Mýtus o první pomoci — Na každou zlomeninu patří provizorní dlaha

Mýtus o první pomoci — Na každou zlomeninu patří provizorní dlaha

Dlahování je mé oblíbené téma, a to už jen proto, že za dobu, co se první pomoci věnuji, prodělalo obrovskou změnu.

Jak to celé vzniklo?

Dlahování není čistokrevným mýtem, možná není mýtem vůbec, jde jen o to, o jakém dlahování se bavíme. Premisa, že dobrá dlaha uleví od bolesti a minimalizuje riziko vzniku vnitřního krvácení, jistě platí — bude platit asi vždy. Jenže, ať zaboříte oko do Google či starší učebnice, vždy bude v článku stát „improvizovaná dlaha“ či „dlaha z improvizovaných prostředků“ — a tady už bacha, zde jsme úplně jinde, tam, kde být nechceme, totiž u jakéhosi dalšího pozůstatku druhosvětovoválečné medicíny, která se zuby nehty udržela do dnešních dnů.

Proč je to špatně?

Jak je patrné z přiložených obrázků, pokud vyrábíme improvizovanou dlahu (hokejky, lyže, hůlky…, pokácené mladé smrčky zbavené větví), má téměř vždy povahu něčeho rovného, dlouhého, tyčovitého a především tvrdého — takže splňuje všechny vlastnosti špatné dlahy. S oblibou na kurzech říkám: „Blbá dlaha bolí natřikrát — poprvé, když ji pacientovi přikládáte a rovnáte mu u toho zlomenou končetinu, podruhé, když mu ji záchranáři, za doprovodu nevlídných slov na vaši adresu, sundávají, a potřetí, když mu ji (končetinu) dávají do správné dlahy.“, nebo: „Buďte ubezpečeni, že pokud tam do teď vnitřní krvácení nebylo, teď už tam je.“

Ano, největším problémem improvizovaných dlah je jejich tvarová nepřizpůsobivost, tudíž nutnost rovnání končetinu a vyplývajícího pohybu úlomků, to vše s nebezpečím potrhání okolních cév.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc.

Jak je to správně?

Improvizované dlahování je zrůdnost, která nemá v normálním civilizovaném světě s dostupností záchranné služby místo. Zbytečně bolí a pacienta ohrožuje.

Pokud se tedy v našem okolí někdo poraní a dojde ke zlomenině končetin — prosím, v jeho zájmu, nedělejte nic, zavolejte záchrannou službu a pomozte pacientovi v zaujetí pohodlnější polohy. Pokud jste fanouškem exotických výletů mimo civilizaci, pak by pro vás mohl být zajímavý výrobek SamSplint, tedy měkká hliníková dlaha s oboustranným pěnovým nástřikem, která je dokonale tvarovatelná.

Záchranná služba většinu končetinových zlomenin znehybní pomocí vakuové dlahy, která pracuje na principu odsátí vzduchu z vaku naplněného kuličkami.

Oba výrobky dodržují základní princip dlahování — „Dlaha se vždy musí přizpůsobit končetině, nikdy končetina dlaze!“

Umím si proto představit improvizované dlahování trekovými holemi a liánou, avšak jen uprostřed Amazonie, tři dny cesty k nejbližšímu šamanovi…

Pokud se chcete učit první pomoc a ne zakořeněné a nebezpečné retro postupy, přihlaste se na některý z našich kurzů — uvidíte, že v první pomoci existují důležitější, život zachraňující, úkony, než dlahování zlomenin.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: