Ferata Jubilejní cesta z Prisojniku na Razor
Feraty

Ferata Jubilejní cesta z Prisojniku na Razor

Vrchol Prisojnik a Razor v Julských Alpách propojuje jedinečný zajištěný hřebenový přechod Jubilejní cesta (Jubilejni pot). Propojením ferat Kopiščarjeva pot na Prisojnik a Jubilejni pot na Razor vznikne krajinově úchvatná horská túra s úžasnými výhledy korunovaná divy přírody v podobě dvou skalních oken neskutečných rozměrů.

Julské Alpy – Slovinsko

Nejvyšší bod
2601 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B/C
Celkový čas
nad 12 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zajištěné pasáže krajinářsky krásné Jubilejní cesty jsou vedeny převážně po přirozených skalních terasách nebo policích divokého hřebene mezi vrcholy Prisojnik (2547 m) a Razor (2601 m). Celodenní túra zahrnuje to nejlepší, co mohou Julské Alpy nabídnout. Strmý, namáhavý výstup severní stěnou, dlouhý hřebenový přechod s nádhernými výhledy a navíc fascinující průlez dvou skalních oken.

Nejprve výstup na Prisojnik

Na Prisojnik se dá vystoupat ze sedla Vršič (1611 m) normálkou od jihu, pro milovníky ferat daleko zajímavější je ale výstup ferratou Kopiščarjeva pot (C/D), která patří k nejhezčím zajištěným cestám v Julských Alpách. Ferata na Prisojnik je dlouhá, poměrně exponovaná a fyzicky náročná, zlatým hřebem celého výstupu je průlez obřím skalním oknem, které je označováno za největší v Alpách.

Hlavní kouzlo masívu Prisojnik nespočívá ani tak v samotném dosažení vrcholu, ale v možnosti nástupu na skutečně unikátní hřebenový přechod po tzv. „Jubilejní cestě“. Podobná trasa nemá v Julských Alpách obdoby a v případě skutečně stabilního počasí bychom si její absolvování rozhodně neměli nechat ujít. Byla vytyčena a zabezpečena v r. 1953 při příležitosti 60. výročí založení Slovinského planinarského družstva (PDS).

Exponované lezení po hřebeni

Z vrcholu Prisojnik pokračujeme východním směrem kolem originální skály s příznačným názvem Zvoniki (Zvonice – skalní jehly) a vyjdeme na vrchol Zadnji Prisojnik (také Zadni Prisank, 2 392 m). Následuje jeden z nejkrásnějších, ale také nejnáročnějších úseků cesty. Podél zabezpečení přejdeme do Zadního okna (také Malo Prisojnikovo okno, výška 20 m), odkud nás čeká nejprve sestup komínem a potom přes několik desítek metrů vysokou stěnu. V blízkosti sedla Škrbina můžeme pozorovat nádhernou skalní věž Cerkevni stolp.

Od sedla Škrbina přechází stezka do jižního úpatí hřebene a dojde k rozcestí Mlinarica (2 010 m). Zde můžeme přechod ukončit a sejít po značené cestě zpět na sedlo Vršič (2–2,5 hod.). Jubilejní cesta však pokračuje dále na východ. Náležitě vzdušně stoupá západní stěnou vrcholu Razor do sedla Planja (2 349 m, možný krátký výstup na vrchol Razor po zajištěné cestě) a schází do úchvatného kotle Kriški Podi k chatě Pogačnikov dom.

Celý velkolepý přechod zabere 9–10 hod.

Ferratu na Prisojnik můžete zdolat i na zájezdu CK Alpina – Julské Alpy

Sestup

Návrat normální cestou zpět k parkovišti či sestup do Trenty.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: