Jak se daří česko-slovenské expedici v boji o historický prvosjezd na Dhaulagiri?

Jak se daří česko-slovenské expedici v boji o historický prvosjezd na Dhaulagiri?

Ambiciózní, ne však nesplnitelný, cíl si vytyčila skialpinisticko-horolezecká expedice, která usiluje o sjetí Dhaulagiri (8167 m) na lyžích. Pokud by byla úspěšná, šlo by o první slovenský sjezd nejen sedmé nejvyšší hory světa, ale osmitisícovky vůbec. Prostor je i pro světový zápis. Jaký?

V týmu, který je složen z Jána Matláka, Andreje Harendarčíka (lékař), Vladimíra Švancára, Vladimíra Gembeše, Petera Kostelanského, Miroslava Peťa, Rastislava Peťa, Jána Šeminského, Ladislava Vargica je i Čech Jiří Švihálek.  Kromě stanutí na vrcholu Dhaulagiri chtějí uskutečnit ještě její sjezd na lyžích. Samozřejmě ne všichni členové mají vrcholové ambice a méně je těch, kteří chtějí k sestupu využít zmiňovaných lyží. Detailnější popis jednotlivých členů si můžete přečíst na oficiálních stránkách expedice.

Těžký boj o C1…

Momentálně se skialpinisté/horolezci pokouší postavit C1 (5850 m). Cestu jim znepříjemňují všudypřítomné trhliny a seráky. Zatím natáhli 1200 metrů fixních lan. Na cestě k vrcholu je naplánováno postavit tři, ale pokud bude nutné, tak i čtyři postupové tábory.

Mohou být prvními, kteří zkrotí celou Dhaulagiri pomocí lyží a na „jeden zátah“

Talentovaný skialpinista a horolezec Miroslav Peťo se už pro jarní číslo časopisu Svět outdooru rozpovídal o Dhaulagiri a skialpinismu: „Dhaulághirí už vlastne je zlyžovaná celá okrem tridsaťmetrového skalnatého vrcholu, ktorý ale vhodné podmienky nebude mať asi nikdy. Nie je ale zlyžovaná kontinuálne. V roku 2007 to skúsil Fredrik Ericsson, 170 metrov pod vrcholom ho otočilo množstvo snehu a hrozba lavín. Z výšky 8000 m ale zlyžoval až na základňu. V 2009 zastavil Davida Fojtíka tvrdý vodný ľad na SV hrebeni, preto musel úsek vo výškach 7300–6700 m zlaniť.“

Přečtěte si předexpediční rozhovor s Miro Petěm, který vyšel v časopise Svět outdooru.

Možná přidají i něco navíc!

Pokud by počasí a zdraví drželo, chtěli by se přesunout pod severní stěnu Annapurny údolím Kali Gandaki (cca 30 km vzdušnou čarou). V úmyslu by potom měli výstup alpským stylem a následné sjetí stěny.

Chalanům zo Slovenska a také Jirkovi držíme palce, aby se jim ambiciózní úkol povedl a všichni se vrátili ve zdraví domů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: