Jak vybrat vybavení na sjezdové lyžování?

Jak vybrat vybavení na sjezdové lyžování?

Kamarád Vás pozval na hory, že budete týden sjezdovat a vy nevíte jak se vybavit? Reklamy na Vás valí tisíce nabídek, ale vy nevíte jak se zorientovat? Přečtěte si srozumitelný návod jak vybrat sjezdové boty, lyže a helmu, případně chránič páteře, tzv. „páteřák“.

Lyžařské boty

To nejdůležitější co máte. Bez dobrých a pohodlných bot i při přítomnosti těch nejlepších lyží máte smůlu. Prostě si nezalyžujete.  U lyžáků nejprve zkoušíme botičku. Tam si můžeme vyzkoušet, zdali nám botka sedí, či nikoliv, jelikož botička je měkká a lze ji promáčknout. Poté zkoušíme celou lyžáku, včetně plastového korpusu.  Nesmí nám lítat pata nahoru a dolů při nákleku kolen nad špičky bot. Nesmí nás palec tlačit. Botu vždy dopínáme a nezkoušíme pouze rozepnutou. I když nám budou boty sedět, zkusíme vždy i nejbližší nižší a vyšší velikosti a neopomeneme otestovat i stejné velikosti jiných značek pro srovnání. Boty vybírejte svědomitě. Klidně v nich 20 minut choďte po prodejně, je to Váš čas, ne čas prodejce. Pokud chcete být svědomití, složte na pokladně zálohu, či prodejní částku bot a vezměte si boty domů, kde v nich celý večer choďte, ať jste si 100% jistí. Prostě a jednoduše, výběr bot na lyžování nepodceňujte. Mou poslední radou, kašlete na pravidlo, že lyžáka má být o číslo větší. To je blbost.

Lyže

Začátečníkovi kupte raději menší než větší, jednodušeji se mu budou ovládat. Standardní délka je v rozmezí mezi bradou a nosem. Není však dogmatickým pravidlem, jelikož záleží na nás, k čemu lyži chceme. Funcarver bude mít asi podstatně jinou délku lyže než klučina, co právě vyjel z lesa. Pokud chcete hodně vykrojené lyže, počítejte s tím, že sice budou dobře točit, ale v odpoledních hodinách u lanovek se pěkně na rozbitém sněhu nadřete a navíc tyto lyže nezvládnou velké rychlosti. Takže, pokud chcete mít slalomky s rádiusem okolo 12ti metrů, počítejte s tím, že potřebujete dvoje lyže. A pokud budete mít jen jedny, tak pak upřímnou soustrast pro vaše nohy a vůbec celé tělo. Pokud chcete mít lyže jedny, kupte si univerzálky, allmountain lyže s rádiusem od 15 metrů výše a vězte, že budete spokojeni. Ne nadarmo se neustálé zkracování zastavilo a lyžařští výrobci opět lehce lyže prodlužují. Nezapomeňte také na svou váhu. Pánové, nekupujte si pěnové lyže, dámy, nekupujte si tvrdé lyže s dřevěným jádrem a titanalem. Nezalyžujete si. Já osobně mám lyže dvoje. Slalomky a Allmountain. Na svah si vždy beru oboje a také oboje využiju každý den na horách. S výběrem Vám poradí prodejce. Ale ne vždy je prodejce kamarád. Na to pozor. Určitě srovnávejte teze a výroky o lyžích mezi jednotlivými prodejci a ptejte se na věci, které Vám již řekli jinde. Zjistíte, že jiná ves, jiný pes.

Helma

Dnes již nedílná součást výzbroje. Dbejte na to, aby byly helmy testovány dle evropských norem, Jsou dvě, jedna je základní. Tu mají snad všechny helmy. Druhou mají už jen ty drahé. Tyto normy potvrzují, že helma je odolná vůči takovému, či makovému nárazu. Když si zkoušíte helmu, část, která chrání čelo, by měla být vždy přesně v polovině čela. Pokud tomu tak není, je helma velká, či malá a tak ji nekupujte i když Vám obchodník řekne, že Vám sedí. Pod helmu si nedávejte čepici, maximálně kuklu. Helmy jsou již dnes většinou zateplené samy od sebe a čepice by nedělala dobrotu. Když máte helmu nasazenou zkuste hlavou hýbat do všech stran, poskočit si atd., ať víte, jestli Vám helma na Vaší hlavince lítá či nikoliv. Neměla by. Pří výběru helem kašlete na design a hleďte na funkčnost. Dobrou věcí pro mladé dnes jsou integrovaná sluchátka, tím své pubertální ratolesti uděláte určitě radost.  Helma je základ.

„Páteřák“

Páteřák je dnes spíše snowboardové vybavení, ale existují i lyžaři, kteří jím nepohrdnou. Je to jeden z mnoha výdobytků moderní doby, který má základ v přírodě. Prostě od zvířat kopírujeme to, co jim usnadňuje život, a aplikujeme nové poznatky na nás. „Páteřák“ chrání nečekaně páteř tím, že se neprohne dovnitř a náraz přes své ohebné šupiny rozloží na celá záda. Na tomto principu již dávno pracovaly rytířské kroužkové, či šupinové zbroje. Ale to nikoho nenapadne, že chránič páteře není skutečně žádnou novinkou pod sluncem. Ale co. Důležité pro nás je, že něco takového máme a důležité pro prodejce je to, že tomu věříme, takže nemá smysl se nad tím dále pozastavovat.

Kuba „Rejnok“ Rejnuš, CK PUX

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: