Klidná a tichá cesta k Vernéřovické studánce a na Křížový vrch

Klidná a tichá cesta k Vernéřovické studánce a na Křížový vrch

Klidná cesta nás odvádí od frekventovaných tras skalním městem, nabízí nečekané pohledy do kraje, tichá zákoutí, romantické zastavení u Vernéřovické studánky, prohlídku zajímavé vsi Zdoňov i pozoruhodný Křížový vrch. Není náročná, trochu se zapotíme jen při stoupání na Bukovou horu.

Teplice nad Metují, kostel – Vernéřovická studánka 4,5 km – Buková hora 6,5 km – Zdoňov, hraniční přechod 10 km – Zdoňov, bus 11,5 km – pod Křížovým vrchem, odb. 15 km – Křížový vrch 15,5 km – pod Křížovým vrchem, spodní rozcestí 16 km – Dolní Adršpach 17,5 km

Na trasu se vydáme od kostela v Teplicích nad Metují, kde je i hlavní turistická orientace. Povšimneme si budovy kina – právě tady se odehrávají tradiční Festivaly horolezeckých filmů (září), u jejichž vzniku stál Mirek Šmíd, známý horolezec, fotograf a spisovatel z Police nad Metují (tragicky zahynul roku 1993 v Yosemitském národním parku). Bývá to velká událost, jejíž součástí je nejen pravidelně zaplněné kino, ale i lezení a výlety ve skalách, posezení u táboráků a různá sportovní klání na zdejším hřišti…

Místní komunikací se dostaneme do Horních Teplic a odbočujeme vpravo do polí. Nad potokem vystoupíme do mělkého sedla k osadě Nový Dvůr. Polní cesta nás vede dál k lesu a rozcestí Nad studánkou, od kterého se otvírá výhled jihozápadním směrem na Broumovské stěny, Hejdu a Ostaš. Pokračujeme téměř po vrstevnicové cestě po severovýchodním úbočí až k Vernéřovické studánce*. Cestu provázejí zbytky křížové cesty. Na romantickém místě při prameni byla r. 1878 vybudována pseudogotická kaplička. Je zde i stálé zařízení pro dětský tábor. Od okraje lesa lze dohlédnout na vzdálenou křivku Javořích hor.

Červená značka pokračuje do Vernéřovic, my jdeme po značce žluté podél lesa a pak vzhůru úvozovou cestou na Bukovou horu (638 m). Zalesněný vrch leží na hranici s Polskem, bývalou hranici tří panství připomíná Třípanský kámen z r. 1754. V r. 2002 zde byl odhalen Kříž smíření – pomník obětem národnostních sporů na Broumovsku. Vytvořil jej sochař Petr Honzátko. Nedlouho po slavnostním odhalení byl neznámými vandaly značně poškozen… Ze sedla pod Bukovou horou vede žlutá značka cestou souběžně se státní hranicí, kterou zde tvoří hřeben Mirošovických stěn s osamělými skalkami. Přivádí nás k hraničnímu přechodu pro pěší a cyklisty a od něj se stočí na jih do pohraniční vsi Zdoňov*. Do Zdoňova k autobusu můžeme sejít i polními cestami bez značení, přes Družstevní vrch (613m), a cestu si tak zkrátit.

Po silnici se dáme vlevo do středu obce ke kostelu. Původně gotický objekt ze 14. stol. byl kolem r. 1600 renesančně přestavěn. Oltářní obraz Nejsv. trojice od F. Maischneidra pochází z r. 1879. V obci se dochovalo několik zděných empírových usedlostí broumovského typu. U mostu přes Zdoňovský potok stojí kamenný pranýř* hrdelního práva s letopočtem 1668 (kdy obec právo nabyla) a 1765 (tehdy bylo tohoto práva neposledy použito). (Ubytování: autokemp Zdoňov, stravování: pohostinství.)

Za obcí uhýbáme po žluté značce vpravo, po pravé ruce se zdvihá návrší Kopeček se zříceninou barokního kostela z r. 1667. Značená cesta nás přivádí na rozcestí u Křížového vrchu**. Osamocené seskupení pískovcových kvádrů a bloků ve tvaru podkovy dosahuje nad mořské výšky 667 m, původní název byl Rozsochatec. Místo je chráněnou rezervací. Na vrchol vystoupíme významovou odbočkou – až k železnému kříži z r. 1857 na pískovcovém podstavci s plastikami sv. Anny, Josefa a Jana Nepomuckého. Ve skalních stěnách lze spatřit značně zdevastované reliéfy křížové cesty ze 17. stol. Vrchol Křížového vrchu je upraven jako vyhlídka, spatříme odtud nejen nejbližší cíle jako Adršpašské skály, Kopeček, Zdoňov či Bukovou horu, ale i Vraní hory a za dobré viditelnosti i Krkonoše. Z Křížového vrchu sestupujeme stejnou cestou a od rozcestí po žluté značce pohodlnou širokou cestou dorazíme do Dolního Adršpachu.

Další doporučené cíle:

Vernéřovice* – 2 km vých. od Vernéřovické studánky, ves silničního typu připomínaná roku 1351, se zděným statkem broumovského typu (čp. 16), barokním kostelem sv. Michala z r. 1719 od K. I. Dienzenhofera (polychromovaný náhrobník z r. 1579).

Libná – osada 3 km sz. od Zdoňova, lomy na pískovec, chráněné lokality botanické a geologické povahy. Plánován hraniční přechod do městečka Chelmsko Slaskie a vyznačení cyklotrasy k němu.

(Doporučujeme průvodce Teplicko-Adršpašské skály a Broumovsko ze Zelené edice)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: