Kde lze sledovat cyklistické závody online

Kde lze sledovat cyklistické závody online

Cyklistika je oblíbený sport, který se dá provozovat jen tak pro radost, ale i na profesionální úrovni. Na naše zdraví má celou řadu pozitivních dopadů a jako aktivní i pasivní sport roste na popularitě. Patříte také mezi ty, kteří se na kole nejen rádi projedou, ale také sledují, jak se daří profesionálním cyklistům? Pak se vám bude hodit vědět, kde sledovat cyklistiku živě. Co si budeme povídat, číst o závodu, který je minulostí, je trochu nuda.

Když se řekne cyklistika

Cyklistika získává na oblibě. To je holý fakt, který nejde popřít. Dá se charakterizovat jako jízda na jízdním kole se sportovním, dopravním, turistickým i rekreačním zaměřením. K tomu, abyste tento sport mohli provozovat, nepotřebujete žádnou speciální ani nákladnou výbavu. 

Sportovní oblečení jistě máte doma, na kole jezdíte od mala, tak nějaké také určitě máte doma. Co se týče vašich schopností, pak nejde o nic náročného, na kole může jezdit prakticky každý. Během vyjížďky uděláte dobře tělu i mysli, protože si pročistíte hlavu, přijdete na jiné myšlenky a protáhnete tělo. Navíc můžete obdivovat okolní přírodu.

Proč jezdit na kole?

Každý z nás má alespoň chvilku pro sebe, bez volného času by náš život byl smutný. Proč ho nestrávit pohybovou aktivitou, která má na celé naše JÁ pozitivní vliv? Proč dát přednost cyklistice třeba před během nebo nějakou kolektivní hrou?

 • Na kole mohou jezdit malí i velcí.
 • Jezdit se dá v přírodním terénu i na silnici.
 • Cyklistika je jednou z nejlepších kardio aktivit, tepová frekvence se během ní pohybuje na 55-65 % vaší maximální tepové frekvence.
 • Kdo chce zhubnout, toho určitě potěší, že když bude pravidelně jezdit na kole, snáz dosáhne svého vysněného cíle.
 • Pravidelnou jízdou na kole nakopnete svůj metabolismus.
 • Nezatěžujete klouby jako třeba při běhu.
 • Zapojíte celou řadu svalových partií.
 • Pravidelnou jízdou zlepšujete svoji fyzickou kondici.
 • Kdo jezdí na kole do práce nebo na schůzky, toho potěší, že díky kolu může být všude včas. Nehrozí, že budete hledat dostatečně velké volné parkovací místo, nezůstanete viset v koloně.
 • Cyklistika vám pomůže i s usínáním, už se nemusíte bát, že se večer budete převalovat v posteli nebo se během spánku budit. Vědci totiž zjistili, že každodenní jízda na kole z těla odplavuje stresový hormon kortizol, který brání hlubokému spánku.
 • Kolo je šetrné k životnímu prostředí.
 • Zažijete na něm celou řadu věcí, poznáte nová místa.

Nejslavnější cyklistické závody

Na kole nejezdí jen rekreační sportovci, ale i ti profesionální. Ti během roku měří své síly v celé řadě známých cyklistických závodů, o kterých vám více napoví i sport2. Které jsou ty nejslavnější?

Tour de France

Neslavnější a nejstarší etapový závod, o kterém už alespoň jednou slyšel snad každý z nás, ať už se o cyklistiku zajímáme, nebo ne. Pořádá se od roku 1903 ve Francii, jeho trasa klidně může vést i jinými zeměmi, svůj cíl ale má v Paříži. Jezdí se každý rok v červenci, přerušení tradice si vynutila jen první a druhá světová válka. Spolu s dalšími dvěma závody, Giro d´Italia a Vuleta a España tvoří tzv. Grand Tours

Víte, že trasa Tour de France se každý rok mění, ale formát je ustálený? Jezdci střídají rovinaté etapy, časovky i horské pasáže vedoucí přes vrcholy hor ve Vogézách, v Centrálním masívu, v pohoří Jura, a zejména v Alpách a Pyrenejích. 

Celý závod se jede 23 dní, během kterých jezdci absolvují 21 etap. Sledovat tuto etapovou cyklistiku živě si každoročně nenechají ujít miliony diváků podél trati i doma u televizních obrazovek. Závodu se často přezdívá „Stará dáma“, vítězem prvního ročníku v roce 1903 se stal Maurice Grain, pět ročníků závodu dokázali vyhrát Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain. Vedoucí závodník obléká žlutý trikot.

Giro d´Italia

Druhý nejstarší a nejtěžší závod Grand Tours nese název Giro d´Italia, založen byl v roce 1909. Jeho délka obvykle činí 2500–4000 km v 10–22 etapách. Tradičně se koná v květnu jako první z trojice závodů Grand Tours, vedoucí závodník nenosí žlutý, ale růžový trikot. Závod se jede primárně v Itálii, občas ale vede i sousedními zeměmi. Zatímco cesta se mění každý rok, formát závodu zůstává stejný. Jedou se alespoň dvě časovky a projíždí se horami Alp, včetně Dolomit.

Vuelta a España 

Třetí ze série třítýdenních etapových cyklistických závodů je Vuelta a España. Jezdí se, jak už název napovídá, ve Španělsku, stejně jako u předchozích dvou jmenovaných ale může část trasy vést i okolními státy. První ročník se jel v roce 1935, od roku 1995 se koná pravidelně v srpnu až v září. Závod každý rok začíná jinde, společný je ale cíl, a tím je Madrid. Jede se 21 etap, ve kterých závodníci vyzkouší rovinaté, kopcovité i horské etapy a časovku. Průběžně vedoucí závodník startuje v červeném trikotu.

Víte, že cyklistické závody můžete sledovat online na Tipsport TV

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: