Mýtus o první pomoci — Srdce je vlevo, takže při masáži srdce ruce trochu doleva

Mýtus o první pomoci — Srdce je vlevo, takže při masáži srdce ruce trochu doleva

Možná za to může Alexandre Dumas se svými Mušketýry. V těchto knihách a filmech přeci často slýcháme, že kordem jest nutno hrudník vlevo propíchnouti, aby srdce protivníkovo rázem zhaslo. Jenže ono až tak vlevo není.

Mušketýrům to stačilo, protivník na takové poranění stejně umřel, o což šlo, my však budeme řešit resuscitaci, zde už nás poloha srdce zajímá o trochu více, než v dobách Ludvíka XIV…

Proč je to špatně?

Dnes krátce — poněvadž srdce vlevo není, je uprostřed. Jediné, co mírně vybíhá doleva je levá srdeční komora a srdeční hrot. Pro resuscitace však používáme srdce jako měch, který je stlačován mezi hrudní kostí a páteří. Nejvýhodnější tedy stlačovat srdce rovnoměrně, tedy uprostřed.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc.

Jak je to správně?

Srdce je umístěno ve středu hrudního koše, proto správné místo masáže je umístěno ve svislé střední čáře a výška se určuje dle spojnice prsních bradavek.

Pokud je místo zvoleno mimo střední svislou čáru, dochází k nerovnoměrnému zatěžování hrudníku, což má za následek dvě nepříjemnosti: cennou sílu ztrácíte tím, že namačkáte srdce, ale hrudní koš a masáž je tedy neúčinná, dále tímto postupem velmi zvyšujete riziko zbytečného poranění resuscitované osoby.

Naučit se správně resuscitovat není těžké. A když vás to učí odborníci, je to i zábava. Jen se to nedá zvládnout od obrazovky počítače. Tak se nebojte zastavit na našem kurzu.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: