Jak funguje střešní stan? Montáž a stavba střešního stanu

Jak funguje střešní stan? Montáž a stavba střešního stanu

Popularita střešních stanů rychle roste. Jsou pohodlnou, a zároveň kompaktní alternativou stanů, ale také karavanů a obytných aut. Vhodné jsou téměř pro všechny typy aut a nabízí perfektní zážitky z kempování v přírodě. Montáž i stavba střešního stanu je přitom jednoduchá, pojďme se na to podívat podrobněji.

Co je to střešní stan?

Střešní stan, nebo také autostan, je kompaktní přístřešek, který převážíte i využíváte na střeše svého auta. Dle velikosti se ve střešním stanu vyspí až čtyři osoby. Komfort spaní je na vysoké úrovni jednak díky pohodlným matracím, ale také díky kvalitnímu odvětrání a minimalizaci srážení vlhkosti od země. Používat se dá celoročně a můžete ho nechat na nosiči připravený na cesty.

Mezi výhody střešních stanů patří rychlá stavba i balení oproti klasickému stanu, ale také větší akční radius ve srovnání s karavanem či obytným autem, protože se s ním dá dojet na odlehlejší místa i po nezpevněných cestách. V neposlední řadě je střešní stan cenově dostupnější než různá obytná auta a přívěsy.

Kompatibilita: na jaké auto se dá střešní stan připevnit?

Střešní stany se upevňují na systém střešního nosiče vozu a umožňují přeměnit jakékoli vozidlo – osobní automobil, SUV, crossover, kombi, pickup, dodávku či přívěs – v mobilní základnu pro svá dobrodružství. Aby se dal střešní stan spolehlivě a bezpečně uchytit na váš vůz, je potřeba před koupí zkontrolovat několik věcí:

 • Dynamická nosnost vozu – tedy maximální hmotnost udaná výrobcem, jakou auto unese na střeše za jízdy.
 • Statická nosnost – tedy kolik střecha auta unese, když auto stojí zaparkované. Obvykle bývá tato hodnota cca třikrát větší než dynamická nosnost. Tato hodnota udává maximální hmotnost rozloženého stanu i všech osob.
 • Vzdálenost spodních tyčí – na spodní straně stanu najdeme tyče k připevnění stanu na nosič auta. Tyto tyče by se měly vejít mezi patky nosiče. Konkrétní rozměry naleznete v příručce ke střešnímu stanu.
 • Typ střešního nosiče – většina originálních střešních nosičů nemá dostatečnou nosnost, proto je na místě pořídit kvalitnější nosiče s dostatečnou nosností.
 • Typ střechy – střešní stan je možné namontovat na jakýkoli tvar střechy vybavený příčnými a podélnými nosníky, žlábky, kolejnicemi či se střechou s upevňovacími body. Stany nelze upevnit pouze na holé a skleněné střechy. Střešní okno nevadí.

Ke zjednodušení výběru a otázek kompatibility připravila firma Thule průvodce, v němž vyberete značku, model a rok výroby vašeho automobilu, a dostanete doporučení na některý ze střešních stanů vhodných pro váš vůz.

Jak se střešní stan upevňuje na střechu auta?

Jednotlivé střešní stany se liší konstrukcí i systémem instalace na střešní nosič, ale většinou nejde o nic složitého:

 • Střešní stan se položí na střešní nosič auta a posouváním se vyrovná.
 • Pomocí příslušenství se stan přišroubuje.

Samozřejmě ale podrobně pročtěte návod k použití ke konkrétnímu stanu. K nejsnadnějším řešením patří prémiové montážní držáky stanů Thule, které umožňují mimořádně snadnou instalaci stanu na střešní nosiče během pouhých 4 minut.

Dvoumístný střešní stan Thule Tepui Foothill nechává prostor pro umístění dalšího vybavení na střechu vozu.
Dvoumístný střešní stan Thule Tepui Foothill nechává prostor pro umístění dalšího vybavení na střechu vozu.

Jak postavit střešní stan?

Stavba střešního stanu vám díky jednoduché a důmyslné konstrukci nezabere více než pár minut. Zvládne si s ní poradit i jeden člověk v nepříznivém počasí. Stavba se liší podle typu stanu:

Látkové stany (s měkkou skořepinou)

Jedná se o látkový stan a zároveň nejběžnější typ na trhu. Převáží se ve složeném stavu, po otevření a stáhnutí žebříku se stan i podlážka rozloží. Po rozložení zůstává jedna část napevno namontovaná ke střešnímu nosiči, přičemž druhá část je vysunutá do prostoru a podepřená teleskopickým žebříkem. Vyrábí se ve velikostech pro 2, 3 nebo 4 osoby a je ideální volbou např. pro rodiny s dětmi. Některé menší typy poskytují prostor pro upevnění dalšího vybavení na střešní nosič, např. střešního boxu.

Stany s pevnou skořepinou

Menší stany pro 2 osoby. Staví se jen do výšky a jejich šířka nikdy nepřesahuje šířku vozidla. Tyto stany se vyrábí z odolných materiálů, jako je hliník či ABS plast a obstojí i v extrémním počasí. Postavíte jej pomocí uvolnění několika západek nebo popruhů, jeho stavba je tak ještě rychlejší a jednodušší než v případě stanu s měkkou skořepinou. Některé typy můžete ve složeném stavu využít jako střešní box pro přepravu nákladu.

Střešní stan Thule Basin se vysune za necelou minutu a díky vnější pevné skořepině se hodí i do drsných povětrnostních podmínek.
Střešní stan Thule Basin se vysune za necelou minutu a díky vnější pevné skořepině se hodí i do drsných povětrnostních podmínek.

Jak se spí ve střešním stanu?

Propracovaný systém odvětrávání zajišťuje vysoký vnitřní komfort a minimalizuje srážení vlhkosti od země. Základní výbavou většiny modelů je kvalitní matrace. Vnitřní prostor je pro vás hned připraven a karimatky můžete nechat doma. Do vašeho střešního království se snadno dostanete pomocí teleskopického žebříku z pevného kovu, často s protiskluzovou úpravou. Jedinečné jsou výhledy na zapadající nebo vycházející slunce přímo z vyvýšeného lože. Některé stany mají i střešní okno, takže je možné pozorovat hvězdy přímo z „postele“. 😊

Čím si vylepšit zážitek?

Podle zvoleného typu stanu se můžete dovybavit různým příslušenstvím, např.:

 • Prošívaná zateplovací vložka: upevňuje se k vnitřnímu rámu a zvyšuje tepelný komfort v chladných měsících.
 • Odnímatelný přístavek: některé látkové střešní stany (tj. s měkkou skořepinou) můžete doplnit odnímatelným přístavkem, který vám poskytne další chráněný prostor pod stanem.
 • Protikondenzační podložka: zajišťuje přídavné odvětrávání spodní části matrace a zabraňuje akumulování vlhkosti.
 • Lůžkoviny: přesně padnoucí, z pohodlných materiálů.
 • Vaky na boty: k zavěšení např. po stranách žebříku, slouží k umístění bot mimo stan.

Širokou nabídku střešních stanů nabízí švédská značka Thule. V jejich portfoliu najdeme látkové střešní stany s měkkou skořepinou pro 2, 3 nebo 4 osoby nebo střešní stany s pevnou skořepinou, ale také nejrůznější příslušenství, jako jsou matrace, lůžkoviny, organizéry apod.

www.thule.com

Střešní stan Thule Tepui Explorer Autana 3 s odnímatelným přístavkem pod stan pro větší soukromí.
Thule Tepui AyerThule Tepui Autana 3Thule Basin Wedge
Robustní střešní stan pro dva dospělé obstojí díky kvalitním odolným materiálům v jakémkoli ročním období. Pro větší pohodlí je vybaven nadstandardní pěnovou matrací.Střešní stan pro tři osoby s odnímatelným přístavkem určený pro celoroční dobrodružství v jakémkoli klimatu. Dostupný také ve verzi pro 4 osoby.Velmi rychle rozložitelný a stabilní střešní stan pro dva vhodný i do drsných povětrnostních podmínek. Špičkový hybridní systém kombinuje střešní stan a nosič zavazadel v jednom.
Cena od: 44 950 KčCena: 66 100 Kč Cena od: 89 890 Kč

Zkušenosti čtenářů

Peyr

Nemelo by to byt oznaceno jako placena reklama Thule? Co si dat praci alespon s tim se podivat i po ostatnich znackach na trhu?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: