Jason Gulley – člověk žijící v ledu!

Jason Gulley – člověk žijící v ledu!

Indiana Jones je sice výplodem fantazie George Lucase. To však neznamená, že by po světě nepobíhali vysokoškolští pedagogové, kteří se dostávají do těch nejextrémnějších podmínek a bojují s živly. Jedním z takových dobrodruhů je i Američan Jason Gulley, který mnoho let zkoumá pohyb ledovců.

Jason vystudoval obor geologie na univerzitě v Kentucky (2004-2006) a později také na univerzitě na Floridě (2007-2010). Říká o sobě, že jeho hlavní pracovní náplní je prozkoumávání ledovců a to především zevnitř, respektive slaňováním se do hlubokých trhlin. Tedy tam, kam by žádný horolezec nechtěl dobrovolně nakouknout.

Zajímají ho především děje, které se odehrávají uvnitř ledovce. Ve své práci se snaží o propojení geomorfologie, hydrologie a geochemie vod. Jednou z jeho posledních prací byl vliv globálního oteplování na himálajské ledovce a následný dopad na nepálské vesnice.

Dlouhodobým parťákem, z hlediska výbavy, je pro Jasona švédská značka Klättermusen. Ta se specializuje na výrobu technického oblečení do nejnáročnějších podmínek, čehož je živoucím důkazem právě Jason, který se mnohdy nachází na místech jako je severní či jižní pólŠpicberky, Himaláje či Aljaška, respektive v hlubokých ledovcových trhlinách. Oblečení Klättermusen můžete v ČR získat díky norskamoda.cz, která je výhradním dovozcem. Možnostmi nákupu je buď e-shop nebo kamenné prodejny.

Ledovce nejen tají, ony doslova umírají

Výstupem jednoho z Jasonových nejaktuálnějších výzkumů v Hamálaji je věta: „Ledovce nejen tají, ony doslova umírají“. Důsledky zániku ledovců by mohly mít dopad až na půl miliardy lidí, kteří jsou závislí na „věčném sněhu“ a to především z hlediska pitné vody a zemědělství.

Příkladem je zkoumaný ledovec Ngozumpa, který měří 22 kilometrů a nachází se pod technicky jednoduchým a velmi vyhledávaným vrcholem Gokio Ri neboli Gokyo Peak (5357 m), nedaleko Everestu. Tento ledovec je prý už mrtvý a bez významného budoucího pohybu. Jednoduše roztaje tam, kde teď je. Podobný osud prý čeká také další ledovce na území Pákistánu, Indie či Afghánistánu.

Další konkrétní důkazy o vážnosti situace Jason nashromáždil prostými rozhovory s šerpy, například ve známém horolezeckém centru Namche Bazaar (3440 m). Blízké vrcholy Nup La a Thamserku ztratily mnoho ze své ledovcové pokrývky.

Tání ledovců bude mít i další důsledky!

Nebezpečná je rovněž tvorba ledovcových jezer, které se vytváří v důsledku tání ledovců. Přírodní hráze za nějaký čas už nebudou moci udržet nashromážděnou vodu. V tomto důsledku tedy hrozí protržení. A asi si dokážete představit, co dokáže tak obrovské množství vody udělat s malými vesničkami, které leží v ostře zařezaném údolí.

Problém s nebezpečnými jezery momentálně řeší například Kyrgyzstán, kde je rizikových jezer několik.  Pokud jde o Nepál, tak se podobná katastrofa už jednou stala a to v roce 1985, když došlo k protržení jezera Dig Tsho. Výsledná škoda byla 5 miliónů dolarů. Takových jezer je momentálně na území Nepálu 22.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: