K čemu slouží ferratové sety

K čemu slouží ferratové sety

Snad každý, kdo se pohybuje v oblasti horské turistiky, už slyšel o ferratách. Ferraty jsou v exponovaných úsecích zajištěné horské stezky lemované fixními lany, řetězy nebo jinými bezpečnostními prvky, které mají usnadňovat schůdnost náročného terénu. Zlézání ferrat má však svá úskalí, a proto na ně potřebujete speciální vybavení.

Ferratové karabiny

Kromě sedáku, prsního úvazku a přilby potřebujete ferratový set s ferratovou brzdou, který vás ochrání v případě pádu. Po ferratě se totiž pohybujete tak, že jste pomocí karabin, které krok za krokem přepínáte, na ferratovém setu připnutí k jistícímu lanu.

Karabiny na ferratovém setu jsou obzvlášť pevné a disponují vysokou nosností a automatickým uzavřením zámku, aby se při pohybu samovolně neotvíraly.

Ferratové karabiny jsou dvojího druhu – karabina dlaňová a karabina s automatickou pojistkou zámku. Každý typ má své výhody a nevýhody:

  • karabina dlaňová se snadno používá a je vhodná i pro začátečníky. Musíte ale počítat s vyšší cenou
  • karabina s automatickou pojistkou zámku není tak snadná na obsluhu, a proto je pro začátečníky nevhodná. Je ovšem ji možné ji v setu vyměnit a zkušení lezci při lezení s ní oceňují i jednoduchost otvírání a rychlost postupu.

Tlumič pádů

Až se vám na ferratě sklouzne noha, tlumič pádů, který je součástí ferratového setu, svou pružností zamezí vážným zraněním, které by vám při netlumeném pádu hrozily. V současné době se používají především trhací tlumiče – pokud spadnete, tlumič zatížíte a postupně svou váhou vytrháte popruhové smyce, které jsou do té doby sešité ve vaku ferratového setu. To váš pád zpomalí a ztlumí. Je dobré alespoň jeden náhradní ferratový tlumič nosit vždy s sebou, protože vytrhaný už vám je k ničemu.

Co rozhodně nedělat

Nesnažte se ušetřit a nevyrábějte si ferratové sety po domácku! Investujte do kvalitního ferratového setu (například od značky Ocún) a myslete na to, že jde o vaše zdraví. Při pádu bez tlumiče jde totiž o velmi silný náraz a reálně vám při něm hrozí poškození páteře a vnitřních orgánů.

Pozn.: Text je komerční prezentací a nemusí vyjadřovat názor redakce.

Zkušenosti čtenářů

PK

Ta fotka („klasicka karabina“) HMS karabiny Petzl Wiliam nedava zmysel, skor tu mala byt napr.

http://www.petzl.com/en/Sport/Carabiners/VERTIGO-WIRE-LOCK?l=INT#.VOdmCywwDi4

A hlavne by malo byt spomenute oznacenie pismeno H v kruzku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: