, které jsou nyní striktně přiřazené území. Nový limit se pohybuje v rozmezí 5–20 min, což na první pohled, když uvážíme, že původní závazná doba byla 15 min, vypadá skvěle, ale limity se nyní vztahují na celý kraj. Což ve výsledku vede k tomu, že záchranky dle zákona „nestíhají“ a „jezdí pozdě“. Ve skutečnosti však jezdí stejně, „jen“ jsou lidé, kteří zachraňují naše životy častěji vláčeni po soudech…

Proč je to špatně?

Pokud se oprostíme od nesmyslnosti zákona, zarazíme se nad zásadnějším faktem, tedy tím, že na dojezd všech vozidel IZS mají vliv jediné tři faktory — povětrnostní podmínky, stav a hustota dopravy a samozřejmě vzdálenost, zákon nezákon. (K té vzdálenosti samozřejmě patří i situace, kdy výjezdové stanoviště nejblíže nehody má všechny vozy v terénu, a tak se k nehodě posílá vozidlo ze vzdálenějšího stanoviště.)

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Jak selský rozum správně odhaduje, jakýkoliv předpis kolonu nerozjede, námrazu nerozpustí a strom padlý přes cestu neodsune… Skutečné dojezdové časy se tak pohybují od 2 do až 45 minut. V tomto časovém rozmezí si budete muset poradit na místě sami — a zde přichází na řadu vaše dovednosti v první pomoci.

Navíc, vozidla IZS přijedou vždy tak, jak nejrychleji umí, ale vzhledem k tomu, že vozové a personální možnosti ZZS nejsou neomezené, může se stát, že dispečerka rozhodne o výjezdu k těžšímu stavu, než který zastihl vás. Jinými slovy, i když je to smutné, může se stát, že si s ledvinovou kolikou počkáte o chvíli déle, protože záchranáři právě spěchají ke kojenci, který přestal dýchat — cítíte ten rozdíl?

Jak je to správně?

Česká republika má neoddiskutovatelně jeden z nejlepších záchranných systémů v Evropě, pomoc se k vám dostane vždy tak rychle, jak je to jen možné. Posádky IZS vyjíždějí dnes z preventivních důvodů i k méně závažným případům, ke kterým byste si v jiné zemi mohli zavolat tak maximálně taxi.

Věřte tedy systému, který funguje opravdu skvěle, a snažte se pomyslnou dobu příjezdu pomoci zkrátit tím, že správně poskytnete laickou první pomoc. Naučit se jí můžete třeba zde.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: