Jak se obléct na jarní vyjížďky na kole?

Jak se obléct na jarní vyjížďky na kole?

S nástupem jara a oteplením je tu opět možnost jezdit pravidelně na kole. Nicméně v proměnlivém jarním počasí může být celkem oříšek si vybrat, jak se na kolo obléct, aby nám nebylo horko ani zima. V tomto článku si proto ukážeme několik tipů, jak se oblékat na kolo během jarních měsíců.

Vrstvení je základ

Jarní počasí může být velmi proměnlivé. Proto je dobré mít v šatníku různé vrstvy cyklistického oblečení, které lze snadno přidávat nebo ubírat podle počasí. Začněte s tenkou vrstvou, tedy s cyklistickými šortkami, tričkem či dresem. Šortky na kolo i na další sporty najdete na adrese https://sportano.cz/panske-sortky. Pokud je pod mrakem a fouká, přidejte ještě bundu, cyklistickou vestu či funkční mikinu.

Pokud jezdíte na kole pravidelně, určitě se vám vyplatí investovat do speciálního cyklistického oblečení. Tyto kousky z funkčních materiálů jsou navrženy tak, aby byly pohodlné a v případě potřeby odváděly pot od těla. Některé z bundy navíc mohou být i voděodolné a větruodolné. Především začátkem jara se ranní a odpolední teploty velmi liší, počítejte proto s tím, že budete oblečení postupně sundávat. Volte proto takové kousky oblečení, které následně snadno schováte do batohu či do cyklistické brašny.

Důležitý je tepelný komfort horních i dolních končetin

V zimě se na kolo běžně používají zateplené cyklistické tretry. Ty se mohou hodit i na ranní jarní vyjížďky. Odpoledne se ale otepluje, proto je možná lepší obout běžné cyklotretry a raději přidat vrstvu navíc. Vyberte si třeba na adrese https://sportano.cz/cyklisticka-obuv-panska. Výbornou volbou jsou například ponožky z merino vlny, které udrží vaše nohy v příjemné teplotě, případně větruodolné návleky na tretry. Myslete také na zdraví kloubů a pokud je chladněji, tak oblékněte pod šortky alespoň tenké legíny, které ochrání kolena před větrem, ale zároveň jsou dostatečně prodyšné.

Pokud vyrážíte ráno do práce na kole, oblékněte kromě dresu s dlouhým rukávem, mikiny a větrovky také funkční cyklistické rukavice s dlouhými prsty, které ochrání před protivětrem. Stejně tak je dobré v chladnějším počasí pod cyklistickou helmu nasadit tenkou čepici nebo čelenku z funkčního materiálu, které ochrání uši před profouknutím.

Buďte dobře viditelní

Pokud vyrážíte na kolo v ranních a večerních hodinách, zaměřte se na to, abyste byli při jízdě dobře vidět. Zadní a přední světlo snad zmiňovat asi nemusíme, ale dobré je obléct také reflexní vestu, nebo alespoň oblečení s reflexními prvky či reflexní pásky, díky kterým budete v šeru lépe viditelní.

Pár rad závěrem

Sice jsme si pro vás sestavili poměrně přesný seznam věcí, které byste měli mít ve svém cyklistickém šatníku, je důležité si ale uvědomit, že každý jedinec vnímá chlad a teplo jinak. Proto je nutné počítat s tím, že ideální oblečení na kolo se může pro každého lehce lišit. Přizpůsobte proto oblékání na kolo svým vlastním potřebám a intenzitě jízdy. Věříme však, že jsme vám poskytli základní představu o tom, jak by cyklistické oblečení pro jarní počasí mělo vypadat a na co si dát pozor. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: