KPZ slaví 75. narozeniny

KPZ slaví 75. narozeniny

Dnes je tomu přesně sedmdesát pět let, kdy byla u nás poprvé popsána důležitá součást nejen outdoorového vybavení, ale především (alespoň v určitém období) výprav mnoha malých dobrodruhů a táborníků. Právě 12. října 1935 popsal v Malém hlasateli Jaroslav Foglar poprvé KPZ – krabičku poslední záchrany…

Pro srovnání a inspiraci uvádíme obsah dvou KPZ ze současné komerční nabídky:

Plastová krabička, výrobce MFH, infocena 288 Kč, krabička obsahuje:
malý nůž, píšťalku, drátovou pilu, drátek, sadu na rybolov, vatu, zápalky, svíčku, tužku, mini-kompas, zavírací špendlík,křesadlo, 2 zrcátka, manuál pro přežití.

Survival Kit, výrobce Coghlan´s, infocena 650 Kč, krabička obsahuje:
kompas, podpalovač, provázek, smyčka, instantní polévka, sáček čaje, cukr, drátek, žiletka, hřebík, vlasec, rybářský háček, vodovzdorné zápalky, zápalky, antiseptická utěrka, náplast, obinadlo, signální zrcátko, uzavíratelný sáček, signální píšťalka, žvýkačka, energetický bonbón,šicí jehla, zavírací špendlík, papír, psací pero, návod (první pomoc/jak přežít).

Placené odkazy k tomuto článku:
KPZ a ostatní výrobky na přežití do přírody k dostání na WWW.ARMYSHOP.CZ
   Můžete zakoupit v kamenné prodejně ARMYSHOP.CZ, Slavíkov-Studýnka 160, 549 31 HRONOV.
Zde může být váš odkaz!Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

Roman

No v batohu mám kpz/ lékárnu. Hodně často jsem použil vázací drát. sirky, hypermangan, obvazy, náplast a nejvíce snad lepicí pasku, kterou jsem krabičku obmotal. Je to sice větší krabička, ale už se mi párkrát hodila a to nejen v přírodě. Vlastně mám ty krabičky 2 menší a větší, jednu do velkého a jednu do malého batohu. Vyndávám je jen když je potřeba něco doplnit. Po výletu do Rumunska to byl hlavně Endiaron. Výhodou je, že je pak nikdy nezapomenu doma.

Petr Macháček

Tak Endiaron, za ten jsem byl už hodněkrát také vděčný a taky ho mám jako stálou součást výbavy lékárny/KPZ 🙂 Mám vyzkoušené že funguje a zatím se mi lékárníci snaží marně vnutit s něčím novějším a „levnějším“. K té KPZetce v opasku by mě dost zajímal názor někoho kdo to používá. Když se podívám na to co všechno je uvnitř, tak mi přijde silně nepraktické a nepohodlné používat takového vycpaného hada jako opasek. Jsou tam i tužší a neohebné předměty a tak si představuju že se z toho rázem stane nepříjemná tlačící obruč v pase. Nebo ne? Jo opasek na peníze, to jo, ale tohle!?

Belial

Ještě mnohem víc než Endiaron se mně osvědčil Ercefuryl a CarboTox. Jinak nevím jestli je dobré kompinovat lékarničku s KPZkou. Osobně mám lékárničku zvlášť a KPZku z batohu ani nevytahuju. Nejčastěji používám jehlu, nit a svíčku.

MaybeVin

Já na střevní potíže krom endiaronu v KPZtce mám i pár sáčků černýho čaje 🙂

Jirka

Jj, Endiaron je důležitý… a jeho nejlepší varianta se vyrábí pálením kvasu ze švestek 🙂

killer

zacpěte si ty vaše tlusty prdele šiškou nebo klacíkem

Miloš
Gormie

Já bych neřekl, že „obsah (a praktické využití vůbec) je dnes s ohledem na dostupnost mobilních telefonů trochu diskutabilní.“ V článku je trochu zavádějící to srovnávání KPZ se „sadami pro přežití“, které jsou určeny do extrémních situací, jak napovídá i balení ve stylu konzervy, která se dá otevřít jen jednou. Název „Krabička poslední záchrany“ byl myšlen jako nadsázka. Sám Foglar naopak píše, že by ji měl člověk u sebe mít pořád – a ne jenom, když se vydá někam do divočiny. Mobilní telefon mi těžko pomůže, když se mi v práci utrhne knoflík u kalhot. KPZ je od toho, aby se používala denně.

Michal

Souhlasím s Gormie. Pár tipů z mé KPZ: sekundové lepidlo, kondom (opravdu jsme již použili na přenášení vody), filtr na vodu (kus dámské punčochy), pomocné šňůrky 2mm, mikrotenové sáčky, kostka lihu, desinfekce vody. No a mimo KPZ nosím odmotané cca 3 m tzv. stříbrné pásky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: