Konec předmonzunové sezóny v Himálaji

Konec předmonzunové sezóny v Himálaji

Letošní jaro v Nepálu bylo až na výjimky k horolezcům příznivé, přes 400 horolezců vylezlo na některý z osmitisícových vrcholů, pouze sedm jich za své pokusy zaplatilo životem. V současnosti se ale už horolezecké centrum světa soustředí do Pákistánu.

Everest

Letošní sezóna na Everestu byla poznamenána uzavřením čínské výstupové trasy kvůli výstupu čínských lezců s olympijskou pochodní a s tím spojenými velkými omezeními i na nepálské straně hory (více zde). Přesto se na vrchol dostalo přes 300 horolezců z toho zhruba desetina žen. Rekordními byly výstupy dvou více než 75letých staříků – starší z nich, Min Bahadur Sherchan z Nepálu, už oslavil dokonce 77. narozeniny. Appa Sherpa je sice o více než čtvrtstoletí mladší, za to byl na vrcholu Everestu už poosmnácté!

Letos přibyly mezi státy, jejichž občan stanul na vrcholu světa, lehce exotické horolezecké destinace – Saúdská Arábie, Alžírsko, Thajsko a Vietnam.

Další nepálské osmitisícovky

Na ostatních kopcích jsou čísla samozřejmě kvůli menšímu zájmu výrazně nižší, necelá padesátka lezců stanula na vrcholu Lhotse a Makalu, přes dvacet na Dhaulagiri, dalších několik na Kančendženze a Manaslu. Na Annapurnu letos jako jediný vylezl Rus Alexej Bolotov, což bylo způsobeno jednak velmi nepříznivým počasím a také přerušením nadějných expedic kvůli (bohužel neúspěšnými) pokusům o záchranu Iñaki Ochoy. To se týkalo například Švýcarů Ueli Stecka a Simona Anthamattena, kteří vystupovali novou linií v jižní stěně Annapurny a už před tím vylezli velmi obtížnou novou cestu v severní stěně Teng Kang Poche (6500 m).

Himálaj

14 x 8000 m

Velký posun nastal u lezců snažících se vylézt na všech 14 osmitisícovek, jako čtrnáctému se do tohoto prestižního klubu povedlo dostat Ekvádorci Ivánu Vallejovi, neúspěšné pokusy o poslední zářez si připsali Švýcar Norbert Joos na Everestu, Polák Piotr Pustelnik na Annapurně a Němec Ralf Dujmovits na Lhotse, ten ale letos vylezl alespoň Makalu. V obou případech to u něj byla už druhá expedice na daný kopec. Na dostřel se kromě něj letos dostali ještě Kazach Denis Urubko, který letos vylezl rovněž na Makalu a chybí mu už jen Cho Oyu, a Australan Andrew Lock. I on letos vystoupil na Makalu, chybí mu Shisha Pangma, kam letos kvůli „olympijským omezením“ v Tibetu stejně jako na Cho Oyu nevylezl nikdo.

Češi

Z Čechů se letos na vrchol některé z osmitisícovek dostali Martin Minařík, Zdeněk Hrubý a Radek Jaroš na Dhaulagiri a poté Radek Jaroš i na Makalu.

Hurá do Pákistánu

V současnosti se hlavní horolezecké dění přesunulo do Karakoramu, kde je v současnosti mnohem výhodnější počasí, dohromady desítky expedic stoupají ve svazích obou Gasherbrumů, Broadpeaku, Nanga Parbatu i K2, jako první letos dosáhnul vrcholu Gasherbrumu II Dodo Kopold.

Zdroje: www.mounteverest.net, www.k2climb.net

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: