Jak nabrousit nůž a testovat jeho ostrost? + VIDEO

Jak nabrousit nůž a testovat jeho ostrost? + VIDEO

Asi většina z nás s sebou vozí na cesty nebo do hor svůj milovaný nůž. A určitě si všichni čas od času postesknou, že to ostří už není jako dřív. Aby tomu tak bylo, je potřeba nůž průběžně brousit, ale SPRÁVNĚ!

Nevím, jak vy, ale vytáčí mě, když si chci na horách uříznout třeba chleba a místo toho, aby nůž pečivem projel, tak ho spíše trhá a já mám víc chleba v klíně než v ruce. Kromě toho se někdy „díky“ tupému ostří můžete pěkně pořezat. Těch situací je samozřejmě mnoho a každý z nás má nějakou zkušenost.

Mám moc rád tuhle větu: „Jsi ostrý jen tak, jak je ostrý tvůj nůž“, protože v člověku tak nějak vzbuzuje potřebu mít nůž v co nejlepším stavu. Broušení nožů se však nehodí jen zálesákům a řezníkům. Vždyť nůž používáme denně v souvislosti s přípravou jídla. Takže se tento článek může hodit i ženám nebo mužům v domácnosti, kteří nevytáhnou paty za hranice města Usmívající se.

Jak nůž (ne)brousit?

Stejně jako v článku o ledovvých šroubech je základním pravidlem „pomalé broušení“. To vylučuje použití jakýchkoliv kotoučových brusek a podobných vymožeností. Důvodem je to, že teplem se narušují struktury v materiálu a nůž se potom rychleji tupí nebo se dokonce může zlomit. Takže všechno budeme dělat ručně a pomalu, aby nevznikalo přílišné teplo.

pomůcka, které byste se měli vyhnout, jsou šutry, které najdete pohozené v přírodě. K nabroušení potřebujete mít určitý materiál a ne každý kámen, který leží na cestě, se k tomu hodí (povrch, tvar). Takovým broušením riskujete, že si úplně odrovnáte ostří.

Čím můžu brousit?

Těch možností je několik a každému může vyhovovat něco jiného. Použít můžete ocílku (kulatou, polokulatou), syntetické brusné kameny nebo kuchyňské brousky.

Mám dobré zkušenosti s ocílkou, ale nejvíce se mi osvědčil zmíněný brusný kámen (dvouzrnný 150/320), který se dá koupit už kolem dvou stovek. Na jedné straně je povrch drsnější než na druhé (slouží k dobroušení).

Chlapík v následujícím videu vám ukáže, že vše se dá ještě trochu vylepšit a na broušení si vyrobil „domácký“ držák. To, jak brousit nebudu vypisovat, vše je řečeno ve videu.

Náhodou jsem na youtube objevil „špuntovou metodu“, kterou je možné si změřit ostrost nože. Zajímavá vychytávka, ale nemám doma špunt, takže nevím, jaké jsou dobré a špatné hodnoty.

Zkušenosti čtenářů

Martin

Když jsem vybíral nůž, tak jsem se díval hlavně po jeho tvrdosti materiálu, ze kterého je nůž vyráběný. Koupil jsem si nůž Dellinger Hunter Snake z damascénské oceli. Nůž má ultra ostré řezné jádro z japonské oceli vg10. Koupil jsem ho z obchodu dellinger .cz, opravdu mohu doporučit pro všechny, kteří chtějí mít připravený pořád ostrý nůž.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: