Mýtus o první pomoci — Amputát patří do mrazáku

Mýtus o první pomoci — Amputát patří do mrazáku

Tato představa má poměrně reálný základ — úrazově oddělená část těla skutečně patří do chladu, což výrazně zvětší šance chirurgů na opětovné „přišití“ k tělu…, ale mrazák, to by bylo skutečně moc.

Abychom nezůstali jen u mrazáku — na kurzech PP slýchám mnohem rozmanitější názory:

  • Uříznutý prst patří do sklenice vychlazeného mléka.
  • Uříznutý prst, by si poraněný měl strčit do úst, bude mu tam nejlépe.
  • Amputát je třeba dát do mísy s vodou a zasypat kostkami ledu.
  • … a mnohé další.

Pokud znáte podobné návody, jak se chovat k amputátu, přeřaďte je ve své mysli do oblasti mýtů o první pomoci.

Proč je to špatně?

Odpověď je jednoduchá, příliš silný chlad nevratně poškodí tkáně a jiné struktury. Je to podobné, jako když dáte sklenici s vodou na mráz — vlivem objemové teplotní roztažnosti ledu sklenice praskne. Nejinak tomu bude s buněčnou šťávou, krví, mízou a tkáňovým mokem. Všechny tyto tělní tekutiny vlivem chladu a změny skupenství zvětší svůj objem — dojde tak k popraskání a potrhání tkání a jiných struktur.

Pokud se na chirurgický sál dostane amputát v tomto stavu, lékař již nemá šanci pacientovi pomoci a amputát použít k rekonstrukci poranění.

Jak je to správně?

Amputace velké části těla

Pokud jste svědky vážného ztrátového poranění větší části těla (dlaně, předloktí, chodidla, dolní končetiny), tj. amputace, váš primární zájem musí směřovat k záchraně poraněného. Tato ztrátová poranění jsou často doprovázena masivním krvácením, které přímo ohrožuje pacienta na životě, a proto je nutné jej co nejdříve zastavit.

K zastavení masivního krvácení v takto extrémním případě je vhodné použití zaškrcovadla. Zaškrcovadlo přikládáme hned nad amputační ránu, kosti již nechrání svým běžným postavením důležité cévy, a je proto možné krvácení zastavit.

Poté je nutné sterilně (nebo alespoň co nejčistěji) zakrýt amputační ránu na pahýlu, zajistit pacientovi veškerý komfort a neprodleně kontaktovat ZZS.

Amputace prstů

Při amputaci prstů nedochází k masivnímu krvácení, s výjimkou palce, jehož zásobní tepna je větší a krvácení je tak silnější.

Amputační rána se ošetřuje naložením silné odsávací vrstvy a přichycením obvazem. Je žádoucí vytvořit „obvazovou bambuli“ zajišťující odsávání krve, která se postupně sráží a dojde k samovolné zástavě krvácení. Pacientovi zajistěte veškerý komfort a neprodleně kontaktujte ZZS.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Univerzální postup v péči o amputát

V případě, že je již pacient plně zajištěn a kontaktována ZZS, můžete se věnovat amputátu. Pokud je amputát silně znečištěn (piliny od cirkulační pily, bahno, zemina atp.), je vhodné jej opláchnout proudem chladné vody, pevně utkvělá tělesa nevytahujeme. Poté se sterilně zakryje amputační rána a krytí se připevní obvazem. Celý amputát je možné zabalit do čisté textilie (vyvařená utěrka / ručník). Takto zabalený amputát je možné vložit do igelitové tašky a tu pevně zavázat. V případě, že máte od ZZS informaci, že vozidlo dorazí v nestandardně dlouhé době, je vhodné výše popsaný a zabalený amputát vložit do dalšího igelitu, zalít studenou vodou a přisypat kostky ledu.

Je však důležité si uvědomit, že výše popsaný postup není možné stihnout a jedná se pouze o správný, ideální, ale učebnicový standard.

Především se věnujte pacientovi a jeho poranění, kontaktujte ZZS a v případě, že zbyde čas, zajistěte amputát a zakryjte ránu na něm. Doošetření a chlazení amputátu si ve většině případů zajistí posádka ZZS

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: