Alpe-Adria-Trail: dálková turistická trasa od Grossglockneru až k moři

Alpe-Adria-Trail: dálková turistická trasa od Grossglockneru až k moři

V údolí pod Großglocknerem začíná dálková Alpsko-jadranská stezka (Alpe-Adria Trail), protínající Rakousko, Itálii a Slovinsko. Trasa dlouhá 750 km se dá ujít během asi šesti týdnů, vyzkoušet si ale můžete i jen pár etap.

Z Alp až k Jadranu

Po celé délce 750 kilometrů je Alpe-Adria-Trail perfektně značená a z přírodního hlediska úchvatná přeshraniční trasa, která vede napříč třemi zeměmi: Rakouskem, Itálií a Slovinskem. Začíná na úpatí majestátního masivu Grossglockneru a končí až u Jaderského moře. Z národního parku Vysoké Taury míří stezka na jih přes pohoří Nockberge, jezernatou krajinu Korutan a přes Karavanky, triglavský národní park, po vinicích v oblasti obce Collio až do přístavního městečka Muggia nedaleko italského Terstu. 

Je to trasa plná krásných objevů a zážitků, střídají se na ní nejrůznější přírodní úkazy a scenérie. Pěší turisté se pohybují kolem vodopádů, horských potoků, jezer a řek až se konečně před nimi rozprostře nekonečná hladina azurově modrého moře. Během putování mohou pozorovat stále se měnící krajinu se specifickou faunou a flórou a plně vnímat kulturní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Po cestě si kromě krás zdejší přírody vychutnáte i kulinářské dobroty místní kuchyně.

Biosphärenpark Nockberge, Rakousko. Foto Franz Gerdl/Karnten Werbung
Biosphärenpark Nockberge, Rakousko. Foto Franz Gerdl/Karnten Werbung

Pohodová turistika podhůřím jižních Alp

Trasa je rozdělená do 43 etap po zhruba 17 kilometrech a patří k snadnější pohodové turistice alpským podhůřím. Stále směrem na jih, s celkovým počtem 750 kilometrů! Po celou cestu doprovázejí poutníky mírné středomořské klima, mnoho hodin slunečního svitu a příjemné teploty.

Vše, co je třeba vědět v souvislosti s putováním po dálkové trase Alpe-Adria-Trail, je uvedeno na informačních stanovištích, která jsou v podobě tří sloupků na podstavci umístěna v obcích, v nichž začínají/končí jednotlivé etapy.

U jezera Pfansee v biosferické rezervaci Nockberge, Korutany, Rakousko.
U jezera Pfansee v biosferické rezervaci Nockberge, Korutany, Rakousko.

Alpen-Adria-Trail

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: