Jak na slanění bez jakékoliv pomůcky? + VIDEO

Jak na slanění bez jakékoliv pomůcky? + VIDEO

V horách se někdy můžete ocitnout v situaci, kdy budete mít k dispozici jen lano. Jak se v tomto případě bezpečně slanit?

V podstatě existují dva základní způsoby pro slaňování pouze za pomocí lana. Jsou pro ně dvě pojmenování. Někteří je rozlišují na „klasický způsob“ a „nový klasický způsob, jiní používají oficiální názvy a sice „Dülferův sed“ a „jihoafrické slanění“. Oba způsoby mají své výhody a situace použití.

Přednost má starší – Dülferův sed

Lano vedete (zepředu) pod nohama, potom křižně přes prsa a za rameno, kde ho již držíte rukou a jste schopni kontrolovat jeho prokluz. Druhá ruka slouží k udržení stability a přichytává se napnutého konce lana.  Nejjednodušší bude podívat se na video níže. Nevýhodou tohoto způsobu je, že je dost bolestivý. Starší horolezci nad tím však mávají rukou a říkají, že to chce jen trochu drilu, bundu s vysokým límcem a hrubé kalhoty. Výhodou oproti dalšímu způsobu je možnost jeho použití jen na jednom prameni lana.

Kdo byl Hans Dülfer?

Jihoafrický neboli nový klasický způsob slanění

Poté, co máte připraveno slanění, postavte se mezi lana, překřižte je za tělem a kolem boků je veďte zpět před tělo, kde se oba prameny opět spojí. Výsledný „dvojpramen“ poté provlečete mezi nohama, kde budete prokluz, podobně jako u předešlého způsobu, kontrolovat rukou. Mnohem pochopitelnější to pro vás bude po zkouknutí videa. Výhodou je bezesporu větší pohodlí, jednodušší manipulace a větší stabilita.

Slaňování pomocí Dülferova sedu od 1:50. Poté, v čase 3:16, následuje jihoafrický způsob. Vše je velmi přehledně předvedeno a ukázáno v praxi. Bonusem je ještě jeden způsob slanění, který se hodí spíše na strmé svahy.

https://www.youtube.com/watch?v=LBGOd8psA5I

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: