Letní túry mimo ČR: je nejvyšší čas překontrolovat základní výbavu

Letní túry mimo ČR: je nejvyšší čas překontrolovat základní výbavu

Máte na tohle léto velké plány a nemůžete se dočkat všech těch treků, které jsou před vámi? Využijte zbývajícího volného času a zkontrolujte si, že máte v pořádku základní turistické vybavení.

Jako výchozí bod pro výpravu do Národního parku Kornati či Krka jste zvolili chorvatské přímořské město Vodice? Chystáte se zdolat Rysy, nejvyšší vrchol Polska? Nebo je před vámi několik dní plných pěších túr kolem rakouských jezer? Ať už plánujete cokoliv, potřebujete odpovídající vybavení. Mnozí vlastní nejrůznější vychytávky, základní výbavě už ale nevěnují takovou pozornost. I jako zkušení horalové byste si přitom měli překontrolovat, jestli není čas na výměnu starších kusů za nové.

Pevné boty pro pevný krok

Každá pohodová túra stojí (a padá) na kvalitním obutí. I když to možná chcete pojmout jen odpočinkově, vyrazit na cesty v plátěných converskách (či dokonce snad v sandálech) nedoporučujeme nikomu. Daná obuv vaše chodidla dostatečně neobepne a poskytne jim jen minimální ochranu před štěrkem, ostrými úlomky či blátem. Nevhodné obutí vám nezajistí ani přílišnou stabilitu, takže pak stačí jediný špatný krok a nepříjemné zranění v oblasti kotníku je na světě.

Na pohyb v terénu obujte trekové boty. Pokud si budete kupovat nové, při jejich výběru zohledněte použitý materiál, jeho kvalitu, voděodolnost a prodyšnost. Důležitá by pro vás měla být také trakce podrážky a celková hmotnost obuvi. Na lehkou turistiku si hned nemusíte pořizovat extrémně pevnou trekingovou obuv, vystačíte si s lehčím flexibilním modelem. Pro pohyb ve skalnatém terénu už zvolte boty s vyšší tuhostí, která vám zajistí potřebnou stabilitu.

Trekové hole pro zdravější pohyb

Podle anket trekingové hole na túrách pravidelně používá zhruba 55 % lidí. Dalších 25 % je využije občas a 20 % nikdy. Této parádní pomůcce se přitom vyplatí dát šanci. Už jen proto, že s nimi začnete zapojovat svaly na zádech, trupu a pažích, takže se budete pohybovat rychleji. Při dlouhých klesáních pak díky holím snížíte nápor na kolena a klouby. A ještě jedno skvělé využití: pomocí trekových holí snadno ověříte stabilitu podloží nebo přebrodíte horskou říčku. Ve vyšších polohách samozřejmě přidejte ještě výzbroj pro přechod ledovců.

Turistický batoh pro pohodlí na cestách

Na žádný pochod by vás pravděpodobně ani nenapadlo vyrazit bez batohu. Pokud je před vámi jen pár kilometrů nenáročného terénu v mírných teplotních podmínkách, tento aspekt možná příliš řešit nebudete a sáhnete po osvědčeném batohu bez ohledu na jeho typ určení. Protože ale záda dostávají zabrat i na kratších túrách, možná budete hledat lepší řešení.

Turistický batoh by měl být dostatečně vyztužený a mít anatomicky tvarovaná záda. Už jen tenhle drobný detail, na který u městských batohů není kladen takový důraz, udělá velký rozdíl. Klíčové je také dobře řešené odvádění potu, zejména pak pro výšlapy uprostřed horkého léta. Na kratších túrách si obvykle vystačíte s objemem mezi 30 až 50 litry, na ty delší potřebujete prostor alespoň 70 litrů.

Trekové hole patří k základní turistické výbavě.
Trekové hole patří k základní turistické výbavě.

Kvalitní stan pro kvalitní přenocování

Čeká vás delší hřebenovka s přespáním? Například při přechodu úchvatných Schladmingských Taur se můžete spolehnout na hustou síť turistických chat, na jiných místech se ale neobejdete bez stanu. Ten pravý by měl být odolný vůči rozmarům počasí i prudkému větru. Zároveň ale nechcete, aby hodně vážil, protože ho celou dobu ponesete na zádech.

Stan určitě potřebujete do náročnějších podmínek, k vodě či všude tam, kde hrozí bouřky a rychlé změny počasí. U letních pochodů přírodou vám může vystačit ultralehký přístřešek tarp. Tuto plachtu v batohu ani nepocítíte, na místě ji pak jednoduše roztáhnete a podepřete trekovými holemi. Ano, i proto se je vyplatí zařadit do své základní turistické výbavy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: