Mýtus o první pomoci — Díky nové autolékárničce všechno správně ošetřím

Mýtus o první pomoci — Díky nové autolékárničce všechno správně ošetřím

Povinnou výbavou každého auta je i autolékárnička, která má předepsaný obsah. Myslíte, že pomocí této standardní náplně zvládnete ošetřit většinu případných zranění? Bohužel se mýlíte.

Co předepisuje zákon?

Obsah autolékárničky se v posledních letech měnil několikrát. Obsah autolékárničky stanoví vyhláška Ministerstva dopravy a spojů (dále jen „MDS ČR“) č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. A právě o pozdější předpisy – změnové vyhlášky – jde! Jsou v současné době celkem tři:

  • Vyhláška MDS ČR č. 283/2009 Sb.
  • Vyhláška MDS ČR č. 216/2010 Sb.
  • Vyhláška MDS ČR č. 182/2011 Sb.

V následujících řádcích je naznačeno, jak se postupně vyvíjel obsah autolékárničky.

Vyhláška MDS ČR č. 341/2002 Sb.

Původní, a nejdéle platící, vyhláška byla poměrně předimenzovaná. Obsahovala totiž 7 obvazů sloužících k zástavě krvácení, navíc i elastické obinadlo. Takové množství obvazů na zástavu krvácení je zbytečně mnoho, dnešní vyhlášky předepisují pouze 6 a úplně vypouštějí elastické obinadlo – podvrtnutý kotník jistě počká…

Tato vyhláška umožňovala výrobcům největší šizení zákazníků – u hotových obvazů nebyly stanoveny rozměry a savost jednotlivých čtverců, dále nebyla stanovena lepivost náplastí. Výsledkem bylo množství zvláštně vyhlížejících obvazů a nefunkčních náplastí. Avšak v této vyhlášce naposledy vidíme dva zavírací špendlíky, těch je skutečně škoda…

Vyhláška MDS ČR č. 283/2009 Sb.

Tato vyhláška přinesla asi největší změny. Lékárnička zde zhubla o dva obvazy a přibrala o resuscitační masku, sklonové nůžky se zaoblenými hroty, isotermickou fólii a leták o postupu při zvládání dopravní nehody.

Vyhláška MDS ČR č. 216/2010 Sb.

Tato vyhláška nepřináší žádné změny na poli výbavy standardní autolékárničky. Mění totiž jiné oblasti vyhlášky MDS ČR č. 341/2002 Sb. (ve znění vyhlášky MDS ČR č. 283/2009 Sb.), například upravuje podmínky provozu vozidel poháněných vodíkovým pohonem.

Vyhláška MDS ČR č. 182/2011 Sb.

Co bylo dobré, je třeba zrušit – tento poslední, v současné době platný, předpis ruší povinnost mít v autolékárničce masku a leták o postupu při zvládání dopravní nehody.

Kde hledat informace?

Znění jednotlivých vyhlášek a vývoj obsahu lékárniček si můžete nastudovat stažením jednotlivých vyhlášek:

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Co je skutečně potřeba v autolékárničce?

Poslušnost k zákonu bohužel lidský život zachránit nedokáže a holé ruce už vůbec ne. Dle mého, nejlepší výbavu autolékárničky předepisovala vyhláška MDS ČR č. 283/2009 Sb. Lékárnička se zde rozloučila se zbytečnostmi a nabrala důležité věci, z nichž dnes zbyly pouze dvě – nůžky a isotermická folie.

Avšak leták a resuscitační maska? Ano, leták byla skutečně zbytečnost, nějaká oboustranně potištěná karta formátu A6, totálně vystresovanému řidiči bez praktické zkušenosti nepomůže. Jediné, co se dá dělat, je být na podobnou situaci připraven a to nejlépe formou nějakého zážitkového kurzu první pomoci.

Resuscitační maska

Jedná se o neocenitelného pomocníka pro provádění resuscitace s dýcháním. Evropská rada pro resuscitaci sice již od roku 2005 dýchání nenařizuje, ale masáž kombinovaná s dýcháním je prostě neoddiskutovatelně účinnější než bez něj. Ovšem dýchat přímo do neznámého člověka? Nebo jen přes nějaký kus igelitu? To asi ne – maska byl krok správným směrem. Ale existují masky a masky…

Na obrázcích je srovnání ukazující propastný rozdíl mezi tím, jak chápe výraz „resuscitační maskavýrobce autolékárniček a lidé, kteří vědí, jak má skutečně vypadat. Obrázek vlevo – polomaska – pasuje zhruba na jeden obličej z dvou set. Její použití je prakticky nemožné, vzduch proudí všude možně, jen do plic pacienta ne. Obrázek vpravo – resuscitační maska se vzduchovým lemem – těsní na naprosté většině obličejů, její použití je pohodlné a účinné. Navíc, lze k ní připojit resuscitační Ambuvak. Gumička zajistí přidržování na obličeji pacienta.

Další hříchy výrobců

Za odporný podvod považuji využívání tzv. „ekonomických balení“ obvazů. Jinými slovy, maximální ošizení na hranici zákona…

O co jde, je opět vidět na obrázcích – obrázek vlevo ukazuje ekonomické balení hotového obvazu č. 3 vyňatého ze standardní autolékárničky, obrázek vpravo standardní hotový obvaz č. 3. Ekonomické balení obsahuje nekvalitní přichycovací vrstvu a pouze jeden tenký čtverec, zatímco standardní balení se honosí kvalitní obvazovou částí a dvěma skutečně masivními čtverci. Nejsmutnější na celé záležitosti je fakt, že oba produkty se jmenují stejně – „hotový obvaz č. 3“ a navíc, že je vyrábí stejná firma – Hartmann. Firma s tradicí, která umí dělat velmi kvalitní věci a dodává svůj materiál snad do všech zdravotnických zařízení v republice… Proč?!

Jediné, co při tepenném krvácení zbývá, je:

  • mít lékárničku vybavenou materiálem, který za něco stojí, anebo…
  • použít dvě ekonomická balení hotového obvazu č. 3, abychom dosáhli stejného tlakového působení na ránu.

Rozhodnutí je na Vás…

Dnešní lékárnička

Následující snímek ukazuje pohled na standardní obsah lékárničky dle vyhlášky MDS ČR č. 283/2009 Sb.

  • obvazový materiál – 6 ks obvazů k zástavě krvácení, ekonomické balení.
    • Doporučení: Nahraďte stejným počtem obvazů totožného názvu, ale vyšší kvality.
    • Doporučení: Ponechte.
    • Doporučení: Ponechte.
    • Doporučení: Ponechte.
    • Doporučení: Vyměňte za masku se vzduchovým lemem.
    • Doporučení: Ponechte. Dokupte několik párů nesterilních rukavic, jeden pár je skutečně málo…
    • Doporučení: Ponechte.
    • Doporučení: Ponechte, jedná se o zcela zbytečný kus výbavy, avšak zákon ji předepisuje.
    • Doporučení: Ponechte, ale pouze v případě, že splňuje dané rozměry. Pozor na 1 cm široká zaškrcovadla!

    Co je rozhodující?

    Především lékárnička vybavená kvalitním materiálem, který doporučuji dle vyhlášky nakoupit ve zdravotnických potřebách. Za méně peněz většinou dostanete mnohem kvalitnější materiál, než při koupi celé nové lékárničky někde na čerpací stanici.

    Prim však vždy boudou hrát ruce, které s materiálem budou pracovat. Sebekvalitnější materiál v rukou naprostého laika nepolíbeného praktickou zkušeností s první pomocí nikdy život nezachrání. I zde platí staré známé klišé: „Štěstí přeje připraveným.“ Proto se kvalitně připravte!

    Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: