Kteří Češi udělali loni díru do horolezeckého světa?

Kteří Češi udělali loni díru do horolezeckého světa?

Jak jste si mohli přečíst v našem pohoráckém kalendáři, v uplynulém víkendu se konal Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují. Kromě hektolitrů piva a mnoha hodin perfektní podívané si mohli účastníci vyslechnout také vyhlašování výsledků „Výstup roku 2013“, které uděluje Český horolezecký svaz.

ČHS oceňuje horolezce v osmi kategoriích, protože horolezectví má mnoho podob a je téměř nemožné srovnávat výkony třeba na skále či ledu, kór když do toho zamícháte ještě nadmořskou výšku. Proto vzniklo těchto osm kategorií:

Hory nad 6000 metrů

Hory pod 6000 metrů– mixový a ledovcový charakter

Hory pod 6000 metrů – skalní lezení (včetně big wall)

Skalní terény – pískovcové oblasti

Skalní terény – ostatní skalní oblasti

Bouldering

Mixy a ledy sportovního charakteru

Skialpinistické výstupy a sjezdy

Důležité je zmínit také to, že do nominace se dostaly pouze výkony členů ČHS, a to za období 1. 8. 2012 – 31. 7. 2013. Kromě výkonů roku mohla být udělena také tzv. čestná uznání, kterými byly oceněny takové výkony, jenž měly zvuk na domácí scéně.

25. srpna odborná komise vyhlásila všechny výsledky, z nichž aspoň podle mě, byla většina očekávaných.

Hory nad 6.000 m n.m.

Tady je to asi bez debat. Oceněnými se stali Zdeněk Hrubý (uděleno posmrtně) a Marek Holeček za prvovýstup severozápadní stěnou Talungu (7349 m, Nepál). Cestu prostoupili alpským stylem a pojmenovali ji „Thumba Party“. Její obtížnost je M6+, WI6. Zdeněk Hrubý bohužel zahynul při dalším pokusu o prvovýstup na pákistánský Gasherbrum I.

Marek Holeček, Talung

Hory pod 6 000 m n.m. – mixový a ledovcový charakter

V této kategorii komise nenašla výkon, který by byl hodný výstupu roku, ale udělila čestné uznání. Tady v posledních letech jen marně hledá konkurenci Pavel Vrtík, který letos s Janem Strakou přelezl severní kuloár Petit Dru.

Hory pod 6 000 m n.m. – skalní lezení (včetně big wall)

Opět nebyl udělen výstup roku, ale „pouze“ čestné uznání. To si svým výkonem vysloužili Ondra Beneš a Pavel Bohuněk za prvovýstup a vytvoření cesty „Los Checos Banditos“ (7c, 600 m), která se nachází v Peru. „Los Checos Banditos“ je cesta v severní stěně vrcholu La Esfinge (5325 m).

Čestné uznání bylo uděleno za cestu „Mainty sy Fotsy“ (8a, 330 m), kterou přelezli C. Kratochvíl, F. Hebelka, J. Lautner a M. Otáhal na Madagaskaru.

Skalní terény – pískovcové oblasti

V této kategorii nebyla udělena žádná ocenění.

Skalní terény – ostatní skalní oblasti

Podle očekávání byl výstupem roku v této kategorii oceněn Adam Ondra za cestu „Change“ (9b+, 55m) v norské jeskyni Flatanger.

Adam Ondra v jeskyni Flatanger

Čestná uznání byla udělena hned dvě, a sice Adamu Ondrovi za cestu „Cabane au Canada“ (9a), která se nachází ve švýcarské oblasti Rawyl. Druhé čestné uznání obdržela Edita Vopatová za cestu „China Crisis“ (8b+, 35 m), která se nachází v Mekce lezení, španělské Olianě.

Bouldering

V této kategorii nastala stejná situace jako v jiných výše zmíněných, a to ta, že nebyl udělen výstup roku, ale „jen“ čestná uznání. Opět zde figuruje Adam Ondra za boulder „Rámajána“ v Petrohradu (8B+). Druhým oceněným se stal Martin Stráník za boulder „Dunkelkammer“ (8B+) v německém Bahratalu.

Mixy a ledy sportovního charakteru

Předposlední kategorii opanovala podle očekávání Lucie Hrozová za cestu „Ironman“, jež leží ve švýcarském Eptingenu a nese obtížnost M14, což je v mixech vůbec nejvyšší ohodnocení.

Lucka získala rovněž čestné uznání za cestu „Superman“ (M13+). Ta leží ve stejné oblasti jako „Ironman“.

Za Ironmana dostal čestné uznání i Mirek Matějec.

Skialpinistické výstupy a sjezdy

Jakub Macek (uděleno posmrtně) a Jiří Švihálek byli podle komise ti, kteří si zaslouží ocenění za výstup/sjezd roku v této kategorii, když sjeli severovýchodní stěnu vrcholu Ranrapalca (6162 m). Ten byste našli v Peru. Průměrný sklon stěny dosahuje 40 stupňů a jeho nejstrmější úsek má 55 stupňů. Stejně jako Zdeňkovi Hrubému bylo také Jakubu Mackovi ocenění uděleno posmrtně, protože při jednom z dalších sjezdů v Peru zahynul.

S využitím horosvaz.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: