Léto v zatopeném Bangladéši

Léto v zatopeném Bangladéši

Bangladéš je země, která je doslova zatopena. Pokud se tam navíc vydáte v létě, tedy v období dešťů, je potřeba se na to řádně vybavit. Chybět by neměly holínky, pláštěnka, deštník, ale také filtr na vodu, jelikož její kvalita je často žalostná.

Bangladéš leží v jižní části asijského kontinentu, pyšně se rozpíná nad jednou z největších říčních delt světa; dříve byl součástí Velké Indie, známé také jako Bengálsko. Do této turisty zapomenuté země jsme se vydaly v rámci praxe na zahraniční stáž do místní neziskové organizace Thanapara Swallows, zabývající se komunitním rozvojem, fair trade produkcí nebo třeba ekologickým zemědělstvím.

Země plná vody

Byl to krásný pocit svobody vyjet někam do nekonečna se dvěma tričky, jedním ručníkem a třemi čokoládami. Jak poznamenala Iva: „Samá lékárna, drogérka, technika, čtyři kusy oblečení, troje boty, a batoh plnej.” Po poradě s milou paní, která strávila v Bangladéši několik let, bereme hlavně hygienické potřeby, deštník a snad všechno na světě, čím se dá vyčistit voda. Bangladéš je téměř plochá země plná vody a zeleně a v období dešťů, které právě v létě vrcholí, to platí dvojnásob. Že by ta voda však byla čistá jako u nás, to se opravdu říct nedá.

Téměř všichni Bangladéšané sice mají přístup k pitné vodě, převážně z podzemních zdrojů, ale její kvalita je zvlášť pro naše české útroby pochybná. Rozhodovaly jsme se, jak to tedy udělat, aby nám místní voda zadělala na co nejméně problémů. Zamořovat už tak dost odpadky znečištěný Bangladéš petlahvemi od minerálek se nám nechtělo, a proto byl filtr na vodu jasná volba. Po dlouhém bádání jsme se rozhodly pro filtr Katadyn, jejž nám k otestování laskavě poskytl český dovozce TransAlpinus. Chvíli nám trvalo, než jsme přišly na to, jak filtr funguje, ale potom už nestálo v jeho používání a užívání si čisté vody nic v cestě.

Jako filmové hvězdy

Chcete-li zjistit, jak se asi žije hollywoodským celebritám, stačí se vydat do Bangladéše. Kudykoliv projdete, místní vás zdraví, volají na vás a ptají se, jak se máte, odkud jste, co děláte, jak se jmenují vaši rodiče, jaké je jejich povolání a jestli máte sourozence. A teď si představte, jakou reakci vyvolá čištění vody z pumpy, již místní používají zcela normálně!

Článek o Bangladéši jste si mohli přečíst ve třetím letošním čísle časopisu Svět outdooru. Kromě toho si můžete přečíst rozhovory s osobnostmi jako jsou Pavol Barabáš (režisér outdoorových filmů), Jaromír Štětina(dobrodruh každým kouskem) nebo Radek Jaroš (horolezec). Zajímavým čtením jsou také informace o expedicích, které proběhly letos v létě (Broad Peak – Libor Uher, Sněžný leoaprd – Zoltán Pál). Aktuální číslo bylo věnováno tématu „přežití v přírodě“, takže se můžete těšit na spoustu napínavých příběhů, které se opravdu staly. Recenze nejnovějšího vybavení jsou již ve Světě outdooru samozřejmostí. Celý časopis Svět outdooru si můžete stáhnout zde.

Z Bangladéše jsme si i díky filtru Katadyn žádnou nemoc neodvezly, zato jsme si přivezly spoustu neuvěřitelných zážitků, vzpomínek a kontaktů na naše bangladéšské přátele. Ani pohnutá historie země, ani chudoba místním lidem neubrala na pohostinnosti a vstřícnosti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: