Střešní stan: nový rozměr nocování v přírodě

Střešní stan: nový rozměr nocování v přírodě

Střešní stany jsou na českém trhu s kempingovým vybavením poměrně čerstvou novinkou. Vozit si s sebou stan na střeše auta má mnoho výhod, pojďme si ukázat jakých.

Ačkoli střešní stany nejsou v Česku zatím příliš rozšířené, pohodlím, rychlostí postavení a sbalení a kompaktností mohou směle konkurovat jak klasickým stanům, tak obytným přívěsům, karavanům a vestavbám v dodávkách. V jejich prospěch oproti obytným vozům a přívěsům mluví mimo jiné větší nenápadnost a přijatelnější cena. Dávno pryč jsou doby, kdy tato alternativa nocování v přírodě byla doménou pouze offroad cestovatelů. Střešní stan je v dnešní době možné převážet téměř na jakémkoli autě.

Co přesně je střešní stan?

Stejně jako hlemýžď má svou ulitu všude s sebou, můžete i vy vozit pojízdný domov na střeše svého auta. Střešní stany se upevňují na systém střešního nosiče vozu a umožňují přeměnit jakékoli vozidlo – osobní automobil, SUV, crossover, kombi, pickup, dodávku či přívěs – v mobilní základnu pro svá dobrodružství. Dle velikosti se ve střešním stanu vyspí až čtyři osoby.

Velkou výhodou střešních stanů je možnost dojet s nimi na odlehlá místa, kam se s běžným přívěsem nebo karavanem nedá dostat – např. různé vyhlídky, nezpevněné lesní cesty apod. Z vyvýšené postele bude ráno rozhled o to krásnější. Oproti běžnému stanu je postavení střešního stanu stejně rychlé nebo dokonce rychlejší, stejně tak jeho balení, při kterém nemusíte řešit ušpinění od země. Navíc není potřeba před postavením stanu ztrácet čas hledáním rovné plochy, odstraňování kamenů, šišek a větví apod. Komfort spaní je na vysoké úrovni jednak díky pohodlným matracím, ale také díky kvalitnímu odvětrání a minimalizaci srážení vlhkosti od země. Jednoznačným plusem je také připravenost k rychlému odjezdu na cesty, protože střešní stan je možné nechat na střeše auta zabalený v podstatě celou sezonu a sundat ho třeba až na zimu (i když to není nutné, spát v něm je možné i v zimě).

Na co si u střešních stanů je potřeba dát pozor je zvýšení výšky vozu. To s sebou nese změnu jízdních vlastností kvůli vyššímu těžišti, větší spotřebu paliva a ve městě je také třeba dbát na maximální výšku u podjezdů, podzemních garáží apod.

Druhy střešních stanů

Stany s měkkou skořepinou

Nejběžnější typ střešních stanů, který je k dostání ve variantách pro 2, 3 nebo 4 osoby. Na střeše se převáží složené napůl, při otevření se plachta roztáhne a postavení je tak velmi rychlé. Jedna polovina rozloženého stanu je na střešním nosiči auta, druhá polovina je ve vzduchu a podpírá ji vysouvací žebřík, zapřený o zem. Při skládání se stan složí napůl, zasune se žebřík a přetáhne se cestovní ochranný obal.  Některým stanům je možné dokoupit další příslušenství, jako např. přístavek navazující pod stan, kterým se dá do stanu v případě špatného počasí dostat za sucha.

Dvoumístný střešní stan Thule Tepui Foothill nechává prostor pro umístění dalšího vybavení na střechu vozu.
Dvoumístný střešní stan Thule Tepui Foothill nechává prostor pro umístění dalšího vybavení na střechu vozu.

Stany s pevnou skořepinou

Stany s pevnou skořepinou jsou určené pro 2 osoby a staví se pouze do výšky, nepřesahují tedy šířku vozidla. Vhodný je tak mimo jiné pro zvýšená či vyšší vozidla nebo úzká tábořiště. Postavit se dá velmi rychle uvolněním čtyř popruhů a je tedy vhodnou variantou i pro krátkodobé kempování a časté přesuny. V některých případech může střešní stan ve složeném stavu sloužit také jako střešní box pro přepravu vybavení. To je ideální, pokud se každý den přesouváte a nechcete pořád balit svou ložnici, jednoduše necháte matrace a spacáky ve stanu, čímž zároveň ušetříte místo v kufru auta.

Střešní stan Thule Tepui HyBox se dá ve složeném stavu použít jako střešní box pro uložení vybavení.
Střešní stan Thule Basin se dá ve složeném stavu použít jako střešní box pro uložení vybavení.

Tipy pro výběr střešního stanu

  • Rozmyslete, pro kolik osob má stan sloužit.
  • Zvažte výhody a nevýhody stanů z měkké a pevné skořepiny.
  • Zjistěte si, jakou nosnost má systém střešních nosičů vašeho vozidla. Většina systémů nosičů z druhovýroby, jako jsou nosiče značky Thule, má vyšší dynamickou nosnost než většina továrních střešních nosičů.
  • Vsaďte na kvalitu zpracování (materiály, švy…).

Širokou nabídku střešních stanů nabízí švédská značka Thule. V jejich portfoliu najdeme látkové střešní stany s měkkou skořepinou pro 2, 3 nebo 4 osoby nebo střešní stany s pevnou skořepinou, ale také nejrůznější příslušenství, jako jsou matrace, lůžkoviny, organizéry apod.

www.thule.com

Dvoumístný střešní stan Thule Tepui Foothill.Střešní stan Thule Tepui Explorer Autana 3 s odnímatelným přístavkem pod stan pro větší soukromí.
Thule Tepui FoothillThule Tepui Autana 3Thule Tepui Hybox
Prostorný střešní stan pro dva dospělé, který zachovává prostor na střeše pro další náklad. Produkt ocenila porota mezinárodní veletrhu ISPO prestižním oceněním Gold Award.Střešní stan pro tři osoby s odnímatelným přístavkem určený pro celoroční dobrodružství v jakémkoli klimatu. Dostupný také ve verzi pro 4 osoby.Špičkový hybridní systém, který kombinuje střešní stan a nosič zavazadel, vše v jednom.
Cena od: 46 690 KčCena: 62 990 Kč Cena od: 79 990 Kč

Další příslušenství ke střešním stanům

Thule Boot Bag Double Thule Anti-Condensation Mat 2Thule Chasm 70 l
Pouzdro na boty se připevňuje na žebřík stanu. Udržujte interiér stanu čistý a suchý. Boty zavěšujte mimo stan.Podložka proti kondenzaci vlhkosti. Zabraňte akumulaci vlhkosti pod matrací během spánku.Pevná cestovní taška odolná vůči povětrnostním vlivům s odnímatelnými ramenními popruhy a mimořádně širokým víkem.
Cena od: 1970 KčCena: 3940 KčCena od: 3199 Kč (dostupné i ve verzi 40, 90 a 130 l)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: