Island – jak z drahé dovolené udělat levnou?

Island – jak z drahé dovolené udělat levnou?

Island je země tak drahá, že se vám z tamních cen budou protáčet panenky ještě dlouho po návratu zpět domů. Ale když víte jak na to, můžete i na Islandu ušetřit a z drahé dovolené udělat levnou. Máme pro vás 7 tipů, jak se vyhnout zbytečným nákladům, a přitom si užít Island naplno.

1. Jeďte na Island mimo hlavní turistickou sezónu

V hlavní turistické sezoně (květen – srpen) přijede na Island násobně více lidí, než během všech ostatních měsíců dohromady. V této době jsou ceny za ubytování a půjčení aut opravdu vyšponované do závratných výšin. Mimo sezónu mohou být ceny až třetinové a zážitek z Islandu stejný. Takže první pravidlo zní: Pokud chcete ušetřit, cestujte mimo sezonu. To znamená od září do dubna. Ceny úplně všeho jsou tou dobou podstatně nižší, a to udělá ve výši vašich celkových nákladů značný rozdíl. Pokud hledáte praktické informace o cestování na Island a tipy na nejzajímavější přírodní atrakce, přečtěte si článek na Flymeto.com. Zde také můžete sehnat výhodné letenky.

2. Ušetřete na letenkách

Vždycky se vyplatí, pokud můžete pohybovat s termíny odjezdu, ceny letenek se totiž mohou výrazně lišit v závislosti na dni v týdnu či na hodinách odletu. Ve vytížených dnech bývají letenky i několikanásobně dražší. Ceny zpáteční letenky Praha – Reykjavík nyní seženete zhruba od 6500 Kč.

3. Stopujte a spěte v kempech

Půjčení auta a ubytování v hotelu je na Islandu opravdu nebetyčný náklad. Pokud máte dobrodružného ducha, nevadí vám spát pod stanem, odevzdat se osudu a místo řízení se nechat vézt, jděte do toho. 

Na hlavní silnici, která obkružuje celý ostrov, je poměrně slušný provoz, jezdí tudy místní i turisté a stopuje se tu snadno a rychle. Navíc poznáte nové zajímavé lidi, a i když budete někdy třeba chvíli čekat, budete v krásné přírodě a pohádkové výhledy vám zkrátí čekání.

Stanování na divoko je na Islandu od roku 2015 zakázané, ale na ostrově je poměrně dost kempů a ve spoustě z nich navíc můžete využít výhodnou camping kartu (viz bod níže). 

4. Pořiďte si Camping cartu

Díky Camping kartě můžete po dobu až 28 nocí spát ve více než 40 kempech na celém Islandu. Karta stojí 159 eur a určitě se vyplatí si ji pořídit. Kvůli stále většímu množství turistů, kteří Island navštěvují (a často také znečišťují) se postupně zpřísňují podmínky ohledně kempování ve volné přírodě či spaní v autě někde na odlehlém místě. Od roku 2015 je dokonce výslovně zakázáno spát mimo oficiální kempy. 

Kromě toho, že díky camping kartě ušetříte, je navíc spaní v kempech skvělá příležitost, jak si užít Island opravdu naplno. Nejkrásnější výhledy jsou totiž často brzy ráno anebo pozdě večer, a to ani nemusíte být na žádném speciálním místě, stačí být jen v přírodě, mimo města či vesnice. Některé kempy jsou navíc umístěný v opravdu hezkých oblastech. Například kemp Skogar leží přímo vedle jednoho z nejkrásnějších vodopádů na Islandu – vodopádu Skógafoss,. Podobně úžasnou lokaci má například kemp Hamragarðar, který je jen kousek od vodopádů Seljalandsfoss a Gljúfrábruí. Kempy mají výborné zázemí a oproti hotelům výrazně ušetříte.

Kempigové auto
Kempigové auto

5. Jak ušetřit na půjčení auta?

První možnost, jak ušetřit na cestování (hlavně pokud cestujete na delší dobu a s dětmi), je přijet na Island vlastním obytným (anebo klidně běžným osobním) autem. Dvakrát týdně vyjíždí z dánského přístavu Hirtshals trajekt. Cesta trvá 47 hodin a jede se přes Faerské ostrovy, kde si můžete udělat mezizastávku. Trajekt sice není úplně levná záležitost (vyjde na 14.000-23.000 Kč, podle sezony), ale když si sečtete, kolik byste dali za letenky a následně za půjčení auta, vyjde vám to o hodně výhodněji. 

Další možnost jak ušetřit na půjčení auta je využít peer2peer půjčovny. Na Islandu jsou dva servery, kde si můžete vypůjčit auto přímo od místních: Carrenters a Caritas. I přesto že se ceny nemusí zdát zásadně nižší, velkým rozdílem je přístup. Podmínky jsou příznivější a nad pár škrábanců většina půjčujících jen mávne rukou (nebude ani poznat, které jsou od vás a které už tam byly). Jako všude jinde ve světě i zde totiž autopůjčovny na defektech vydělávají, nic vám neodpustí a celková cena půjčení auta se tak může o hodně navýšit.

TIP: Pokud jste na Islandu bez auta, místo organizovaných jednodenních výletů si raději v hostelu udělejte skupinku a půjčte si auto dohromady. Ušetříte, naplánujete si program podle sebe a poznáte nové kamarády.

6. Vařte si a jídlo nakupujte v supermarketech 

Restaurace jsou na Islandu velmi drahé. Za večeři dáte v přepočtu 400-800 Kč, a proto se velmi vyplatí, pokud si budete jídlo vařit. Island má stejně jako my velké řetězce potravin. Největší a nejznámější jsou Krónan, Bónus, a Nettó

Co se potravin týče, nejlevnější jsou ryby a jehněčí maso. Ovoce a zelenina je naopak velmi drahé. Vysoké ceny ovoce a zeleniny jsou způsobené tím, že většina pochází z dovozu. Výhodné může být také přivézt si alespoň některé trvanlivé potraviny s sebou (záleží samozřejmě, kolik máte místa v kufru, ať neplatíte navíc za kila na letišti).

Pokud chcete nakupovat v levnějších obchodech, plánujte si jejich návštěvu dopředu. Supermarkety na Islandu opravdu nejsou na každém rohu a nejdelší vzdálenost mezi dvěma z nich je 458 km (Selfoss-Reyðarfjörður). Důležité tedy je rozvrhnout si cestu a pořizování zásob, a to především před cestou do vnitrozemí či delším pobytem na jižním pobřeží.

TIP: Určitě můžete také ušetřit na balených vodách. Na Islandu je voda pitná snad kdekoliv, pít můžete rovnou z potůčku anebo z vodopádu. Islanďané jsou na svou vodu pyšní a není se čemu divit. Voda je zde vynikající a neuvěřitelně čerstvá.

7. Vyhněte se turistickým atrakcím

Na Islandu je spousta horkých pramenů, které jsou přístupné zadarmo. Když budete trpěliví, najdete dřív nebo později i přírodní bazének, který budete mít sami pro sebe. Co víc si přát, než privátní, sopkou vyhřívané přírodní lázně. Turisticky frekventovaná Blue Lagoon je oproti tomu stále vyprodaná a minimální vstupné je zde 75 dolarů.

TIP: Pokud si chcete odvézt z Islandu typický tradiční pletený svetr, zkuste ho sehnat na bleším trhu nebo v charitativních second handech Červeného kříže. Zde jsou ceny několikanásobně levnější.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: