Mají to tvé GPS hodinky za sebou? Servis ti je může zachránit!

Mají to tvé GPS hodinky za sebou? Servis ti je může zachránit!

Moderní hodinky s GPS modulem jsou dobrými pomocníky nejen v outdooru. Co ale dělat, když nám některá z funkcí věrných pomocníků přestane sloužit? Určitě je neházejte do žita, možná se ještě dají opravit.

Jaké jsou nejčastější poruchy na GPS hodinkách?

Přestože se jedná o technicky komplikovaná zařízení, značkové GPS hodinky mají v porovnání s jinou elektronikou velmi nízkou výrobní poruchovost. Závady v záruční i pozáruční době mívají více zřetězených příčin. Například při pádu sportovce nebo neodborné výměně baterie může dojít k porušení těsnosti hodinek a dovnitř proniknuvší vlhkost způsobí mikrokorozi elektronických součástek. Ta se následně může projevit ztrátou přesnosti, výpadkem některých funkcí až úplnou nefunkčností.

Vysokou trvanlivost a odolnost některých GPS hodinek potvrzuje fakt, že mnoho uživatelů používá jedny hodinky více než pět let. Z komponent hodinek podléhá stárnutí především akumulátor: s každým rokem (a počtem nabití) klesá jeho kapacita, a tedy i jeden ze sportovci nejvíce vyžadovaných parametrů, kterým je dlouhá výdrž hodinek s aktivní GPS. Ne všechny modely mají akumulátor vyměnitelný. Stárnutí při dlouhém používání pochopitelně podléhá i těsnění, ať již víčka, sklíčka nebo tlačítek. Mezi častější „závady“ patří i poškození gumového nebo silikonového řemínku. Ač se jedná o odolné materiály, vlivem agresivního potu, otěrem v prašném prostředí a vlivem slunce dochází k oslabení jeho pevnostních vlastností. K porušení pak dojde vlivem namáhání mnohem snáz.

Jak nejlépe předcházet problémům?

V prvé řadě vybírejte hodinky s odolností vhodnou pro prostředí, v němž je budete používat. Vysokou odolnost mají ocelová a kompozitní pouzdra hodinek a safírová sklíčka se zvýšenou odolností proti rozbití či poškrábání.

Samozřejmostí je opatrnost před fyzickým poškozením. Pro upevnění hodinek na kolo je důležité používat doporučené držáky. Zbavovat hodinky prachu a nečistot. Hodinky a řemínky čistit podle návodu (nejčastěji vlažnou vodou, případně s malým množstvím mýdla, a opláchnout). Nevystavovat je zbytečně slunečnímu svitu ani mrazu. Vyvarovat se odírání sklíčka a nárazům (i do tlačítek). Pro některé uživatele může být namísto silikonového řemínku vhodnější volbou řemínek textilní, který je odolnější.

Často se stává, že uživatel zahodí hodinky po fyzickém poškození, jako je například prasknutí sklíčka. Mnoho modelů hodinek, zejména značek Suunto nebo Polar, dokážeme opravit v našem servisu.

Může pravidelný servis prodloužit životnost? Co konkrétně lze takto preventivně servisovat?

Ze stejného důvodu jako v případě nárazu je vhodné prověřit voděodolnost po skončení jejich záruční lhůty, a pak třeba každoročně. I když s GPS hodinkami neplavete, je dobré vědět, zda nebyla porušena jejich voděodolnost a můžete je bez obav dál používat. K měření se nepoužívá voda, ale vzduch, a na certifikovaném přístroji se identifikuje jeho pronikání do těla konkrétních hodinek se známými fyzikálními parametry.

Životnost hodinek a uživatelské parametry dokáže autorizovaný servis často obnovit na úroveň, že jsou jako nové. Ne všechny značky se však zabývají opravami nebo výměnou akumulátoru, a mnohdy uživateli nabídnou pouze slevu z obchodní marže na nový model.

Jsou situace, kdy uživatel nad přístrojem zlomí hůl, ale přitom by šly opravit?

To právě závisí na značce a někdy i modelu. Uživatel by si měl před koupí ověřit, zda mají sportovní hodinky vyměnitelný akumulátor, zda mu ho vymění v servisu, a jaké části lze reálně vyměnit při fyzickém poškození. Někteří výrobci však pravdivé informace o opravitelnosti neradi sdělují, uživatel se však může pokusit dohledat na internetu informace od jiných uživatelů. V budoucnu by se měla informace o opravitelnosti stát součástí balení produktů a prodejních informací. Evropský parlament doporučil podobný systém označování opravitelnosti, jako je u mobilních telefonů IFIXIT.

Často se stává, že uživatel zahodí hodinky po fyzickém poškození, jako je například prasknutí sklíčka. Mnoho modelů hodinek, zejména značek Suunto nebo Polar, dokážeme opravit v našem servisu. Záleží na tom, zda výrobce dodává náhradní díly. Naši technici dokážou měnit i elektronické součástky. V každém případě nás zkuste kontaktovat, hodinky přinést nebo poslat. Teprve analýza prokáže, zda je lze opravit a za jaké náklady. Zabýváme se také repasováním hodinek, kdy staré a poškozené vykoupíme na protiúčet, a na své náklady hodinky uvedeme do bezproblémového stavu s roční zárukou.

TIP: Máš doma hodinky s GPS, které nefungují jako dřív? Pomoc najdeš na www.hshsport.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: