Mýtus o první pomoci — Když důležité kontakty v mobilu označím „ICE“, záchranáři je lépe najdou a zavolají mým blízkým

Mýtus o první pomoci — Když důležité kontakty v mobilu označím „ICE“, záchranáři je lépe najdou a zavolají mým blízkým

Zde je původ jasný — někdo prostě vypustil důvěryhodnou kachnu, která se šířila jako pandemie. Naposledy před pár dny na to padl na kurzu dotaz, což je síla, vzhledem k tomu, že tato hloupost spatřila poprvé světlo monitorů v červenci 2005.

Nejčastější znění

Důležité upozornění vydané Červeným křížem a záchrannými organizacemi: Záchranáři a řidiči ambulance si všimli, že u dopravních nehod má většina zraněných u sebe mobilní telefon. U zraněných osob, se kterými nelze komunikovat, ale zásahové síly neví, koho by měli z dlouhého seznamu adres kontaktovat.

Řidiči a lékaři záchranné služby tedy navrhli, aby každý zadal do svého adresáře v mobilu osobu, kterou je třeba kontaktovat v nouzovém případě, pod tou samou zkratkou.

Mezinárodně uznávaná zkratka je: ICE = In Case of Emergency.

Pod touto zkratkou zaznamenejte telefonní číslo osoby, která bude v případě nouze kontaktována policií, hasiči či první pomocí.

Pokud chcete kontaktovat více osob, potřebujete ICE1, ICE2, ICE3 atd. Pošlete prosím toto hlášení všem kamarádům a známým, aby tato zkratka nalezla celosvětové uplatnění!

Proč to nefunguje?

Jedná se o hoax, tedy o šíření zbytečných, poplašných nebo dokonce nebezpečných zpráv po internetu.

Hlavním kamenem úrazu je to, za na místě zásahu se nikdo nemůže zabývat voláním příbuzných. Primární je záchrana života, ošetření pacientů a rychlý transport. Samotné kontaktování příbuzných je starostí nemocnice, popřípadě policie, pokud je problém s totožností osoby. Musíme taktéž uvážit to, že volání ze zmatku nehody a bez přesných informací, by bylo jen na škodu a daleko za hranicí zdravotnické etiky.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc.

Jak je to správně?

Dnes velmi krátce… Smažte si kontakty ICE z telefonu. Běžnou praxí je spíše vyhledávání klíčových slov, jako: máma, táta, brácha atp.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: